Озарбайжон Ташқи ишлар вазири билан телефон орқали суҳбат тўғрисида
2020 йилнинг 7 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Озарбайжон Республикаси Ташқи ишлар вазири Жайхун Байрамов билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида Абдулазиз Камилов Жайхун Байрамовни Озарбайжон Республикаси Ташқи ишлар вазири лавозимига тайинлангани билан табриклади.
Турли даражаларда бўлажак икки ва кўп томонлама, жумладан Ўзбекистоннинг МДҲда раислиги доирасида кўзда тутилган тадбирлар жадвали ва бошқа ташкилий масалалари кўриб чиқилди.
Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари коронавирус пандемияси келтириб чиқарган янги ҳолатларга қарамай, Ўзбекистон-Озарбайжон икки томонлама алоқалари фаол ривожланиб бораётгани, товар айланмаси жорий йилнинг январидан июлигача 163 фоизга ўсганини алоҳида таъкидладилар.
Томонлар Ўзбекистон Республикаси ва Озарбайжон Республикаси ўртасидаги ҳамкорлик бўйича қўшма ҳукуматлараро комиссия фаолиятини тиклаш бўйича келишувга эришдилар.

О телефонном разговоре с Министром иностранных дел Азербайджана
7 сентября 2020 года состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиза Камилова с Министром иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуном Байрамовым.
В начале беседы Абдулазиз Камилов поздравил Джейхуна Байрамова с назначением на должность Министра иностранных дел Азербайджанской Республики.
Рассмотрены график и другие организационные вопросы предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий на различных уровнях, в том числе в рамках председательства Узбекистана в СНГ.
Руководители внешнеполитических ведомств особо отметили, что несмотря на новые обстоятельства, вызванные пандемией коронавируса, узбекско-азербайджанские двусторонние отношения активно развиваются, товарооборот с января по июль текущего года вырос на 163%.
Стороны также достигли договоренности о возобновлении работы Совместной межправительственной комиссии по сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Азербайджанской Республикой.