Ҳинд экспертлари: Ўзбекистон Президентининг самарали ташқи сиёсати минтақа халқлари фаровонлигига хизмат қилмоқда
Мамлакатимизнинг Деҳлидаги элчихонаси томонидан Ҳиндистоннинг “Tillotoma Foundation” илмий тадбирлар ташкил этишга ихтисослашган ташкилоти билан ҳамкорликда Ватанимиз мустақиллигининг 29 йиллигига бағишланган “Янги Ўзбекистон ривожланиш стратегияси” мавзусида вебинар ўтказилди.
Вебинар аввалида дипломатик ваколатхона раҳбари Дилшод Аҳатов Ўзбекистоннинг истиқлолга эришиш тарихи, мустақил ривожланиш йўли ва сўнгги йилларда олиб борилаётган кенг қамровли ислоҳотлар, пандемия шароитида мамлакат иқтисодий салоҳиятини ошириш ва тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш борасида кўрилаётган чора-тадбирлар ҳақида сўзлади.
Тадбир иштирокчиларига мамлакатимиз ташқи сиёсатининг устувор йўналишлари, Ўзбекистон билан Ҳиндистон ўртасидаги муносабатларнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари ҳақида батафсил маълумот тақдим этилди.
“Tillotoma Foundation” ташкилоти директори Сохам Дас Ўзбекистон мустақилликнинг дастлабки кунлариданоқ Ҳиндистон билан дўстона муносабатлар ўрнатгани, икки мамлакат ҳудудида биринчилардан бўлиб дипломатик ваколатхоналар очилгани ва олий даражали ўзаро ташрифлар йўлга қўйилганини таъкидлади. С.Дас, шунингдек, бугунги кунда амалга оширилаётган кенг кўламли ўзгаришлар натижасида Ўзбекистон хорижий давлатлар, жумладан, Ҳиндистон инвесторлари учун истиқболли манзилга айлангани, чет эл сармоялари ҳажми ўсиши аҳоли фаровонлиги ошишига хизмат қилаётганини қайд этди.
Ҳиндистоннинг йирик тадқиқот марказларидан бири “Vivekananda International Foundation”нинг Марказий Осиё масалалари бўйича мутахассиси Правеш Гупта Ўзбекистон минтақавий ташқи сиёсатининг устувор йўналишлари хусусида сўз юритди. Эксперт фикрига кўра, сўнгги йилларда Ўзбекистон раҳбарияти томонидан илгари сурилган қатор долзарб ташаббуслар ва амалий қадамлар натижасида минтақада ўзаро ишонч ва дўстлик муҳити шаклланди.
П.Гупта Ўзбекистоннинг Афғонистон бўйича ташқи сиёсатини ижобий баҳолаб, сўнгги йилларда ўзаро муносабатлар ҳар томонлама ривожлангани, Ўзбекистоннинг афғон муаммосини ҳал этишга қаратилган барча халқаро платформалардаги фаол иштирокини алоҳида қайд этди. “2018 йил март ойида ўтказилган Афғонистон бўйича юқори даражадаги Тошкент халқаро конференцияси ушбу мамлакатда тинчликка эришиш йўлида муҳим бурилиш ясади”, – дея таъкидлади ҳинд таҳлилчиси.
П.Гупта сўзи якунида Ўзбекистон раҳбарияти томонидан Марказий Осиё мамлакатлари билан барча соҳаларда ўзаро дўстлик ва яхши қўшничилик алоқаларини мустаҳкамлашга йўналтирилган самарали ташқи сиёсат минтақа иқтисодиётининг барқарор ўсиши ва барча халқлар фаровонлигини таъминлашга хизмат қилаётганини қайд этди.
Шарда университетининг халқаро алоқалар бўйича вице-президенти Ашок Даряни мамлакатимизда фаолият юритаётган олий ўқув юртининг вакили сифатида Ўзбекистонда хорижий инвесторлар учун яратилган имкониятлар бўйича ўз фикрларини билдирди. У олиб борилаётган қенг қамровли ислоҳотлар қатори таълим соҳасидаги ўзгаришларга тўхталиб, Андижонда Шарда университети филиалини очиш жараёнида мамлакатимиз томонидан кўрсатилган амалий кўмак, илиқ ва самимий муносабат ҳамда хорижий инвесторлар фаолиятига нисбатан жойлардаги хайриҳохлик туфайли филиал самарали иш бошлаганини қайд этди.
Ҳиндистон саноат конфедерацияси ҳудудий департаменти директори Маниш Мохан Ўзбекистон билан Ҳиндистон ўртасида савдо-иқтисодий, маданий-маърифий ва ижтимоий соҳаларда Буюк ипак йўли ва ҳатто ундан аввалги даврлардаёқ алоқалар ўрнатилгани, ушбу муносабатлар Ўзбекистон мустақилликка эришганидан сўнг янада кенгайиб бораётганини қайд этди.
