UNESCOда Ўзбекистоннинг номоддий мероси тарғиботига доир саъй-ҳаракатлар тақдим этилди
8-10 сентябрь кунлари Ўзбекистоннинг доимий ваколатхонаси Париждаги UNESCO штаб-квартирасида бўлиб ўтган Номоддий маданий меросни муҳофаза қилиш Конвенциясига (2013 й.) аъзо давлатлар Бош ассамблеясининг 8-сессиясида иштирок этди.
Номоддий маданий меросни муҳофаза қилиш бўйича Ҳукуматлараро қўмита (НМММҲҚ) аъзолигига Ўзбекистон номзодини илгари суриш доирасида 2022-2026 йилларда Ўзбекистоннинг мамлакатдаги бой номоддий маданий меросни сақлаш ва кўпайтиришига доир саъй-ҳаракатлари тақдимоти ўтказилди.
Маданиятни ривожлантириш масаласи шахсан Ўзбекистон Президентининг диққат марказида бўлиб, сўнгги йилларда ҳукумат томонидан бу йўналишда қабул қилинган қарорлар шундан далолат беради. 2019 йилнинг августида Самарқанд шаҳрида UNESCO бош директори Одри Азуле иштирокида Моодий ва номоддий маданий меросни сақлашга доир халқаро анжуманининг ўтказилиши яна бир яққол мисол бўлиб хизмат қилади.
UNESCO шафелигида номоддий маданий меросни оммалаштиришга йўналтирилган тадбирлар (“Шарқ тароналари”, “Мақом” ва “Бахши” мусиқий фестиваллари)нинг ўтказилишида доимий кўмак учун - UNESCO котибиятига, шунингдек Ўзбекистон элементларини, жумладан 2019 йилда Хоразм лазгисини Инсониятнинг номоддий маданий мероси репрезентатив рўйхатига киритишга доир саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватлаганлик учун НМММҲҚга миннатдорчилик билдирилди. Ўзбекистон томондан бахшилик санъатининг UNESCO Репрезентатив рўйхатига қўшилишида ташкилотга аъзо давлатларнинг қўллаб-қувватлашига умид билдираётгани таъкидланди.
Ўзбекистоннинг 2003 йилдаги Номоддий маданий меросни муҳофаза қилиш конвенциясини бажаришга қатъий содиқлиги тасдиқланди. Шунингдек, номоддий маданий меросни муҳофаза қилиш ва тарғиб қилиш соҳасида, шу жумладан мамлакатнинг салоҳиятини мустаҳкамлаш дастурлари ва таълим соҳасидаги лойиҳаларни амалга оширишда ҳамда ушбу секторга инновацион технологияларни жорий этишда UNESCO билан ҳамкорликни кенгайтиришга Республика томонидан қизиқиш билдирилди.

Усилия по продвижению нематериального наследия Узбекистана презентованы в UNESCO
Постоянное представительство Узбекистана приняло участие в 8-й сессии Генеральной ассамблеи государств-участников Конвенции об охране нематериального культурного наследия от 2003г., состоявшейся 8-10 сентября с.г. в штаб-квартире ЮНЕСКО в г.Париже.
В рамках продвижения кандидатуры Узбекистана в члены Межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия (МКОНКН) на период 2022-2026гг. проведена презентация прилагаемых Узбекистаном усилий по сохранению и приумножению богатого нематериального культурного наследия страны.
Особо подчеркнуто, что вопрос развития культуры находится под пристальным вниманием Руководителя Узбекистана, о чем свидетельствует принятие в последние годы ряда ключевых правительственных постановлений в этой области.
Другим ярким примером служит проведение Международной конференции по сохранению материального и нематериального наследия в августе 2019г. в г.Самарканде, в которой приняла участие гендиректор ЮНЕСКО О.Азуле. Выражена признательность Секретариату ЮНЕСКО за постоянное содействие в организации под эгидой ЮНЕСКО мероприятий по популяризации нематериального культурного наследия (музыкальных фестивалей «Шарк тароналари», «Маком» и «Бахши»), а также МКОНКН - за поддержку усилий по включению элементов Узбекистана в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества, в т.ч. хорезмского танца «Лазги» в 2019г.
Отмечено, что узбекская сторона рассчитывает на дальнейшую поддержку стран-членов для продвижения номинации национального файла «Бахши» и включения в указанный список.  Подтверждена твердая приверженность Узбекистана выполнению Конвенции об охране нематериального культурного наследия от 2003г. Выражена заинтересованность республики в расширении сотрудничества с ЮНЕСКО в сфере защиты и продвижения нематериального культурного наследия, включая реализацию программ по укреплению потенциала страны и образовательных проектов, а также внедрение в этот сектор инновационных технологий.