Елгавада Ўзбекистон – Латвия университетлараро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
РИГА, 14 сентябрь. /«Дунё» АА/. Ўзбекистоннинг Латвиядаги элчиси Қадамбой Султонов Елгава шаҳрига сафари давомида Латвия қишлоқ хўжалиги университети (ЛҚУ) ректори Ирина Пилвере билан учрашди, деб хабар бермоқда «Дунё» ахборот агентлиги мухбири.
Мулоқот чоғида ЛҚУ билан Ўзбекистоннинг ихтисослашган университетлари ўртасида илмий, ўқув, педагогик ва академик алмашинувларни янада ривожлантиришнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди. Қатор тадқиқот йўналишлари бўйича университетлараро ҳамкорлик истиқболлари бўйича фикр алмашилди.
ЛҚУ «The Times Higher Education World University Rankings 2021” рейтинги бўйича дунёнинг энг яхши университетлари қаторига киритилган Латвиянинг 3 та етакчи университетидан бири ҳисобланади.
Университетда «Вецауце» ноёб ўқув ва илмий-тадқиқот фермаси фаолият юритмоқда, у кўп тармоқли фермер хўжалиги бўлиб, уларда чорвачилик ва ўсимликларни етиштириш, хусусан, навли уруғларни парваришлаш, шу жумладан селекцияни қўллаб-қувватлаш, ҳайвонларда янги касалликларни аниқлаш бўйича тажрибалар ўтказиш имкони мавжуд.
ЛҚУ Ўзбекистондаги ихтисослаштирилган олий ўқув юртлари билан фаол алоқаларни давом эттирмоқда. Хусусан, Тошкент давлат аграр университети (шу жумладан, Андижон филиали билан), Тошкент давлат иқтисодиёт университети (ТДУИ), Самарқанд ветеринария тиббиёти институти (СВТИ), Тошкент давлат молия университети, Тошкент давлат педагогика университети ва Бухоро давлат университети билан шартномалар имзоланган.
Ректор Ирина Пилвере бошчилигидаги ЛҚУ делегацияси 2019 йил октябрь ойида Ўзбекистонда бўлиб, мамлакатимизнинг қатор университетлари билан музокаралар ўтказди. Ўша йилнинг декабрь ойида Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги университетларининг 10 нафар ўқитувчиси USAID дастури доирасида ЛҚУда малака оширди. Бундан ташқари, 2018 йилдан бери “Эл-юрт умиди” жамғармаси дастур бўйича нафар ўқитувчи ҳам ЛҚУда малака ошириш имконига эга бўлганди.
Суҳбат давомида Ирина Пилвере "Озиқ-овқат хавфсизлиги ва инновациялар" ва "Рақамли технологиялар ва барқарор ривожланиш" йўналишлари бўйича СВТИ ва ТДИУнинг Самарқанд филиали билан "дуал диплом" дастурини онлайн равишда бошлашни режалаштираётганини маълум қилди.

В Елгаве обсуждены вопросы узбекско-латвийского межуниверситетского сотрудничества
РИГА, 14 сентября. /ИА «Дунё»/. В ходе рабочей поездки в город Елгаву Посол Узбекистана Кадамбай Султанов встретился с ректором Латвийского сельскохозяйственного университета (ЛСУ) Ириной Пилвере, сообщает передает корреспондент ИА «Дунё».
Обсуждены практические аспекты дальнейшего наращивания научно-образовательных, педагогических и академических обменов между ЛСУ и профильными вузами Узбекистана. Состоялся обмен мнениями по перспективам межуниверситетского партнерства по ряду научно-исследовательских направлений.
ЛСУ является одним из 3-х ведущих латвийских университетов, включенных в рейтинг лучших ВУЗов мира по версии The Times Higher Education World University Rankings 2021. Поддерживает интеллектуальный потенциал сельских регионов Латвии, предлагает программы по современному сельскому хозяйству, ветеринарной медицине, пищевому производству, ландшафтной архитектуре.
В Университете функционирует уникальное учебно-исследовательское хозяйство «Вецауце», представляющее собой многоотраслевое хозяйство, где занимаются животноводством и растениеводством, выращиванием сортовых семян, включая поддерживающую селекцию, ветеринарной медициной с проведением экспериментов по диагностике новых заболеваний у животных.
ЛСУ поддерживает активное взаимодействие с профильными вузами Узбекистана. В частности, подписаны генеральные соглашения с Ташкентским государственным аграрным университетом (в том числе с Андижанским филиалом), Ташкентским государственным экономическим университетом (ТГЭУ), Самаркандским институтом ветеринарной медицины (СИВМ), Ташкентским государственным финансовым университетом, Ташкентским государственным университетом педагогики и Бухарским государственным университетом.
В октябре 2019 года делегация ЛСУ во главе с Ириной Пилвере посетила Узбекистан и провела переговоры с рядом вузов республики. В декабре того же года 10 преподавателей сельхозвузов Узбекистана прошли в ЛСУ недельный тренинг в рамках программы содействия ЮСАИД. Помимо этого, с 2018 года 12 преподавателей из Узбекистана прошли стажировку в ЛСУ в рамках программ поддержки Фонда «Эл-юрт умиди».
В ходе беседы Ирина Пилвере сообщила, что на 2 октября запланирован онлайн-запуск программы «двойного диплома» с СИВМ и Самаркандским филиалом ТГЭУ по направлениям «Продовольственная безопасность и инновации» и «Цифровые технологии и устойчивое развитие». Ректор ЛСУ пригласила Посла принять участие в этой церемонии.