Ўзбекистон Республикасининг Мустақиллиги куни муносабати билан хорижий давлатлар раҳбарлари ва таниқли арбобларидан қутловлар
Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 29 йиллиги муносабати билан Президент Шавкат Мирзиёев номига хорижий давлатлар ва ҳукуматлар, нуфузли халқаро ташкилотлар раҳбарлари, таниқли давлат, жамоат ва дин арбобларидан самимий қутловлар келиб тушди.
Уларда Ўзбекистоннинг давлат ва жамият қурилишида эришган муваффақиятлари, мамлакатнинг барқарор тараққиётини таъминлаш ва аҳоли турмуш даражасини ошириш, республикамизнинг халқаро майдондаги нуфузини мустаҳкамлашга қаратилган кенг миқёсли ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар натижалари эътироф этилган.
Мактубларда давлатимиз раҳбари ва Ўзбекистоннинг кўп миллатли халқига фаровонлик, тинчлик-осойишталик ва равнақ тилаклари изҳор этилиб, халқаро ҳамжамият олдида турган умумий глобал хатарлар тез фурсатда енгиб ўтилишига ишонч билдирилган.
******
Мустақиллик куни муносабати билан Ўзбекистон Республикаси халқига самимий табрикларимни изҳор этишга ижозат бергайсиз.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг ҳар бир аъзоси ўзининг бетакрор маданияти ва тарихига эга, уларнинг хилма-хиллиги БМТ ва дунёни бойитмоқда. Мамлакатингиз Бирлашган Миллатлар Ташкилоти фаолиятида халқаро кун тартибидаги барча масалалар борасида иштирок этиши жуда ҳам муҳим.
Жорий йилда, Барқарор тараққиёт соҳасидаги мақсадларга эришиш бўйича ҳаракатларнинг биринчи ўн йиллигида, барчанинг манфаатига хизмат қиладиган адолатли глобаллашувни барпо этишда умумий мақсадларимизни кучайтиришимиз лозим.
Дунёни барча учун янада тинч, адолатли ва барқарор қилишга интилар эканмиз, бу борадаги барча саъй-ҳаракатларда Ўзбекистон Республикасининг ҳиссаси ва кўмагидан умидворман.
Жаноби Олийлари, Сизга бўлган энг юксак эҳтиромимни қабул қилгайсиз.
Антониу Гутерриш
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби
Шавкат Миромонович Мирзиёев Жаноби Олийларига
Ўзбекистон Республикасининг миллий байрами – Мустақиллик куни муносабати билан самимий табрикларимни қабул қилгайсиз.
Ўзбекистоннинг ижтимоий ва иқтисодий соҳаларда эришган муваффақиятлари барчага маълум. Мамлакатингиз жаҳон майдонида эътироф этилган обрў-эътибор қозонган, халқаро кун тартибидаги долзарб масалаларни ҳал этишда муҳим ўрин тутади.
Россия-Ўзбекистон муносабатлари стратегик шериклик ва иттифоқчилик руҳида ривожланиб бормоқда. Ишончим комил, биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан кўп қиррали икки томонлама муносабаларни дўст халқларимиз фаровонлиги йўлида янада ривожлантирамиз.
Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, сиҳат-саломатлик ва давлат раҳбари сифатидаги фаолиятингизда улкан зафарлар, Ўзбекистоннинг барча фуқароларига эса бахт-саодат ва фаровонлик тилайман.
Владимир Путин
Ҳурматли Президент Жаноблари!
Хитой Халқ Республикаси ҳукумати ва халқи номидан, шахсан ўз номимдан Сизни ва Сиз орқали биродар Ўзбекистон халқини давлат мустақиллигининг 29 йиллиги муносабати билан самимий табриклашга ижозат бергайсиз.
Кейинги йиллар Ўзбекистонда Сизнинг забардаст раҳбарлигингизда турли йўналишларда ислоҳотлар амалга оширилди, давлат қурилиши соҳасида катта муваффақиятларга эришилди. Хитой бундан чин юракдан мамнун. Коронавирус инфекцияси тарқалганидан сўнг Ўзбекистон ушбу эпидемияга қарши курашишда жипслашди. Ўзбекистон халқи бунда албатта ғалаба қозонишига қатъий ишонаман.
