Самарқанд вилоятида инвестиция, саноат ва экспорт фаолиятини кучайтириш бўйича чора-тадбирлар ишлаб чиқилди
2020-09-13 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 11 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида ҳамда вазирликлар, идоралар, саноат бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимликлар раҳбарларидан иборат экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси Самарқанд вилоятининг салоҳиятини ўрганиш ва ҳудудда саноат ҳамда инвестициявий фаолиятни кучайтириш учун қўшимча заҳираларни аниқлаш бўйича олиб борилган ишлар якунларини сарҳисоб қилди.
8 - 11 сентябрь кунлари жойларга чиққан ҳолда Комиссия аъзолари томонидан 6259 та саноат объектларининг жорий ҳолати ўрганилди ва натижада 509 та ҳозирги вақтда фойдаланишга топширилмаган, ишлаб чиқариш ҳажми ёки бюджетга солиқ тушумларини камайтирган, тўлиқ қувват билан ишламаётган ёки фаолиятини умуман тўхтатган корхоналар аниқланди.
Олиб борилган таҳлиллар, шунингдек 457 та корхона айланма маблағларни тўлдириш ва зарур технологик ускуналарни сотиб олиш учун кредит ресурсларига муҳтожлигини, 107 та корхона илгари олинган кредитларни таркибий ўзгартириш билан боғлиқ муаммоларга дуч келганлигини, 16 та корхона илгари тўланган қўшилган қиймат солиғи суммаларини қайтариш билан боғлиқ қийинчиликларга учрагани, 53 та корхона катта дебиторлик қарзларига эга эканлигини, 153 та корхона муҳандислик коммуникацияларига уланмаганлигини ва 77 та корхона ишлаб чиқариш учун хом ашё билан таъминланмаганлигини кўрсатди. Бундан ташқари, ер, бўш бино ва иншоотларни ажратиш, зарур рухсатномалар, лицензия ва халқаро сертификатлар олиш, технологик ускуналарни олиб келиш ва саноат объектларини ишга тушириш-созлаш ва фойдаланишга топшириш учун хорижий мутахассисларнинг Ўзбекистонга етиб келишлари билан боғлиқ муаммолар аниқланди.
Тегишли вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимликларнинг бу борадаги фаолиятларини мувофиқлаштириш асосида аниқ чора-тадбирлар, ижрочилар ва муддатлар белгиланган ҳамда ҳар бир корхонага масъул раҳбарлар тайинлангани ҳолда ишламай турган саноат объектларини қайта ишга тушириш бўйича амалий чора-тадбирлар режаси тузилди.
Ишлаб чиқариш, экспорт ва яратиладиган иш ўринлари сони кўп бўлган юқори технологияли корхоналарни ташкил этишга қаратилган устувор лойиҳаларга, шунингдек жорий йил охиригача ишга туширилиши мумкин бўлган лойиҳаларга устуворлик бериш мақсадида 16,7 трлн сўмлик 1277 лойиҳадан иборат амалдаги ҳудудий инвестиция дастури таҳлил қилинди ва оптималлаштирилди.
Соҳалар доирасида ва соҳалараро кооперациясини ривожлантириш имкониятларини ўрганиш бўйича ишлар амалга оширилди: хом ашё базаси, маҳаллий инфратузилма ва мавжуд ишлаб чиқариш қувватларини таҳлил қилиш орқали тўқимачилик, чарм-пойабзал, озиқ-овқат, электротехника ва қурилиш материалларини ишлаб чиқариш соҳасида 42 та саноат кластерини яратиш бўйича 57 та лойиҳа ишлаб чиқилди. Жумладан, Самарқанд шаҳри, Оқдарё, Пастдарғом, Пахтачи, Нарпай ва Ургут туманларида 9 та тўқимачилик кластерлари, Жомбой, Самарқанд, Оқдарё, Иштихон, Булунғур, Пайариқ туманларида ва Самарқанд шаҳрида озиқ-овқат саноати ва мева-сабзавотни қайта ишлаш соҳасида 16 та кластерлар яратилиши режалаштирилган.
Маҳсулот сифатининг юқори даражада бўлиши ва унинг халқаро стандартлар талабларига мувофиқлигини таъминлаш мақсадида “Ўзстандарт” Агентлиги қатор синов лабораторияларини ишга тушириб, мутахассисларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш курсларини ташкил этади.
