Ўзбекистон Республикаси ИИВ ва Корея миллий полиция агентлиги ўртасида ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди
2020-09-08 | Хавфсизлик соҳаси
Жорий йилнинг 7 сентябрь куни Корея Республикасидаги Ўзбекистон элчихонаси кўмагида Ўзбекистон Республикаси ИИВ Халқаро ҳамкорлик бошқармаси бошлиғи ҳамда Корея миллий полиция агентлиги Халқаро ҳамкорлик бош бошқармалари ўртасида ўтказилган видеоконференцияда ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Видеоконференция давомида Ўзбекистон Республикаси билан Корея Республикаси ўртасидаги узвий алоқалар кундан-кун кенгайиб, мустаҳкамланиб бораётганлиги, яқин давр ичида икки мамлакат раҳбарлари иштирокида олий даражадаги ташрифлар ҳамда учрашувлар бўлиб, кўплаб соҳаларда ўзаро манфаатли келишувларга эришилганлиги, жумладан, Ўзбекистон Ички ишлар вазирлигининг Корея миллий полиция агентлиги ҳамда Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA)нинг Тошкент шаҳридаги ваколатхонаси билан яқин ҳамкорлик муносабатлари ҳам ривожланиб бораётганлиги таъкидлаб ўтилди.
Шу билан бирга, томонлар жамоат хавфсизлигини таъминлаш, эксперт-криминалистика фаолиятини амалга ошириш, кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш, шунингдек, бошқа ўзаро манфаатли соҳаларда ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш ва икки томонлама тажриба алмашиш юзасидан амалий ташрифларни ташкил этиш ҳамда ҳамкорликнинг ҳуқуқий жиҳатдан мустаҳкамлаиш масалалари бўйича ўзаро фикр алмашиб, истиқболдаги режаларни келишиб олдилар.

Обсуждены перспективные направления сотрудничества между МВД Республики Узбекистан и Корейским национальным полицейским агентством
2020-09-08 | Сфера безопасности
На видеоконференции, проходившей 7 сентября нынешнего года при содействии посольства Кореи в Республике Узбекистан между начальником Управления международного сотрудничества МВД Республики Узбекистан, а также Главными управлениями международного сотрудничества Корейского национального полицейского агентства, обсуждалось сотрудничество на перспективу.
В ходе видеоконференции отмечено, что с каждым днем все крепятся и расширяются связи между Республикой Узбекистан и Республикой Корея, в последнее время состоялись визиты и встречи между руководителями двух стран на высоком уровне, в ходе которых добились взаимовыгодных договоров во многих сферах, в частности, с каждым днем развиваются отношения сотрудничества между Министерством внутренних дел Республики Узбекистан с Корейским национальным полицейским агентством, а также с представительством в г. Ташкенте Корейского агенства международного сотрудничества (KOICA).
Вместе с тем, стороны обменялись мнениями по вопросам обеспечения общественной безопасности, осуществления экспертно-криминалистической деятельности, подготовки, переподготовки кадров, повышения их квалификации, а также укрепления связей сотрудничества в взаимовыгодных сферах, практического визита в целях двустороннего обмена опытом, укрепления правового сотрудничества, определив задачи на перспективу.