Жорий йилнинг май ойида телефон орқали дўстона руҳда мулоқот қилдик, коронавирусга қарши умумий курашимиз ва икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича муҳим келишувларга эришдик.
Хитой-Ўзбекистон муносабатларини ривожлантиришга катта эътибор қаратмоқдаман ҳамда ўртамиздаги намунали ишчан муносабатларимиз ва шахсий дўстликни юксак қадрлайман.
Сиз билан биргаликда Хитой-Ўзбекистон ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини мамлакатларимиз ва халқларимиз фаровонлиги йўлида ривожлантиришда янги натижаларга эришиш учун ҳаракат қилишга тайёрман.
Дўст Ўзбекистонга равнақ ва куч-қудрат, унинг халқига эса бахт-саодат ва фаровонлик тилайман.
Си Цзиньпин
Америка халқи номидан Cиз ва Ўзбекистон халқини мамлакатингиз мустақиллигининг 29 йиллиги билан табриклайман. Америка Қўшма Штатлари давлатингиз суверенитети, мустақиллиги ва ҳудудий яхлитлигини қўллаб-қувватлашда сизга елкадошдир.
Ўтган йил ичида, ҳатто глобал хатарларга қарамай, янада чуқурлашган кенг миқёсли ҳамкорлигимизни юқори баҳолайман. Марказий Осиё мамлакатлари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш ҳамда Афғонистон билан ҳамкорлик ва ришталарни яхшилаш бўйича ташаббусингизни олқишлайман. Шунингдек, мен катта мақсадларни кўзловчи ислоҳотлар дастурингизни юқори қадрлайман, у тўлиқ амалга ошгач, Ўзбекистон халқи ва умуман минтақанинг янада очиқ ва фаровон келажагини таъминлайди.
Америка Қўшма Штатлари ушбу ташаббусларда ва COVID-19 га қарши курашда шеригингиз эканидан фахрланади. Келгуси йилда ҳамкорлигимизнинг янада самарали натижаларига умид қилиб қоламан.
Дональд Трамп
Ўзбекистон Республикасининг миллий байрами - Мустақиллик куни муносабати билан самимий табрикларимни қабул қилгайсиз.
Тарихан қисқа даврда мамлакатингиз катта ютуқларга эришди - у нафақат Марказий Осиёда, балки халқаро майдонда ҳам фаол иштирокчига айланди.
Қардош Ўзбекистонга фаровонлик ва жадал тараққиёт, ўзбек халқи Сиз раҳбарлигингизда порлоқ келажакка эришишини чин юракдан тилайман.
Сизнинг минтақамиз давлатлари ўртасида шериклик ва ҳамкорликни, шу жумладан Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг маслаҳат учрашувлари доирасида мустаҳкамлашдаги саъй-ҳаракатларингизни алоҳида таъкидламоқчиман.
Мен мамлакатларимиз ўртасидаги кўп асрлик анъанавий ҳамкорлик асосида шаклланган стратегик шериклик бундан буён ҳам ривожланиб боришига ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, муҳтарам Шавкат Миромонович, Сизга мустаҳкам соғлик ва улкан муваффақиятлар, қардош Ўзбекистон халқига эса тинчлик ва фаровонлик тилаймиз.
Самимият ила,
Нурсултон Назарбоев
Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти Элбоши
Ўзбекистон Республикасининг Мустақиллик байрами муносабати билан самимий табрикларимни қабул қилгайсиз.
Сизнинг кучли ва эҳтиромга сазовор раҳбарлигингизда Ўзбекистон барқарор ривожланишни таъминлашга, халқаро майдондаги мавқеини мустаҳкамлашга хизмат қилаётган кенг миқёсли, узоқ истиқболга мўлжалланган ислоҳотларни ишонч билан амалга оширмоқда.
Қозоғистон Ўзбекистон эришган ютуқлардан чин дилдан хурсанд ҳамда мамлакатларимиз ўртасидаги биродарлик ришталари ва ҳар томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга катта аҳамият беради.