Ҳиндистонда қайта тикланадиган энергия тармоғи, хусусан, қуёш ва шамол энергияларидан фойдаланиш бўйича олиб борилаётган ишларни эътиборга олиб, М.Мохан Ҳиндистон саноат конфедерацияси ушбу йўналишларда ўзбекистонлик тадбиркорлар билан яқиндан ҳамкорлик ўрнатишга тайёрлигини билдирди.
У ўз сўзида Ўзбекистон билан Ҳиндистон ўртасида инвестиция соҳасида кенг кўламли ҳамкорлик имкониятлари мавжудлиги ҳамда савдо-сотиқни фаоллаштириш механизмини яратиш зарурлигини таъкидлаб, бу борада самарали келишувларга эришиш учун ҳар икки мамлакат тадбиркорларини яқиндан ҳамкорликда ишлашга чорлади.
Тадбир якунида Ўзбекистоннинг "Ҳавас" эстрада гуруҳи ва Ҳиндистоннинг Ассам штати санъаткорлари ижросидаги концерт дастури вебинар иштирокчиларида унутилмас таассурот қолдирди.

Индийские эксперты: эффективная внешняя политика Президента Узбекистана способствует процветанию народов региона
Посольство Узбекистана в Дели совместно с индийским Фондом “Tillotoma Foundation”, специализирующемся на организации научных мероприятий, организовало вебинар на тему «Стратегия развития Нового Узбекистана», посвященный 29-й годовщине независимости Узбекистана.
Открывая вебинар, Посол нашей страны Дилшод Ахатов рассказал об истории достижения Республикой Узбекистан независимости, пути суверенного развития и комплексных реформах в стране за последние годы, принимаемых мерах по повышению экономического потенциала и поддержке предпринимателей в условиях пандемии.
Участникам была предоставлена подробная информация о приоритетах внешней политики нашей страны, текущем состоянии и перспективах отношений между Узбекистаном и Индией.
Директор “Tillotoma Foundation” Сохам Дас отметил, что с первых дней независимости Узбекистана наши страны установили тесное сотрудничество, открыли дипломатические миссии в обоих государствах и наладили взаимные визиты на высшем уровне. С.Дас подчеркнул, что в результате осуществляемых сегодня широкомасштабных преобразований Узбекистан стал перспективным местом для зарубежных стран, в том числе для индийских инвесторов, а увеличение объемов иностранных инвестиций способствует повышению благосостояния населения.
Эксперт по странам Центральной Азии одного из крупнейших исследовательских центров Индии “Vivekananda International Foundation” Правеш Гупта акцентировал внимание на приоритетах внешней политики Узбекистана в регионе. По его словам, ряд актуальных инициатив и практических шагов, выдвинутых руководством Узбекистана в последние годы, в частности создали в регионе атмосферу взаимного доверия и дружбы.
Правеш Гупта дал высокую оценку внешней политике Узбекистана по Афганистану, отметив всестороннее развитие отношений за последние годы, активное участие республики на всех международных площадках, нацеленных на решение афганской проблемы. Подчеркивалось, что Ташкентская международная конференция высокого уровня по Афганистану в марте 2018 года стала важной вехой в достижении мира в этой стране.
В завершение своего выступления индийский аналитик отметил, что внешняя политика руководства Узбекистана, направленная на установление дружественных и добрососедских отношений со странами Центральной Азии во всех сферах, способствует обеспечению устойчивого экономического роста и процветания всех народов.
Вице-президент по международным связям Университета Шарда Ашок Дарьяни, как представитель университета, ведущего свою деятельность в нашей стране, поделился своим видением возможностей, созданных для иностранных инвесторов в Узбекистане. Касаясь проводимых реформ в сфере образования, он рассказал о всесторонней практической помощи, оказанной правительством Узбекистана при открытии филиала Университета Шарда в Андижане, теплом и искреннем отношении и доброжелательности по отношению к иностранным инвесторам.
Директор регионального департамента Конфедерации индийской промышленности Маниш Мохан подчеркнул, что Узбекистан и Индия установили тесное сотрудничество в торгово-экономической, культурной, образовательной и социальной сферах еще со времен Великого шелкового пути и даже раньше. Он отметил, что двусторонние отношения продолжают развиваться и подниматься на более высокий уровень по масштабу после обретения нашей страной независимости.
Принимая во внимание работу, проводимую в Индии по использованию возобновляемых источников энергии, в частности солнечной и ветровой энергии, Маниш Мохан сообщил о готовности Конфедерации индийской промышленности тесно сотрудничать с узбекскими предпринимателями в этих областях.
В своем выступлении он указал на наличие возможностей для осуществления полномасштабного сотрудничества между Узбекистаном и Индией в сфере инвестиций, отметив необходимость создания механизма активизации торговли, и призвал предпринимателей двух стран тесно сотрудничать для достижения эффективных соглашений в этом направлении.
В завершение мероприятия была представлена яркая концертная программа узбекской поп-группы «Хавас» и артистов из индийского штата Ассам, зажигательные выступления которых оставили неизгладимые впечатления у участников вебинара.