Япония Ташқи ишлар вазирлиги махсус вакили билан музокаралар тўғрисида
2020 йил 3 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиков видеоконференцалоқа шаклида Япония Ташқи ишлар вазирлигининг Европа ишлари бўйича бюроси Бош директори ўринбосари, Марказий Осиё бўйича Махсус вакили Шуичи Токуда билан музокаралар ўтказди.
Учрашув чоғида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги Ўзбекистон-Япония муносабатларининг ҳозирги ҳолати ва ривожланиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йил декабрь ойидаги Японияга расмий ташрифи икки мамлакат ўртасидаги стратегик шерикликни янада мустаҳкамлашга кучли туртки бергани қайд этилди. Шу жиҳатдан олий даражада эришилган келишувларни амалга оширишни таъминлашнинг муҳимлиги таъкидланди.
Томонлар турли даражадаги бўлажак тадбирлар жадвалини кўриб чиқдилар. Жумладан, Иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Япония ва Япония-Ўзбекистон қўмиталари мажлисини ҳамда икки давлат ташқи сиёсат идоралари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раундини ўтказиш борасида фикр алмашилди.
Коронавирус пандемияси шароитида икки томонлама ҳамкорликнинг юқори суръатини сақлаб қолиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Инвестиция лойиҳаларини амалга оширишни давом эттириш мақсадида ўзаро алмашинувлар ва ташрифларни қайта тиклашнинг хавфсиз механизмларини биргаликда ишлаб чиқиш таклиф этилди.
Халқаро ташкилотлар ва тузилмалар доирасидаги Ўзбекистон-Япония алоқаларининг долзарб масалалари ҳам муҳокама қилинди.

О переговорах со Спецпредставителем МИД Японии
3 сентября 2020 года заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков в формате видеоконференцсвязи провел переговоры с заместителем Генерального директора Бюро по делам Европы, Специальным представителем Министерства иностранных дел Японии по Центральной Азии Шуичи Токуда.
В ходе встречи обсуждены состояние и перспективы развития узбекско-японских отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Отмечено, что официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Японию в декабре 2019 года придал мощный импульс дальнейшему укреплению стратегического партнерства между двумя странами. В этом контексте подчеркнута важность обеспечения практической реализации достигнутых договоренностей на высшем уровне.
Стороны рассмотрели график предстоящих мероприятий на различных уровнях. В частности, состоялся обмен мнениями о проведении заседания Узбекско-Японского и Японо-Узбекского комитетов по экономическому сотрудничеству, а также очередного раунда политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран.
Отдельное внимание уделено вопросам сохранения в условиях коронавирусной пандемии высокой динамики двустороннего сотрудничества. Предложено совместно выработать безопасные механизмы возобновления взаимных обменов и поездок в целях дальнейшей реализации инвестиционных проектов.
Были также обсуждены актуальные вопросы узбекско-японских связей в рамках международных организаций и структур.