Ишончим комил, икки давлат ўртасидаги ўзаро муносабатларнинг барча масалалари бўйича ўзаро ишончга асосланган фаол мулоқотимиз бундан буён ҳам Қозоғистон-Ўзбекистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини изчил ривожлантириш учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилади.
Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, давлат раҳбари сифатидаги фаолиятингизда янги муваффақиятлар, қардош Ўзбекистон халқига эса фаровонлик ва равнақ тилайман!
Қасим-Жомарт Тоқаев
Қадрли биродарим!
Туркманистон халқи ва Ҳукумати номидан ва шахсан ўз номимдан Сизни ва Сиз орқали бутун Ўзбекистон Республикаси халқини мамлакатингиз Мустақиллик куни муносабати билан самимий қутлаш ва энг яхши тилакларимни изҳор этиш шарафига муяссарман.
Мустақиллик йилларида қардош Ўзбекистон ўз давлатчилигини мустаҳкамлаш, халқ фаровонлигини яхшилаш ва халқаро майдондаги нуфузини оширишда сезиларли ютуқларга эришди.
Мамлакатингизнинг барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожланиши танланган йўл нақадар самарадорли эканининг яққол тасдиғидир.
Шуни алоҳида таъкидлашни истардимки, Туркманистон Ўзбекистон Республикаси билан йилдан йилга янги мазмун билан бойиб бораётган муносабатларни самимий қадрлайди. Мулоқотимизга хос бўлган илиқлик ва ўзаро ишонч бундан буён ҳам икки қардош халқ манфаати йўлида стратегик шерикликни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришга хизмат қилишига ишонаман.
Ушбу ёқимли фурсатдан фойдаланиб, Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, сиҳат-саломатлик ва бахт-саодат, Ўзбекистон халқига эса тинчлик, фаровонлик ва равнақ тилайман.
Гурбангули Бердимуҳамедов
Ҳурматли Шавкат Миромонович,
Сизни ва барча юртдошларингизни миллий байрам - Мустақиллик куни билан чин юракдан қутлайман.
Шундай муҳим кунда Сизга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат, ишларингизда янги зафарлар, қардош ўзбек халқига эса абадий тинчлик, фаровонлик ва равнақ тилайман.
Мустақиллик йилларида Ўзбекистон давлатчиликни барпо этишнинг катта йўлини босиб ўтди ва ижтимоий-иқтисодий тараққиётда, халқ фаровонлиги ўсишини таъминлашда ва ўзининг халқаро обрўсини оширишда салмоқли ютуқларга эришди. Айниқса, Сизнинг, муҳтарам Шавкат Миромонович, раҳбарлигингизда бугун мамлакатнинг ички ва ташқи сиёсатида амалга оширилаётган ўзгаришлар таҳсинга сазовор.
Тожикистон-Ўзбекистон дўстлик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини изчил мустаҳкамлаш ва кенгайтириш ҳар доим Тожикистон ташқи сиёсатининг энг муҳим йўналиши бўлган ва шундай бўлиб қолмоқда.
Кейинги йилларда томонларнинг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари билан Тожикистон ва Ўзбекистон ўртасидаги самарали давлатлараро ҳамкорлик умумий манфаатларнинг барча соҳаларида изчил ривожланиб бораётганини таъкидлашдан мамнунман.
Ишончим комил, кўп асрлик дўстлик, яхши қўшничилик, ўзаро ҳурмат ва ишонч анъаналарига асосланиб, биз қардош халқларимиз манфаатлари, минтақамизда тинчлик, барқарорлик ва конструктив ҳамкорликни янада ривожлантириш йўлида икки мамлакат ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини ҳар томонлама мустаҳкамлашда давом этамиз.
Эмомали Раҳмон
Қирғиз Республикаси халқи номидан ва шахсан ўз номимдан Сизни ва бутун Ўзбекистон Республикаси халқини Мустақиллик куни билан самимий муборакбод этаман.
