Жиззах ва Сирдарё вилоятларида инвестиция, саноат ва экспорт фаолиятининг ўсишини рағбатлантириш бўйича вазифалар белгилаб олинди
2020-09-14 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 12-13 сентябрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида ҳамда вазирликлар, идоралар, саноат бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларидан иборат экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси Жиззах ва Сирдарё вилоятларининг инвестиция, саноат ва экспорт имкониятларини ўрганиш ҳамда ҳудудларнинг мавжуд иқтисодий салоҳиятидан тўлиқ фойдаланишга қаратилган устувор чора-тадбирларни ишлаб чиқиш бўйича олиб борилган ишлар якунларини сарҳисоб қилди.
Тегишли ишчи гуруҳлари томонидан ушбу вилоятларда жойларга чиққан ҳолда 8 дан 13 сентябргача иш олиб борилди.
Ҳафта давомида корхоналарга борган ҳолда Жиззах вилоятида барча 2596 та, Сирдарё вилоятида эса 2103 та саноат объектларининг жорий ҳолати таҳлил қилинди.
Натижада ишлаб чиқариш фаолиятида муаммоларга дуч келган 598 та корхона аниқланиб, улардан 303 таси айланма маблағларни тўлдириш ва технологик ускуналарни сотиб олиш учун кредит ресурсларини  олиш, 97 таси мухандислик коммуникацияларига уланиш, 51 таси ишлаб чиқариш учун хом ашёга, 36 таси рухсат ҳужжатлари ва лицензиялар олишга муҳтож эканлиги аниқланди. Шунингдек, ер майдонларини ажратиш, олдиндан тўланган қўшилган қиймат солиғи суммаларини қайтаришда ёрдам бериш, дебитор қарзларини тўлаш ва олдиндан олинган кредитлар бўйича тўловларни реструктуризация қилиш билан боғлиқ масалаларни ҳал қилиш зарур бўлган ҳолатлар ҳам аниқланди.
Аниқланган масалаларни зудлик билан ҳал этиш мақсадида манзилли қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларини амалга ошириш ва ишлаб чиқариш объектларини лойиҳавий қувватларига тезроқ олиб чиқиш бўйича масъулият юклатилган ҳолда иккала вилоятлардаги ҳар бир корхонага тегишли тармоқ идоралари ва бирлашмалари, тижорат банклари ҳамда вилоят туман ва шаҳарлар ҳокимликлари раҳбарлари бириктирилди.
Ҳар икки вилоятнинг ҳудудий инвестиция дастурлари қайта кўриб чиқилди - ишлаб чиқаришнинг юқори суръатлари, экспорт ва яратилган иш ўринлари сони билан ажралиб турадиган иқтисодий нуқтаи назардан энг истиқболли инвестиция лойиҳалари танлаб олинди. Ушбу лойиҳаларни жорий йил охиригача фойдаланишга топшириш мақсадида уларнинг амалга оширилиши тезлаштирилади.
Жиззах вилоятининг ҳудудий инвестиция дастури 14,7 трлн сўмлик 608 та инвестиция лойиҳани қамраб олган, шундан 3,2 трлн сўмлик 433 та лойиҳа 2020 йилда амалга оширилиши режалаштирилмоқда. Оптималлаштиришдан сўнг қиймати 222,5 млрд сўм бўлган 15 та истиқболли лойиҳани фойдаланишга топшириш муддати 2021 йилдан 2020 йилга кўчирилди. Шунингдек, қиймати 68,6 млрд сўмлик 39 та янги иқтисодий жиҳатдан самарадор лойиҳалар ишлаб чиқилди.
Сирдарё вилоятида жорий йил охирига қадар 10,4 трлн сўмлик 668 та лойиҳанинг амалга оширилиши кўзда тутилмоқда. Дастурни қайта кўриб чиқиш натижасида 132,9 млрд сўмлик 28 та юқори натижали лойиҳаларнинг амалга оширилиши 2020 йилга кўчирилди.
Ҳукумат комиссияси иши доирасида маҳаллий бозорларда юқори талабга эга ва маҳаллий саноат корхоналари томонидан фойдаланадиган маҳсулотларнинг импорт ўрнини босишга қаратилган бир қатор лойиҳалар ишлаб чиқилди.
