Ўзбекистон Бош вазир ўринбосарлари Россия ҳукумати вакиллари билан учрашди
Жорий йилнинг 15 сентябрь куни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигида Бош вазир ўринбосари, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири Жамшид Қўчқоров ҳамда Россия Федерацияси Бош вазири ўринбосари Алексей Оверчук бошчилигидаги Россия ҳукумати вакиллари ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Кенгайтирилган йиғилишда Молия вазири Тимур Ишметов, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Нозим Хусанов, Давлат солиқ қўмитаси раиси Шерзод Кудбиев, «Ўзстандарт» агентлиги директори Дилшод Саттаров, шунингдек, бошқа вазирлик ва идораларнинг масъул ходимлари иштирок этишди.
Учрашув бошида Алексей Оверчук Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасидаги ўзаро манфаатли стратегик шерикликнинг юқори аҳамияти ҳақида таъкидлади.
Томонлар минтақавий ҳамкорлик доирасидаги бир қатор лойиҳаларни муҳокама қилишди. Хусусан, солиқ ва божхона маъмуриятчилигини такомиллаштириш бўйича ҳаракатлар режасининг бажарилишини кўриб чиқдилар.
Маълумот учун: Бугунги кунга келиб, солиқ маъмурияти тизимини ривожлантириш, шу жумладан мол-мулкка солиқ солишни такомиллаштириш ва солиқ тўловчилар билан ишлаш тизимини яратиш (2019-2020 йй.) мақсадида Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ва Россия Молия вазирлиги ўртасида Россия Федерацияси томонидан Ўзбекистонга беғараз техник ёрдам кўрсатилиниши тўғрисида шартнома имзоланган.
Ушбу Шартномани амалга ошириш доирасида қуйидаги йўналишлар бўйича ишлар олиб борилди:
1. Электрон ҳисоб-фактуралар ва ҚҚС маъмурияти бўйича бизнес-жараёнларни оптималлаштириш.
2. Ўзбекистон Республикасида кўчмас мулкка солиқ солишни такомиллаштириш концепцияси.
3. Ўзбекистон солиқ органларида солиқ тўловчилар билан ишлашни ташкил этиш концепцияси.
4. Солиқ ўрганлари ходимларининг солиқ тўловчилар билан ўзаро самарали ишлаши бўйича ўқув дастурини ишлаб чиқиш.
5. Ўзбекистон Республикаси солиқ органлари учун корпоратив услубни яратиш. Ўзбекистон Республикаси солиқ органларининг корпоратив идентификацияси концепцияси ишлаб чиқилди ва тақдим этилди.
Федерал Солиқ хизмати билан ҳамкорликни давом эттириш бўйича қуйидагилар ҳамкорликнинг ИИ босқичи доирасида ишлаб чиқилган:
а) замонавий технологиялардан фойдаланишни таъминлайдиган амалий дастурий таъминотни ишлаб чиқиш:
б) техник ходимларни тайёрлашни ташкил этиш ва ўтказиш;
c) амалий дастурий таъминотнинг синов ва жорий қилиш жараёнларини қўллаб-қувватлаш;
д) Биг Дата маълумотларни қайта ишлаш учун аналитик тизимни ишлаб чиқиш ва жорий этиш;
Кадастр фаолиятини такомиллаштириш соҳасидаги ҳамкорлик ҳам муҳокама қилинди. Ҳозирда Росреэстр билан, Россия Федерал Солиқ хизмати томонидан амалга ошириладиган кўчмас мулкни солиққа тортишни такомиллаштириш бўйича лойиҳани давом эттиришни ҳисобга олган ҳолда, 2020-2021 йилларда ҳамкорлик тўғрисида музокаралар олиб борилмоқда.
Россия томонининг техник кўмаги билан «Давлат кадастрини баҳолаш тизимини яратиш ва кўчмас мулк объектларининг кадастр қийматини аниқлаш, шу жумладан, Ўзбекистон Республикасида солиқ мақсадлари учун» лойиҳаси доирасида қуйидаги йўналишларни амалга ошириш режалаштирилган:
а) кўчмас мулк объектларини оммавий тест-баҳолашини ўтказиш;
б) кўчмас мулк объектларини ҳисобга олиш, рўйхатдан ўтказиш ва давлат кадастр баҳосини ўтказиш тартиби, унинг натижаларини тасдиқлаш ва қўллаб-қувватлаш учун норматив-ҳуқуқий таъминотни ишлаб чиқиш;
д) давлат кадастр баҳосини ўтказишнинг ягона методологиясини ишлаб чиқиш;
э) автоматлаштирилган ахборот тизимларини яратиш учун дастурий ва техник ечимларни ишлаб чиқиш ва синовдан ўтказиш («Давлат кадастрини баҳолаш маълумотлари фонди», «Кўчмас мулк бозори мониторинги», «Кадастр қийматини аниқлаш»);
ф) таълим дастурларини ишлаб чиқиш ва кадастр қийматини белгилайдиган ва кадастр қийматини аниқлаш билан шуғулланадиган мутахассисларни тайёрлаш.