Ички ва ташқи бозорда юқори технологияли харидоргир маҳсулотлар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришга қаратилган инвестициявий фаолиятни кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Комиссия аъзолари вилоятда импорт таркибини батафсил ўрганиб чиқиб, мавжуд маҳаллийлаштириш дастурига қўшимча равишда фармацевтика, металл ва металл буюмлар, автомобиллар учун бутловчи қисмлар, технологик ускуналар ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқаришга қаратилган 13 та янги лойиҳа ишлаб чиқди.
“Ургут” эркин иқтисодий зонаси ва 17 кичик саноат зоналари фаолияти алоҳида ўрганилди. Ҳозирги кунга келиб “Ургут” ЭИЗ ҳудудида умумий қиймати 272 млн долларга тенг бўлган 49 та лойиҳа амалга оширилди ва 3,3 мингта иш ўрни яратилди. 2020-2021 йиллар мобайнида 2,4 минг иш ўрни яратилиши билан 178,4 млн долларлик 24 та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган. “Ургут” СЕЗ субъектларини зарур муҳандислик коммуникациялари билан таъминлаш мақсадида жорий йил охиригача 28,7 млрд сўм маблағ ажратилиши режалаштирилган.
Жорий йилда Самарқанд вилоятининг 17 та кичик саноат зонаси ҳудудида умумий қиймати 453,4 млрд сўмлик 57 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилган ва бу 2 мингга яқин янги иш ўринлари яратишга имкон беради. Фаолият юритаётган ва янги ташкил этилаётган кичик саноат зоналари инфратузилмасини мустаҳкамлаш мақсадида 45,1 млрд сўм маблағ ажратилади.
Ички бозорда юқори талабга эга бўлган маҳсулотларни ишлаб чиқаришга қаратилган корхоналарга устуворлик берилгани ҳолда лойиҳаларни танлаш бўйича мутлақо янги тизимни жорий этиш вилоятдаги эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналари салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини оширишга мўлжалланган муҳим механизм ҳисобланади, бу эса импортга қарамликни камайтиришдан ташқари, тўлиқ ишлаб чиқариш занжирларини ташкил этиш ва ички маҳсулотларнинг қўшимча қийматини ошириш имконини беради.
Ҳукумат комиссияси фаолияти давомида ишлаб чиқилган амалий чора-тадбирлар комплексининг амалга оширилиши натижасида жорий йилнинг охиригача Самарқанд вилоятида саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 2,2 трлн сўмга етказилиб, 10,8 мингта қўшимча иш ўрни яратилади. Шу билан бирга, жорий йил охиригача саноат корхоналарининг солиққа ажратмаларининг ҳажми 825 млрд сўм миқдорида бўлиши кутилмоқда ва бу тасдиқланган прогноз кўрсаткичларининг 149,3% ни ташкил этади.
Бош прокуратура ишлаб чиқилган амалий чора-тадбирларнинг бажарилишини доимий равишда назорат қилиб бориши билан бирга, уларнинг ижроси Ҳукумат комиссиясининг ойлик йиғилишларида кўриб чиқилади.

Выработаны меры по активизации инвестиционной, промышленной и экспортной деятельности в Самаркандской области
2020-09-13 | Экономика
11 сентября текущего года Правительственная комиссия по вопросам развития экспорта и инвестиций под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти подвела итоги работы по комплексному изучению потенциала Самаркандской области и выявлению дополнительных резервов для активизации промышленной и инвестиционной деятельности в регионе.
C 8 по 11 сентября членами Комиссии в выездном формате было проанализировано текущее состояние 6 259 промышленных объектов, в результате чего было выявлено 509 не введенных в эксплуатацию, снизивших объемы производства или налоговых поступлений в бюджет, функционирующих не на полную мощность либо полностью прекративших производственную деятельность предприятий.
Анализ также показал, что 457 предприятий нуждаются в кредитных ресурсах для пополнения оборотных средств и приобретения необходимого технологического оборудования, 107 предприятий столкнулись с проблемами в реструктуризации ранее полученных кредитов, 16 предприятий испытывают сложности с возвратом ранее выплаченных сумм налога на добавленную стоимость, 53 предприятия имеют значительные дебиторские задолженности, 153 предприятия не подключены к инженерным коммуникациям и 77 предприятий не обеспечены сырьем для производства. Кроме этого, выявлены проблемы связанные с выделением земли, пустующих зданий и сооружений, сложностями в получении необходимых разрешений, лицензий и международных сертификатов, импортом технологического оборудования и прибытием в Узбекистан иностранных специалистов для проведения пуско-наладочных работ и ввода в эксплуатацию промышленных объектов.