Жиззах вилоятида маҳаллийлаштириш дастури доирасида 2020 йилда 312,7 млрд сўмлик 50 та лойиҳа, 2021 йилда эса 377,2 млрд сўмлик 4 та лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилмоқда. Ҳукумат комиссияси аъзолари томонидан қурилиш материаллари, кимё, тўқимачилик, озиқ-овқат, электротехника, фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқариш, шунингдек, машинасозлик соҳаларида 339,6 млрд сўмлик 36 та импорт ўрнини босувчи қўшимча лойиҳалар ишлаб чиқилган бўлиб, уларнинг амалга оширилиши саноат ишлаб чиқаришининг сезиларли ўсишини таъминлашидан ташқари 3 мингдан зиёд янги иш ўринларини яратади.
Сирдарё вилоятида ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш бўйича олдин режалаштирилган 645,5 млрд сўмлик 34 та лойиҳага қиймати 145,3 млрд сўмлик 13 та қўшимча янги инвестиция лойиҳалари ишлаб чиқилди.
Икки вилоят саноатини кластерлаштириш йўналишида алоҳида иш олиб борилди - хусусан, Жиззах вилоятида озиқ-овқат, тўқимачилик, фармацевтика ва кимё саноати, шунингдек, қурилиш материаллари, чарм ва ипак маҳсулотларини ишлаб чиқариш каби 7 йўналишда 18 та саноат кластерини ташкил этиш режалаштирилмоқда. Ушбу кластерларни яратиш натижасида қиймати 2,9 трлн сўмлик 37 та лойиҳа амалга оширилади ва 1,7 трлн сўмлик маҳсулот ишлаб чиқариш бўйича қўшимча қиймат занжирлари шакллантирилади. Бу ҳам қўшимча 5 минг янги иш ўринларини яратишга имкон беради.
Сирдарё вилоятида худди шу тамойил асосида тўқимачилик, чарм-пойабзал, балиқ етиштириш, озиқ-овқат ва фармацевтика тармоқларида қиймати 41 трлн сўмлик 23 та янги лойиҳа амалга оширилади.
"Ўзстандарт" Агентлиги Жиззах ва Сирдарё вилоятларида синов лабораториялари ва яратилаётган ишлаб чиқариш кластерларида ишчиларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш марказларини ташкил этиш бўйича чоралар кўради.
Шунингдек, иккала вилоятдаги эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари жорий фаолиятининг таҳлили ўтказилиб, салоҳиятларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш бўйича чора-тадбирлар ишлаб чиқилди.
Жиззах вилоятида ҳозирги кунда ҳудудида қиймати 209,5 млн долларлик 5 та лойиҳа амалга оширилган "Жиззах" ва ҳудудида 613,2 млн долларлик 5 та лойиҳа амалга оширилаётган "Зомин-фарм" эркин иқтисодий зоналари мавжуд. Шунингдек, вилоятда 12 та кичик саноат зоналари фаолият кўрсатади, уларнинг ҳудудида умумий қиймати 769,6 млрд сўмлик 67 та саноат объектларини амалга оширилиши режалаштирилган. Шу жумладан 208,8 млрд сўмлик 38 та лойиҳа ҳозирги кунгача амалга оширилди ва 600 та янги иш ўринлари ташкил этилди ҳамда жорий йилнинг охирига қадар 560,8 млрд сўмлик 29 та лойиҳани амалга оширилиши режалаштирилган. Бундан ташқари, 8 та янги кичик саноат зоналари шаклланиш босқичидадир. Ҳозирги вақтда мавжуд бўлган ва яратилаётган кичик саноат зоналарини зарур инфратузилма билан таъминлаш учун йил охирига қадар 29,1 млрд сўм маблағ ажратилиши режалаштирилган. Шунингдек, Ҳукумат комиссияси томонидан ҳудудида 30 та инвестиция лойиҳалари жойлаштириладиган 1 та қўшимча кичик саноат зонасини яратиш бўйича таклиф ишлаб чиқилди.
Сирдарё вилоятида "Сирдарё" эркин иқтисодий зонаси мавжуд бўлиб, унинг ҳудудида қиймати 163,9 млн долларлик 24 та лойиҳа амалга оширилди ва 3 мингта иш ўрни яратилди, шунингдек, ташкил қилинган 8 та кичик саноат зоналари ҳудудида жорий йилнинг охирига қадар 1,6 мингта янги иш ўринлари ташкил этишга қаратилган 32,2 млрд сўмлик 13 та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган. Ушбу зоналарни жорий йил охиригача зарур муҳандислик коммуникациялари билан таъминлаш учун 21,2 млрд сўм ажратилади.
