Халқаро рейтинг ва индекслар бўйича навбатдаги вебинар
Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгаши йиғилишининг 2-баённомаси 5–банди ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси жорий йилнинг 8 сентябрь куни Молия вазирлиги томонидан навбатдаги вебинар ташкиллаштирилди.
Вебинар Жаҳон банкининг “Логистика самарадорлиги индекси, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг “Электрон ҳукуматни ривожлантириш индекси”, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг “Тўғридан-тўғри инвестицияларни тартибга солиш чекловлари индекси” ва INSEAD университети ҳамда Cornell ташкилотининг “Глобал инновасиялар индекси” мавзуларига бағишланди.
Вебинарда маҳаллий ҳокимият органларининг халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлашга бириктирилган масъул ходимлари, Олий Мажлис палаталарининг қўмиталари вакиллари ҳам иштирок этишди.
Тренинг давомида иштирокчиларга Инновасион ривожланиш вазирлиги, Инвестисия ва ташқи савдо вазирлиги, Транспорт вазирлиги ҳамда Ахборот технологиялари ва коммуникасиялари вазирлиги мутахассислари томонидан юқорида кўрсатилган халқаро индекслар бўйича асосий тушунчалар, индекс методологиялари билан ишлаш ва уларнинг Ўзбекистон Республикасини халқаро майдондаги нуфузини оширишдаги аҳамияти, эришилган ютуқлар ва мавжуд муаммоларни ечишга қаратилган масалалар билан таништирилди.

Очередной вебинар по международным рейтингам и индексам
Во исполнение 5 пункта 2 протокола  заседания Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами, 8 сентября текущего года Министерством финансов Республики Узбекистан организован очередной вебинар.
Вебинар был посвящен “Индексу эффективности логистики” Всемирного банка, “Индексу развития электронного правительства” Организации Объединенных Наций, “Индексу ограничений регулирования прямых инвестиций” Организации экономического сотрудничества и развития” и “Глобальному индексу инноваций" Университета INSEAD и Корнелла.
В вебинаре также приняли участие ответственные работники местных органов власти, прикрепленные к работе с международными рейтингами и индексами, представители комитетов палат Олий Мажлиса.
В ходе тренинга специалисты Министерства инновационного развития, министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства транспорта и информационных технологий и коммуникаций ознакомили участников с основными понятиями, методологиями индекса по вышеупомянутым международным индексам и их значением в повышении авторитета Республики Узбекистан на международной арене, достигнутыми достижениями и направленными на решение существующих проблем.