Япония Ташқи ишлар вазирлиги махсус вакили билан музокаралар тўғрисида
2020 йил 3 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиков видеоконференцалоқа шаклида Япония Ташқи ишлар вазирлигининг Европа ишлари бўйича бюроси Бош директори ўринбосари, Марказий Осиё бўйича Махсус вакили Шуичи Токуда билан музокаралар ўтказди.
Учрашув чоғида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги Ўзбекистон-Япония муносабатларининг ҳозирги ҳолати ва ривожланиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йил декабрь ойидаги Японияга расмий ташрифи икки мамлакат ўртасидаги стратегик шерикликни янада мустаҳкамлашга кучли туртки бергани қайд этилди. Шу жиҳатдан олий даражада эришилган келишувларни амалга оширишни таъминлашнинг муҳимлиги таъкидланди.
Томонлар турли даражадаги бўлажак тадбирлар жадвалини кўриб чиқдилар. Жумладан, Иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Япония ва Япония-Ўзбекистон қўмиталари мажлисини ҳамда икки давлат ташқи сиёсат идоралари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раундини ўтказиш борасида фикр алмашилди.
Коронавирус пандемияси шароитида икки томонлама ҳамкорликнинг юқори суръатини сақлаб қолиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Инвестиция лойиҳаларини амалга оширишни давом эттириш мақсадида ўзаро алмашинувлар ва ташрифларни қайта тиклашнинг хавфсиз механизмларини биргаликда ишлаб чиқиш таклиф этилди.
Халқаро ташкилотлар ва тузилмалар доирасидаги Ўзбекистон-Япония алоқаларининг долзарб масалалари ҳам муҳокама қилинди.

Negotiations with Deputy Assistant Minister for Foreign Affairs of Japan
On September 3, 2020, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Furkat Sidikov held a videoconference with the Deputy Director-General of the European Affairs Bureau, Deputy Assistant Minister for Foreign Affairs of Japan, Shuichi Tokuda, Uzbekistan MFA reports.
The state and prospects of development of Uzbekistan – Japan relations in political, trade-economic, investment, cultural-humanitarian and other spheres were discussed at the meeting.
The parties considered the schedule of the upcoming events at various levels. In particular, views were exchanged on holding a meeting of Uzbekistan – Japan and Japan – Uzbekistan Committees on Economic Cooperation, as well as the next round of political consultations between the foreign ministries of the two countries.
Special attention was paid to the issues of maintaining high dynamics of bilateral cooperation in the context of the coronavirus pandemic. It was proposed to jointly develop safe mechanisms for resuming mutual exchanges and trips to further implement investment projects.
Current issues of Uzbekistan – Japan relations within the framework of international organizations and structures were also discussed.