“Amirsoy” тоғ-чанғи курортининг 2-босқичини амалга оширишга доир Ҳукумат қарори қабул қилинди
Бўстонлиқ туманининг туристик салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини янада ошириш ва ривожлантириш, ҳудудга маҳаллий ва хорижий сайёҳларни кенг жалб қилиш учун қулай шарт-шароитлар, замонавий ва сифатли инфратузилмани яратиш мақсадида “Amirsoy” МЧЖ қўшма корхонаси томонидан 2019 йил декабрь ойида осма йўллар, чанғи трассалари ва жойлаштириш воситаларини барпо этишни ўз ичига олган “Amirsoy” тоғ-чанғи курорт мажмуаси барпо этилган эди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Бўстонлиқ туманида бошқарувнинг алоҳида тартибини жорий этиш орқали туризмни жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2020 йил 27 августдаги 6053-сон фармонига мувофиқ, “Amirsoy” тоғ-чанғи курорти мажмуасини кенгайтириш, лойиҳанинг 2-босқичини амалга ошириш юзасидан вазифа белгиланган.
Шу мақсадда, лойиҳа ташаббускори ҳамда у томонидан жалб этилган халқаро молия институтлари маблағлари ҳисобидан умумий қиймати 75 миллион евро бўлган “Amirsoy” тоғ-чанғи курорт мажмуаси барпо этишнинг 2-босқичи тўғрисида Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 16 сентябрдаги 414-Ф сонли фармойиши қарори қабул қилинди. Лойиҳа доирасида қуйидагилар амалга оширилиши белгилаб олинди:
• 2400 ўринга мўлжалланган 4 ресторан;
• 105 ўринли хоналар фондига эга бўлган “4 юлдузли” меҳмонхона;
• 101 ўринли хоналар фондига эга бўлган “5 юлдузли” меҳмонхона;
• офислар ва савдо майдонаридан иборат 500 ўринга мўлжалланган кўп қаватли автотураргоҳ;
• осма йўллар, тоғ-чанғи кўтаргичлар, шунингдек, 16.8 км узунликдаги тоғ-чанғи трассалари;
• тоғ спорти, чанғи ва бошқа жиҳозларни ижарага бериш шохобчаларига эга бўлган кўп тармоқли марказ;
• бассейнлар ва ҳордиқ чиқариш ҳамда дам олишнинг мавсумий турларини ташкил қилиш учун махсус майдонлар.
Мамлакатимиз туристик жозибадорлигини оширишга қаратилган мазкур лойиҳани ўз муддатларида амалга оширилишини таъминлаш учун Давлат томонидан зарур инфратузилма ва тармоқларни барпо этишда кўмак берилади.
Шунингдек, лойиҳа ташаббускорига қурилиш-монтаж ишлари ва келгусида лойиҳани эксплуатация қилиш жараёнида ноёб табиий объектлар ва мажмуаларни, ўсимликлар ва ҳайвонларнинг генетик фондини сақлаш, шунингдек, фаолиятнинг атроф муҳитга салбий таъсирининг олдини олиш ва табиатни муҳофаза қилишга оид қонун ҳужжатлари талабларига қатъий риоя қилиш бўйича масъулият юклатилди.

Принято распоряжение Правительства о реализации второго этапа проекта по строительству горнолыжного курорта «Аmirsoy»
2020-09-19 | Туризм
В целях дальнейшего развития и повышения эффективности использования туристского потенциала Бостанлыкского района, создания благоприятных условий для широкого привлечения в регион местных и иностранных туристов, развития современной и качественной инфраструктуры со стороны СП ООО «Аmirsoy» в декабре 2019 года был реализован первый этап строительства горнолыжного курортного комплекса «Аmirsoy», включающий обустройство канатных дорог, горнолыжных трасс и средств размещения.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 27 августа 2020 года № 6053 «О мерах по ускоренному развитию туризма путем внедрения особого порядка управления в Бостанлыкском районе» поставлена задача реализации второго этапа строительства горнолыжного курортного комплекса «Аmirsoy». В этих целях было принято распоряжение Правительства от 16 сентября 2020 года №414-Р о реализации второго этапа проекта по строительству горнолыжного курортного комплекса «Аmirsoy» за счет средств инициатора и зарубежных финансовых институтов, привлечённых инициатором, на общую сумму 75 миллионов евро.
Проект включает в себя строительство:
•  четырех ресторанов на 2 400 посадочных мест;
•  «4 звездочной» гостиницы с номерным фондом на 105 номеров;
•  «5 звездочной» гостиницы с номерным фондом на 101 номер;
•  многоэтажной автопарковки на 500 мест с офисами и торговыми площадями;
•  канатной дороги и двух горнолыжных подъемников, а также горнолыжных трасс протяженностью 16,8 км;
•  многофункционального центра с пунктами проката горнолыжного, горноспортивного и другого снаряжения;
•  бассейнов и площадок для организации сезонных видов отдыха и досуга.
Также, для обеспечения своевременной реализации данного проекта, направленного на повышение туристической привлекательности страны, Государством будет предоставлена помощь в строительстве необходимой инфраструктуры и коммуникации. Инициатор проекта в установленном порядке несет ответственность за сохранение уникальных ценных природных объектов и комплексов, генетического фонда растений и животных, а также предотвращение негативного влияния деятельности на окружающую природную среду, неукоснительное соблюдение требований природоохранного законодательства в процессе проведения строительно-монтажных работ и дальнейшей эксплуатации проекта.