В тесной координации соответствующих министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти был составлен план практических мер по перезапуску простаивающих промышленных объектов с указанием конкретных мероприятий, исполнителей и сроков с адресным закреплением ответственных руководителей за каждым предприятием.
Были осуществлены анализ и оптимизация действующей региональной инвестиционной программы состоящей из 1277 проектов на общую сумму 16,7 трлн сумов с целью определения приоритетности проектов, нацеленных на создание высокотехнологичных производств с большими объемами выпускаемой продукции, экспорта и количеством создаваемых рабочих мест, а также проектов, реализация которых может быть завершена до конца текущего года.
Проведена работа по изучению возможностей развития внутри- и межотраслевой кооперации: посредством анализа сырьевой базы, локальной инфраструктуры и имеющихся производственных мощностей разработано 57 проектов по созданию 42 промышленных кластеров в текстильной, кожевенно-обувной, пищевой и электротехнической отраслях и сфере производства строительных материалов. В частности, в городе Самарканде, Акдарьинском, Пастдаргомском, Пахтачинском, Нарпайском и Ургутском районах будет создано 9 текстильных кластеров, а в Джамбайском Самаркандском, Акдарьинском, Иштыханском, Булунгурском, Пайарыкском районах и городе Самарканде планируется создание 16 кластеров в сфере пищевой промышленности и переработки плодоовощной продукции.
В целях обеспечения высокого уровня качества производимой продукции и его соответствия требованиям международных стандартов Агентством «Узстандарт» будет создан ряд испытательных лабораторий и организация курсов по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов.
Особое внимание уделено активизации инвестиционной деятельности, направленной на локализацию производства востребованной на внутреннем и внешнем рынках высокотехнологичной продукции. Члены Комиссии, детально изучив структуру импорта в регионе, в дополнение к существующей программе локализации проектов разработали 13 новых проектов, нацеленных на производство фармацевтических препаратов, металлов и металлических изделий, комплектующих для автомобилей, технологического оборудования и сельскохозяйственной продукции.
Отдельно изучена деятельность свободной экономической зоны «Ургут» и 17 малых промышленных зон. На территории СЭЗ «Ургут» по состоянию на текущий момент реализовано 49 проектов общей стоимостью 272 млн долларов и создано 3,3 тысячи рабочих мест. В период 2020-2021гг. запланирована реализация 24 проектов на сумму 178,4 млн долларов с созданием 2,4 тысяч рабочих мест. В целях обеспечения субъектов СЭЗ “Ургут” необходимыми инженерными коммуникациями до конца текущего года намечено выделение 28,7 млрд сумов.
На территории 17 малых промышленных зон Самаркандской области в текущем году запланирована реализация 57 инвестиционных проектов общей стоимостью 453,4 млрд сумов, что позволит создать порядка 2 тысяч новых рабочих мест. В целях укрепления инфраструктуры существующих и вновь создаваемых малых промышленных зон будет выделено 45,1 млрд сумов.
Важным механизмом, призванным повысить эффективность использования потенциала свободных экономических зон и малых промышленных зон в регионе, является внедрение принципиально новой системы отбора проектов с присвоением приоритета производствам, нацеленных на выпуск продукции, обладающей высоким спросом на внутреннем рынке, что, в свою очередь, помимо снижения зависимости от импорта, также позволит выстроить законченные прозводственные цепочки и повысить добавленную стоимость отечественной продукции.
В результате реализации комплекса практических мер, выработанных в ходе работы Правительственной комиссии, объёмы промышленного производства в Самаркандской области до конца текущего года будут увеличены на 2,2 трлн сумов и дополнительно будут созданы 10,8 тысячи рабочих мест. При этом, объем налоговых отчислений промышленных предприятий по итогам текущего года составит 825 млрд сумов, что составит 149,3% от утверждённых прогнозных показателей.
Генеральной прокуратурой будет осуществляться постоянный мониторинг исполнения разработанных практических мероприятий, с рассмотрением хода их реализации в ходе ежемесячных заседаний Правительственной комиссии.