2020-09-10 | Иқтисодиёт
Сўнгги кунларда ижтимоий тармоқларда кадастр ва солиқ органлари маълумотлар базасидаги хатоликлар тўғрисида аҳолидан шикоятлар тез-тез учрамоқда. Фойдаланувчилар мол-мулк ва ер солиғини тўлашда бошқаларнинг уйлари ва квартиралари ҳам уларнинг ҳисобига ёзилганлигини, булар учун тўлашга тўғри келаётганини айтмоқда.
Шунингдек, изоҳларда “муаммо телефон орқали ҳал қилинаяпти: солиқ идорасига бошқа бировнинг мол-мулкини олиб ташлаш тўғрисида илтимос билан қўнғироқ қилингандан сўнг, тизим солиқ тўловчига “ортиқча” уйларни беришни тўхтатади” деб ёзилган.
Шу муносабат билан, Давлат солиқ қўмитаси қуйидагиларни маълум қилади:
Солиқ кодексининг 420 ва 435-моддаларига асосан, кўчмас мулкка бўлган ҳуқуқларни давлат рўйхатидан ўтказувчи орган томонидан белгиланадиган солиқ солиш объектларининг кадастр қиймати ва ер участкаларининг майдони жисмоний шахслардан олинадиган мол-мулк ва ер солиқларининг базаси ҳисобланади.
Жисмоний шахслар эгалигида бўлган кўчмас мулк объектлари ва ер участкалари тўғрисидаги барча ўлчамлари ҳамда объект эгасининг маълумотлари Ергеодезкадастр давлат қўмитасининг “Кўчмас мулк-3” дастурий маҳсулоти орқали киритилиб, солиқ солиш мақсадида Давлат солиқ қўмитасининг маълумотлар базасига онлайн равишда тақдим этилади.
Ҳозирги кунда республика бўйича жисмоний шахслар эгалигида 7,3 млн. та кўчмас мулк бор. Ҳақиқатан ҳам кадастр маълумотлар базасидан солиқ органлари томонидан олинган мол-мулк тўғрисидаги маълумотлар ҳақиқатга мос келмайдиган ҳолатлар мавжуд. Вазият ҳудудий солиқ органлари томонидан ҳал этилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 7 сентябрдаги ПФ-6061-сонли Фармонига асосан 2020 йил 7 сентябрда “Давлат солиқ қўмитаси ҳузурида Кадастр агентлиги фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4819-сонли қарори қабул қилинган.
Кадастр органлари маълумотлар базасида бундай камчиликларнинг мавжудлиги уларни Давлат солиқ қўмитаси бўйсунувига ўтказилишининг асосий сабабларидан бири бўлди.
Қабул қилинган меъёрий ҳужжатлар асосида ДСҚ солиқ тўловчиларнинг маълумотлар базаларини мувофиқлаштириш ҳамда бу каби муаммо ва камчиликларни бартараф этиш бўйича ДСҚ ҳузурида ташкил этилган Кадастр агентлиги ва унинг ҳудудий бўлинмалари ёрдамида тизимли ишларни амалга оширади.

Недостатки в базах данных будут устранены
В последнее дни в социальных сетях участились жалобы населения на сбои в работе базы данных кадастровых и налоговых органов. Пользователи пишут, что при оплате налога на имущество и земельного налога им приписывают чужие дома и квартиры, которые также нужно оплачивать.
В комментариях также значится, что «проблема решается по телефону: после звонка в налоговую инспекцию с просьбой убрать чужое имущество система прекращает приписывать налогоплательщику "лишние" дома».
В этой связи Государственный налоговый комитет сообщает следующее:
в соответствии со статьями 420 и 435 Налогового кодекса, стоимость кадастра объектов налогообложения и площадь земельных участков, определяемых органом государственной регистрации прав на недвижимое имущество, считается базой для исчисления налога на имущество и земельного налога, взимаемых с физических лиц.
Все измерения объектов недвижимого имущества и земельных участков, а также информация о владельцах объектов, принадлежащих физическим лицам, вносятся через программный продукт Государственного комитета по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру “Кўчмас мулк-3” (“Недвижимое имущество-3”). Эти данные с целью налогообложения в онлайн-режиме предоставляются в информационную базу Государственного налогового комитета.
Всего на сегодняшний день по республике в собственности физических лиц имеется более 7,3 млн объектов недвижимости. Действительно имеет место множество случаев, когда данные по имуществу, поступившие в налоговые органы из базы данных кадастра, не соответствуют действительности. Ситуация, как правило, разрешается через территориальные налоговые органы.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 7 сентября 2020 года № УП-6061 принято постановление «О мерах по организации деятельности Агентства по кадастру при Государственном налоговом комитете Республики Узбекистан» № ПП-4819 от 7 сентября 2020 года.
Наличие подобных недочетов в базе данных кадастровых органов послужило одной из главных причин их перевода в подчинение Государственного налогового комитета.
На основании принятых нормативных документов ГНК будет осуществлять планомерную и системную работу по приведению в соответствие баз данных налогоплательщиков и устранению подобных проблем и недостатков с помощью создаваемого Агентства по кадастру при ГНК и его региональных подразделений.