Коррупцияга қарши кураш мавзусида семинар ўтказилди
Тадбирда Бош прокуратура Академияси Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази бошлиғи Б. Исмаилов ҳамда Тошкент давлат юридик университетининг Жиноят ҳуқуқи криминология ва коррупцияга қарши курашиш кафедраси ўқитувчиси С. Маманов маъруза қилди.
2020 йил 4 сентябрь куни “Ўзкомназорат” давлат инспекциясида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 27 майдаги “Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонининг мазмун-моҳияти, Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги фаолиятининг асосий йўналишлари таҳлилига бағишланган семинар бўлиб ўтди.
Шунингдек, семинарда БМТнинг коррупцияга қарши Конвенциялари нормаларини Ўзбекистон Республикасининг миллий қонунчилигига имплементация қилиниши, хориж давлатларида мазкур йўналишда эришилган муваффақиятлар, коррупцияга оид жиноятлар бўйича Ўзбекистон Республикасидаги суд амалиёти ҳақида маълумотлар берилди.
Қизиқарли савол-жавоб тарзида ўтган тадбирда марказий аппарат бўлимларининг ходимлари карантин тартиб-қоидаларига риоя этган ҳолда бевосита, шунингдек бўлимлар ва ҳудудий инспекцияларнинг ходимлари видеоконференц-алоқа тарзида онлайн шаклда иштирок этди.

Состоялся семинар по вопросам противодействия коррупции
В мероприятии приняли участие руководитель Научно-образовательного центра противодействия коррупции Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан Б.Исмаилов, а также преподаватель кафедры уголовно-правовой криминологии и противодействия коррупции Ташкентского государственного юридического университета С.Маманов.
4 сентября 2020 года, в государственной инспекции «Узкомназорат» состоялся семинар, на котором были рассмотрены ключевые моменты с Указа Президента Республики Узбекистан от 27 мая 2019 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан», а также основные направления деятельности Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан.
На данном семинаре также была представлена информация о имплементации норм Конвенций ООН против коррупции в национальное законодательство Республики Узбекистан, достижениях зарубежных стран в этой сфере, судебной практике Республики Узбекистан по коррупционным преступлениям.
В конце мероприятия сотрудники центрального аппарата ГИ «Узкомназорат», соблюдая все необходимые карантинные меры, смогли задать интересующие их вопросы, а сотрудники территориальных инспекций получили ответы на свои вопросы посредством видеоконференцсвязи.