21 октябрь - Ўзбек тилига давлат тили мақоми берилган кун
Дунё халқлари ва миллатларининг маданий ўзаги ва асосий мулоқот манбаи бу уларнинг миллий тили ҳисобланади. Шундай экан ҳар бир тилнинг сақланиши ҳамда ёш авлодга етказилиши, халқ тараққиёти ва унинг келажагини белгилайди. Биргина тил кўплаб халқларни ўзаро бирлаштиради, тарбиялайди, ўқитади, урф-одат, анъана ва маданиятларини сақлайди, уни авлоддан авлодга ўтишини таъминлайди.
1989 йил 21 октябрда Ўзбекистон Республикасининг “Давлат тили ҳақида”ги Қонуни қабул қилинди. Бу Қонун халқимизнинг мустақиллик учун қўйилган дастлабки қадами бўлди. Ушбу Қонуннинг 1-моддаси ва Бош Қомусимизнинг 4-моддасида “Ўзбекистон Республикасининг давлат тили ўзбек тили” эканлиги ва Ўзбекистон Республикаси ўз ҳудудида истиқомат қилувчи барча миллат ва элатларнинг тиллари, урф-одатлари ва анъаналари ҳурмат қилинишини таъминланиши ҳам белгилаб қўйилган.
Ўзбек тилига давлат тили мақомининг берилиши халқимизнинг миллий мустақилликка эришиш йўлидаги муҳим силжишлардан бири бўлиб, она тилимизнинг бор гўзаллиги ва жозибасини тўла намоён этиш билан бирга, уни илмий асосда ривожлантириш борасида ҳам кенг имкониятлар яратди. Шунингдек, давлат ўзбек тилининг бойитилиши ва такомиллаштирилишини таъминлабгина қолмай Ўзбекистон ҳудудида истиқомат қилувчи  ва мамлакатимизга хориждан кириб келаётган барча миллат ва элатларнинг тилларини ҳурмат қилинишини таъминлади, яъни чегара божхона постлари орқали юртимизга кириб келаётган чет эл фуқаролари ўзбек тилида ёки бошқа жаҳон тилларида йўловчи божхона декларацияларини тўлдиришлари ва мулоқотда бўлишлари мумкин бўлди. Бугун Чегара божхона постларида фуқароларга кўрсатмалар, маълумотлар,  хабарлар ва йўловчи божхона декларациялари ўзбек, рус ва инглиз тилларида етказилиши йўлга қўйилган. Бу ҳам бошқа давлатлардан ташриф буюрувчиларга қулайлик ва уларнинг тилларига нисбатан ҳурматни билдиради.
2020 йил 10 апрелда Ўзбекистон Республикасининг “Ўзбек тили байрами кунини белгилаш тўғрисида”ги Қонуни қабул қилиниши қувонарли ҳол бўлди. Ушбу қонун билан ҳар йили 21 октябрь “Ўзбек тили байрами куни” этиб нишонлаш белгиланди. Эндиликда ҳар йили 21 октябрь бутун мамлакатимиз бўйлаб катта байрам сифатида нишонланади. Бу эса она тилимизни қай даражада ардоқлашимизни ва ҳурмат қилишимизни билдиради.

21 октября – День принятия Закона «О государственном языке»
Культурным стержнем и основным источником общения народов и наций мира является их национальный язык. Поэтому сохранение и передача каждого языка подрастающему поколению определяет развитие нации и ее будущее. Один лишь язык объединяет, воспитывает, учит, сохраняет обычаи, традиции и культуры многих народов, обеспечивая их передачу из поколения в поколение.
21 октября 1989 года был принят Закон «О государственном языке», в соответствии с которым узбекскому языку был придан статус государственного языка, что стало решительным шагом на пути к независимости. В статье 1 настоящего Закона и статье 4 Конституции Республики Узбекистан говорится, что «Государственным языком Республики Узбекистан является узбекский язык» и что в Республике Узбекистан обеспечиваются условия всем гражданам для изучения государственного языка и уважительное отношение к языкам наций и народностей, проживающих на ее территории, создаются условия для развития этих языков.
Придание узбекскому языку статуса государственного - один из важных шагов на пути к достижению национальной независимости нашего народа, а также в полной мере продемонстрировать красоту и очарование нашего родного языка, а также создать возможности для его научного развития. Кроме того, государство не только обеспечило обогащение и совершенствование узбекского языка, но и обеспечило уважение к языкам всех национальностей и этносов, проживающих на территории Узбекистана и въезжающих в нашу страну из-за границы. То есть иностранцы, въезжающие в нашу страну через приграничные таможенные посты, имеют возможность заполнять пассажирские таможенные декларации на узбекском или других мировых языках. Для удобства посетителей вся нужная информация на приграничных таможенных постах размещена на узбекском, русском и английском языках. Это также является данью уважения к представителям других народов, не знающих узбекского языка.
Родной язык любого народа составляет основу его национального духа и самобытности, основу национальной идеи. Понятия язык и народ во все времена осознавались во взаимосвязи. Без языка нет народа и без народа нет языка.
Отрадно, что 10 апреля 2020 года принят Закон Республики Узбекистан №ЗРУ-615 «Об установлении дня праздника узбекского языка». Настоящим законом установлено, что ежегодно 21 октября будет отмечаться День праздника узбекского языка. Отныне каждый год 21 октября по всей стране будет отмечаться как большой праздник. Отмечая его, мы будем отдавать дань уважения всем существующим в мире языкам и культурам. Так как язык любой национальности впитывает в себя многовековой опыт народа. Они создавались на протяжении тысячи лет многими поколениями наших предков, и каждое слово в нем – словно крупица чистого золота!