Ўзбекистоннинг туризм соҳаси вакилларига!
Ҳурматли гидлар, туроператорлар, турагентлар, отельерлар, йўл бўйи инфратузилма ва транспорт компаниялари вакиллари, HoReCa, ўлкашунослар, тарихчилар, археологлар, нодавлат сектор вакиллари ҳамда туризм ва меҳмондўстлик соҳаси билан боғлиқ бўлган барча кишилар!
Сизни Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси номидан ва ўз номимдан Ватанимиз мустақиллигининг 29 йиллиги билан самимий табриклашга ижозат бергайсиз.
Сўнгги йилларда туризм соҳаси томонидан Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини жаҳон миқёсида тарғиб қилиш бўйича кенг кўламли ишларни амалга оширмоқда. Туризм соҳаси вакиллари ички ва хорижий сайёҳларга хизмат кўрсатиш сифатини ошириш бўйича чораларни кўришмоқда, биринчи навбатда, мамлакатимиз ҳудудларидаги туризм инфратузилмасини яхшилашга доир фаол ишлар олиб борилмоқда.
COVID-19 билан боғлиқ глобал пандемия ва ундан кейин туризм саноатида юз берган бутунжаҳон инқироздан олдин бизнинг юртимизга ташриф буюришни истаган сайёҳлар оқими катталиги туфайли Ўзбекистон меҳмондўстлик саноати жойлар етишмаслиги ва транспорт хизматларини кўрсатишда қийинчиликларга дуч келди. 2020 йилда 8 миллионга яқин чет эллик меҳмонлар келиши кутилган эди. Афсуски, бу бутун дунёда ва мамлакатимизда туризмнинг тўхтаб қолиши ва вақтинчалик ишсизликка олиб келди.
Умид қиламизки, тез орада коронавирус пандемияси келтириб чиқарган инқироз чекинади ва мамлакатимизда туризмни ривожлантириш йўлида режалаштирилган марралар, жумладан, 2025 йилгача 10 миллиондан ортиқ чет эллик меҳмонни қабул қилиш бўйича кўрсаткичга эришишга оид ишлар бошланади.
Ўзбекистондаги туризм соҳаси вакилларидан сабр-матонат ва биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан глобал рақобатга тайёргарлик кўришларини сўрайман! Бирдамликда биз барчасига эришишимиз мумкин!
Бизнинг олдимизда янги иш ўринлари, туризмнинг янги турларини яратиш, туристик хизматларни диверсификация қилиш, монетизациялаш билан боғлиқ катта вазифалар турибди. Бу эса, шубҳасиз, мамлакатимиздаги аҳоли фаровонлиги даражасининг ошишига туртки беради.
Айни пайтда биз бор кучимизни ички ва маҳаллий туризмни ривожлантиришга йўналтиришимиз керак. Хорижлик сайёҳларни жалб қилиш мамлакатимизда саёҳат хавфсизлиги шароитларининг яратилиши билан боғлиқ бўлади.
Муваффақият Ватанимиз равнақи йўлида олиб борилаётган саъй-ҳаракатларимизга боғлиқ бўлади.
Биз гувоҳи бўлган туризм соҳасидаги ислоҳотларнинг динамикаси ва сўнгги йилларда эришилган ютуқлар буни исботлади.
Барчамиз бирга Ўзбекистоннинг тез орада туризм йўналишида дунёдаги етакчи давлатлардан бирига айланишига бор ҳиссамизни қўшамиз.

Представителям туристической индустрии Узбекистана!
Уважаемые гиды, туроператоры, турагенты, отельеры, представители придорожных инфраструктур, транспортных компаний, HoReCa, краеведы, историки, археологи, представители негосударственного сектора и все, кто так или иначе имеет отношение к туризму и индустрии гостеприимства!
Разрешите искренне поздравить Вас от имени Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма и от себя лично с 29-й годовщиной Независимости нашей страны!
В последние годы в сфере туризма проводится масштабная работа по продвижению туристического потенциала Узбекистана на мировой арене. Представители туристского сектора принимают меры для повышения качества обслуживания внутренних и зарубежных туристов, ведется активная работа по улучшению туристической инфраструктуры, в первую очередь в регионах страны.
До глобальной пандемии и последовавшего за ним мирового кризиса отрасли туризма, связанного с COVID-19, в Узбекистане индустрия гостеприимства сталкивалась с перегрузкой и нехваткой мест в средствах размещения, со сложностями транспортного обслуживания из-за огромного потока туристов, желающих посетить нашу Родину.
В 2020 году ожидалось прибытие около 8 млн. зарубежных гостей.
К сожалению, во всем мире и у нас в стране это привело к полной приостановке туризма.
Мы надеемся, что в скором времени кризис, вызванный пандемией короновирусной инфекции завершится и начнется работа по достижению запланированных рубежей по развитию туризма в нашей стране, в том числе достижению контрольного показателя по приему иностранных посетителей - не менее 10 млн к 2025 году.
Прошу всех представителей туризма Узбекистана проявить выдержку, и совместными усилиями подготовиться к будущей глобальной конкуренции за туристов.
Перед нами стоят большие задачи по созданию новых рабочих мест, созданию новых видов туризма, диверсификации туристических услуг, увеличению монетизации с каждого туриста, что отразится на повышении уровня благосостояния всего населения нашей страны.
В настоящий момент мы должны направить все усилия на развитие внутреннего и местного туризма. Привлечение иностранных туристов будет зависеть от создания условий безопасности путешествий в нашей стране.
Успех будет зависеть от нашей сплоченной и совместной работы, направленной на процветание нашей родины.
Динамика реформ в сфере туризма и достижения последних лет, которым мы были свидетелями, доказали это.