Жиззах вилоятида фаолият юритмаётган саноат корхоналарининг тикланиши ва янги инвестиция лойиҳаларининг ишга туширилиши ҳисобига саноат маҳсулотларини ишлаб чиқариш учун қўшимча захиралардан фойдаланилади, бу саноат маҳсулоти ҳажмини 5,8 трлн сўмга ёки тасдиқланган кўрсаткичларнинг 119 фоизига етказишга имконият яратади. Шунингдек, бунинг ҳисобига 18 мингдан ортиқ иш ўринлари яратилади ва бюджетга 1,2 трлн сўм миқдорида солиқ тушумлари келиб тушиши таъминланади, бу тасдиқланган кўрсаткичларнинг 112 фоизини ташкил этади.
Сирдарё вилоятида Ҳукумат комиссияси фаолияти давомида ишлаб чиқилган чора-тадбирларнинг амалга оширилиши саноат маҳсулотларининг ишлаб чиқариш ҳажмини 413 млрд сўмга ёки 101,2% ошириб, 7,9 трлн сўмгача етказиш ҳамда таҳминан 10 минг қўшимча ортиқ иш ўринларини яратиш ва бюджетга 721,9 млрд сўм миқдорида тушумларни таъминлашга имкон беради, бу эса тасдиқланган кўрсаткичларнинг 107,8 фоизини ташкил этади.
Мўлжалланган тадбирларнинг сифатли ва ўз вақтида бажарилиши устидан назорат Бош прокуратура томонидан доимий равишда амалга оширилади. Ҳар ойда ишлаб чиқилган дастурлар бажарилиши Ҳукумат комиссиясининг алоҳида йиғилишларида кўриб чиқилади.

Определены задачи по стимулированию роста инвестиционной, промышленной и экспортной деятельности в Джизакской и Сырдарьинской областях
2020-09-14 | Экономика
12-13 сентября текущего года Правительственная комиссия по вопросам развития экспорта и инвестиций под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти подвела итоги работыпо изучению инвестиционных, промышленных и экспортных возможностей регионов и выработке первоочередных мер по полноценному использованиюимеющегося экономического потенциала Джизакской и Сырдарьинской областей. Соответствующие рабочие группы осуществляли работу в выездном формате в данных регионах с 8 по 13 сентября.
В течение недели в Джизакской области с выездом на предприятия было проанализировано текущее состояние всех 2596 промышленных объектов, а в Сырдарьинской области – 2103 объектов.
В результате выявлено 598 предприятий, столкнувшихся с проблемами в производственной деятельности, из которых 303 – нуждаются в кредитных ресурсах для пополнения оборотных средств и закупа технологического оборудования, 97 – в подключении к инженерным коммуникациям, 51 – в сырье для производства, 36 – в получении разрешительных документов и лицензий. Также выявлены случаи потребности в решении вопросов, связанных с выделением земельных участков, оказании содействия в возврате ранее выплаченных сумм НДС, погашении дебиторских задолженностей и реструктуризации выплат по ранее полученным кредитам.
В целях оперативного решения выявленных вопросов за каждым предприятием в обоих регионах были закреплены руководители соответствующих отраслевых ведомств и объединений, коммерческих банков и хокимиятов районов и городов области, с возложением ответственности за реализацию адресных мер поддержки и ускоренному выводу производственных объектов на проектные мощности.
Пересмотрены региональные инвестиционные программы двух областей – отобраны наиболее перспективные с экономической точки зрения инвестиционные проекты, характеризующиеся высокими показателями производства, экспорта и количества создаваемых рабочих мест. Реализация данных проектов будет ускорена с целью их ввода в эксплуатацию до конца текущего года.
Региональная инвестиционная программа Джизакской области включает в себя 608 инвестиционных проектов на сумму 14,7 трлн сумов, из которых в 2020 году планируется реализовать 433 проекта на сумму 3,2 трлн сумов. После проведенной оптимизации сроки введения в эксплуатацию 15 перспективных проектов стоимостью 222,5 млрд сумов перенесены с 2021 на 2020 год. Также разработаны 39 новых экономически эффективных проектов стоимостью 68,6 млрд сумов.
В Сырдарьинской области до конца текущего года предусмотрена реализация 668 проектов стоимостью 10,4 трлн сумов. В результате пересмотра программы на 2020 год была перенесена реализация 28 высокорезультативных проектов стоимостью 132,9 млрд сумов.
В рамках работы Правительственной комиссии был разработан ряд проектов, направленных на импортозамещение широко востребованной на местных рынках и используемой отечественными промышленными предприятиями продукции.
