Ўзбекистон туризми тарғиботи бўйича National Geographic вакиллари билан музокаралар ўтказилди
Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасининг мутахассиларидан иборат жамоа ва Канаданинг National Geographic телеканали Режалаштириш бўлими бошлиғи, саёҳат контентлари бўйича стратег Катерина Солт ҳамда Саёҳат йўналишида ҳамкорлик бўлими директори Ниту Кэмбой ўртасида онлайн учрашув бўлиб ўтди.
Иккинчи маротаба ўтказилган ушбу учрашувда National Geographic мутахассислари томонидан Ўзбекистон туризм салоҳиятини ушбу телеканал ва унинг ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларида ёритиш бўйича таклиф этилган режа муҳокама қилинди.
Маълумот учун: National Geographic телеканали дунё бўйлаб жуда кенг аудиторияга эга бўлиб, 172 давлатда ўз кўрсатувларини намойиш этади, шунингдек, телеканалга тегишли бўлган журнал дунё бўйлаб 37 тилда чоп этилиб, 63 миллион ўқувчи ушбу журнални доимий равишда кузатиб боради.
Аввалги учрашувда тарафлар Ўзбекистонга ташриф буюрувчи асосий давлатлар (Туркия, Япония, Жанубий Корея, Ҳиндистон, Франция, Германия, Испания) ва галдаги навбатда туризм маҳсулотларини янги бозорларда (АҚШ, Канада, Австралия, Бразилия, Польша, Мексика, Норвегия) тарғиб қилиш масаласини муҳокама қилишди ҳамда телеканал ходимлари ўзларининг статистик маълумотлар билан ўртоқлашишди.
Шунингдек, телеканал орқали Ўзбекистон туризм имкониятларини тарғиб қилишда “storytelling approach”, яъни ҳикоя орқали сўзлаб бериш ёндашуви илгари сурилди. Онлайн учрашувда юртимизни тасвирловчи 4 ҳикоя ва Nat Geo Photocamp (ёшлар орасида фотографлик кўникмаларини ошириш) лойиҳаси ҳам муҳокама қилинди.
Ушбу лойиҳаларни икки йил мобайнида амалга ошириш кўзда тутилган бўлиб, биринчи босқич 2021 йилнинг баҳор ойида ҳикоялар бўйича кўрсатувлар суратга олиш билан бошланиб, йил охирига келиб National Geographic’нинг барча платформаларда кенг омма эътиборига ҳавола қилинади. Лойиҳанинг иккинчи босқичида телевидение ва босма нашрларда Ўзбекистон туризмига оид материаллар бериб борилади.
Шунингдек ижтимоий тармоқлар орқали ҳам тарғибот ишларини олиб бориш белгиланди. Учрашув натижаларига кўра эришилган келишувлар асосида Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан айни дамда мазкур лойиҳаларни молиялаштириш масалари кўриб чиқилмоқда.

Состоялись переговоры с представителями National Geographic о продвижении туризма Узбекистана
19 августа состоялась онлайн-встреча между группой экспертов Государственного комитета по развитию туризма и главой Отдела планирования, стратегом по туристическому контенту канадского телеканала National Geographic Катериной Солт и директором канала по сотрудничеству в сфере туризма Ниту Кэмбойем.
На встрече, которая проведена уже во второй раз обсуждался план, предложенный экспертами National Geographic по освещению туристического потенциала Узбекистана на данном телеканале и его страницах в социальных сетях.
Для информации: телеканал National Geographic имеет очень широкую аудиторию во всем мире и вещается в 172 странах, а его журнал издается на 37 языках по всему миру, количество читателей которого составляет 63 миллиона человек. На предыдущей встрече стороны обсуждали о странах, из которых в основном туристы посещают Узбекистан (Турция, Япония, Южная Корея, Индия, Франция, Германия, Испания), на этой же встрече обсуждались вопросы продвижения туристических продуктов на новые рынки (США, Канада, Австралия, Бразилия, Польша, Мексика, Норвегия).
Сотрудники телеканала поделились своими статистическими данными. Также, в рамках продвижения телеканалом туристических возможностей Узбекистана, на встрече продвигался метод рассказа через историю – storytelling approach. На онлайн-встрече обсуждались 4 истории, описывающие нашу страну и проект Nat Geo Photocamp, направленный на улучшение навыков фотографа среди молодежи.
Планируется, что проекты будут реализовываться в течение двух лет, первый этап начнется весной 2021 года со съемок рассказов, а к концу года будет представлен для широкой публики на всех платформах National Geographic. На втором этапе проекта материалы о туризме в Узбекистане будут транслироваться по телевидению и в печатных изданиях. Также планируется продвигать Узбекистан через социальные сети. На основании договоренностей, достигнутых в ходе встречи, Государственный комитет по развитию туризма в настоящее время рассматривает вопрос финансирования этих проектов.