Учрашув якунида, томонлар келгусидаги ҳамкорликнинг асосий йўналишларини белгилаб олдилар, шунингдек амалга ошириладиган тадбирлар бўйича келишиб олдилар.

Встреча с представителями Правительства Российской Федерации во главе с заместителем Председателя Правительства А. Оверчуком
2020-09-15 | Экономика
15 сентября текущего года в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась встреча заместителя Премьер-министра, Министра экономического развития и сокращения бедности Джамшида Кучкарова с представителями Правительства Российской Федерации во главе с заместителем Председателя Правительства Алексеем Оверчуком.
На расширенной встрече приняли участие Министр финансов Тимур Ишметов, Министр занятости и трудовых отношений Нозим Хусанов, Председатель Государственного налогового комитета Шерзод Кудбиев, Директор Агентства «Узстандарт» Дильшод Саттаров, а также ответственные сотрудники других министерств и ведомств.
В начале встречи Заместитель Председателя Правительства РФ – Алексей Оверчук подчеркнул важность взаимовыгодного стратегического партнерства между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией.
В рамках встречи состоялось обсуждение по ряду проектов в рамках регионального сотрудничества. В частности стороны рассмотрели реализации плана мероприятий, в целях совершенствования налогового и таможенного администрирования.
Для справки: На сегодняшний день, между Минфином Узбекистана и Минфином России было подписано Соглашение об оказании РФ безвозмездной технической помощи Узбекистану в целях развития системы налогового администрирования, включая совершенствование налогообложения имущества и создания системы работы с налогоплательщиками (2019-2020 гг.).
В рамках исполнения данного Соглашения была проведена работа по следующим направлениям:
1. Оптимизация бизнес-процессов по электронным счетам фактурам и администрирование НДС.
2. Концепция совершенствования налогообложения недвижимого имущества в Республике Узбекистан.
3. Концепция по организации работы с налогоплательщиками в налоговых органах Узбекистана.
4. Разработка программы обучения по эффективному взаимодействию работников налоговых органов с налогоплательщиками.
5. Создание фирменного стиля налоговых органов Республики Узбекистан. Разработаны и представлены Концепция фирменного стиля налоговых органов РУз.
В рамках продолжения сотрудничества с ФНС проработано в рамках II фазы сотрудничества:
а) разработка прикладного программного обеспечения, обеспечивающего применение современных технологий:
б) организация и проведение обучения технического персонала;
в) сопровождение процессов опытной эксплуатации и внедрения прикладного программного обеспечения;
г) разработка и внедрение аналитической системы обработки данных Big Data;
Также было обсуждено сотрудничество в области совершенствования кадастровой деятельности. С Росреестром в настоящее время ведутся переговоры по сотрудничеству на 2020-2021 гг., с учетом продолжения проекта по совершенствованию налогообложения недвижимого имущества проводимого ФНС России, который также будет финансироваться российской стороной.
При технической поддержке российской стороны в рамках проекта «Создание системы государственной кадастровой оценки и определения кадастровой стоимости объектов недвижимости, в том числе для целей налогообложения в Республике Узбекистан» планируется реализовать следующие направления:
а) проведение тестовой массовой оценки объектов недвижимости;
б) разработку нормативного правового обеспечения процедуры учета, регистрации прав и проведения государственной кадастровой оценки объектов недвижимости, утверждения и сопровождения ее результатов;
в) разработку единой методологии проведения государственной кадастровой оценки;
г) разработку и апробацию программно-технических решений по построению автоматизированных информационных систем («Фонд данных государственной кадастровой оценки», «Мониторинг рынка недвижимости», «Определение кадастровой стоимости»);
д) разработку образовательных программ и обучение специалистов, осуществляющих определение кадастровой стоимости и привлекаемых к определению кадастровой стоимости.
В завершении, стороны определили основные направления дальнейшего сотрудничества, а также согласовали мероприятия по реализуемым мероприятиям.