В рамках программы локализации в Джизакской области в 2020 году запланирована реализация 50 проектов стоимостью 312,7 млрд сумов, а в 2021 году – 4 проектов стоимостью 377,2 млрд сумов. Членами Правительственной комиссии было дополнительно разработано 36 импортозамещающих проектов стоимостью 339,6 млрд сумов в сфере производства строительных материалов, химической, текстильной, пищевой, электротехнической, фармацевтической продукции, а также в сфере машиностроения, реализация которых помимо обеспечения существенного роста промышленного производства позволит создать более 3 тысяч новых рабочих мест.
В Сырдарьинской области в дополнение к уже запланированным 34 проектам по локализации производства стоимостью 645,5 млрд сумов было разработано 13 новых инвестиционных проектов на сумму 145,3 млрд сумов.
Отдельная работа проведена в направлении кластеризации промышленности двух регионов, в частности, в Джизакской области намечено создание 18 промышленных кластеров в 7 направлениях, таких как пищевая, текстильная, фармацевтическая и химическая отрасли, а также производство строительных материалов, изделий из кожи и шёлка. В результате создания данных кластеров будут реализованы 37 проектов стоимостью 2,9 трлн сумов и сформированы цепочки добавленной стоимости по производству продукции стоимостью 1,7 трлн сумов. Это также позволит дополнительно создать более 5 тысяч новых рабочих мест.
В Сырдарьинской области по тому же принципу будет реализовано 23 новых проекта на сумму порядка 41 трлн сумов в текстильной, кожевенной-обувной, рыбоводческой, пищевой и фармацевтической отраслях.
Агентством “Узстандарт” будут приняты меры по созданию в Джизакской и Сырдарьинской областях испытательных лабораторий и центров по подготовке, переподготовке и повышению квалификации работников создаваемых производственных кластеров.
Проведен также анализ текущей деятельности и выработаны меры по повышению эффективности использования потенциала свободных экономических и малых промышленных зон в двух регионах.
В Джизакской области в настоящее время функционируют свободные экономические зоны «Джизак», в которой реализуются 5 проектов стоимостью 209,5 млн долларов, и «Зомин-фарм», на территории которой реализуются 5 проектов стоимостью 613,2 млн долларов. Также в регионе функционируют 12 малых промышленных зон, на территории которых намечено к реализации 67 промышленных объектов общей стоимостью 769,6 млрд сумов, из которых реализованы 38 проектов стоимостью 208,8 млрд сумов с созданием 600 новых рабочих мест, а до конца текущего года запланирована реализация 29 проектов стоимостью 560,8 млрд сумов. Помимо этого, на стадии формирования находятся 8 новых малых промышленных зон. Для обеспечения действующих и создаваемых малых промышленных зон необходимой инфраструктурой до конца года запланировано выделение 29,1 млрд сумов. Также Правительственной комиссией разработано предложение по созданию 1 дополнительной малой промышленной зоны с размещением на ее территории 30 инвестиционных проектов.
В Сырдарьинской области функционирует свободная экономическая зона «Сырдарья», на территории которой реализовано 24 проекта стоимостью 163,9 млн долларов и создано 3 тысячи рабочих мест, а также 8 малых промышленных зон, на территории которых до конца текущего года запланирована реализация 13 проектов, стоимостью 32,2 млрд сумов с созданием 1,6 тысячи новых рабочих мест. На обеспечение данных зон необходимыми инженерными коммуникациями до конца текущего года будет выделено 21,2 млрд сумов.
За счет восстановления простаивающих промышленных предприятий и ввода в эксплуатацию новых инвестиционных проектов в Джизакской области будут задействованы дополнительные резервы для выпуска промышленной продукции, что позволит нарастить объем промышленного производства до 5,8 трлн сумов, или 119% от утвержденных показателей. За счет этого также будет создано более 18 тысяч рабочих мест и обеспечены налоговые поступления в бюджет в размере 1,2 трлн сумов, что составит 112 процентов от утверждённых показателей.
Реализация мер, выработанных в ходе работы Правительственной Комиссии в Сырдарьинской области позволит увеличить объем производства промышленной продукции до 7,9 трлн сумов с ростом на 413 млрд сумов или 101,2 процента по отношению к прогнозным показателям, создать порядка 10 тысяч новых рабочих мест и обеспечить приток поступлений в бюджет в размере 721,9 млрд сумов, что составит 107,8 процентов от утверждённых показателей.
Контроль за качественным и своевременным исполнением намеченных мероприятий будет осуществляться Генеральной прокуратурой на постоянной основе. Ежемесячно ход исполнения разработанных программ будет рассматриваться на отдельных заседаниях Правительственной комиссии.