Сизнинг раҳбарлигингизда Ўзбекистоннинг минтақада ва бутун дунёдаги мавқеи сезиларли даражада мустаҳкамланганини, мамлакатда амалга оширилган кенг кўламли ислоҳотлар ижобий натижалар бераётганини таъкидламоқчиман.
Ишончим комилки, сизнинг кўмагингиз билан ўзаро манфаатли ҳамкорлик ва стратегик шериклик тамойилларига асосланган дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатлари бундан буён ҳам икки халқнинг ёрқин келажаги йўлида изчил ривожланиб боради.
Ҳурматли Шавкат Миромонович, Сизга ва оилангизга сиҳат-саломатлик, бахт-саодат, ишларингизда муваффақиятлар, қардош Ўзбекистон халқига эса тинчлик-осойишталик ва равнақ тилайман!
Сооронбай Жээнбеков
Муҳтарам Президент, ҳурматли қардошим!
Ўзбекистон Республикасининг Мустақиллик байрами муносабати билан Сиз Жаноби Олийларини ва Сиз орқали бутун ўзбек халқини халқим ва шахсан ўз номимдан энг самимий туйғуларим ила муборакбод этаман.
29 йиллигини қутлаётган дўст ва қардош ўлка – Ўзбекистон Республикасининг мустақиллиги биз учун буюк қувонч ва бахтиёрлик манбаидир.
Туркия Республикаси Ўзбекистоннинг ва ўзбек қардошларининг ёнида бўлишда давом этади.
Бу йил февраль ойида Стратегик ҳамкорлик Олий кенгаши  биринчи йиғилиши ва Президент Девони қошидаги кутубхонанинг очилиш маросимига иштирок этиш учун юртимизга амалга оширган ташрифингизнинг гўзал таассуротлари ҳамон ёдимизда.
Стратегик шериклик даражасига етган муносабатларимизда кузатилаётган ўзгаришларни эътиборга олганда, эришилган жадаллик суръатлари сақланиши ва давом эттирилиши катта аҳамиятга эга.
Бу борада Қурбон ҳайити муносабати билан юборган табрик мактубингизда Стратегик ҳамкорлик Олий кенгашининг кейинги йиғилишини ўтказиш учун Ўзбекистонга таклифингизни мамнуният билан олдим. Келгусида дипломатик каналлар орқали белгиланадиган мақбул санада Ўзбекистонга ташриф буюришдан ғоят бахтиёр бўламан.
Фурсатдан фойдаланиб Сиз Жаноби Олийларига сиҳат-саломатлик, бахт-саодат, дўст ва қардош ўзбек халқига омонлик тилакларимни йўллайман.
Режеп Таййип Эрдоған
Муҳтарам Шавкат Миромонович,
Сизга ва бутун Ўзбекистон халқига Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 29 йиллик байрами муносабати билан энг самимий табрикларимни изҳор этишга ижозат бергайсиз.
Ўтган йили Ўзбекистонга ташрифим давомида алоҳида стратегик шериклик даражасига кўтарилган мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар янада фаол ривожланиб боришига умид қиламан.
Айни пайтда бутун дунё COVID-19 пандемияси билан боғлиқ мураккаб даврни бошидан кечирмоқда. Умид қиламанки, мамлакатларимиз яқин ҳамкорлик орқали коронавирусни ақл-заковат билан енгиб, икки томонлама алоқаларни янги, юқори даражага кўтаради.
Ҳурматли Шавкат Миромонович, Сизга мустаҳкам соғлик ва муваффақиятлар, шунингдек, Ўзбекистон Республикасига чексиз фаровонлик тилайман.
Мун Чже Ин
Президент Жаноблари!
Сизга ва мамлакатингиз фуқароларига Ўзбекистон Республикасининг Мустақиллик куни муносабати билан самимий табрикларимни йўллайман.
Ўтган йилги ўзаро ташрифларимиздан буён Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги муносабатлар мустаҳкамланиб бораётгани жуда қувонарлидир.
Барчамиз учун жиддий муаммога айланган COVID-19 пандемияси инқироз шароитида ишонч ва шериклик нақадар муҳимлигини намойиш этмоқда.
Айни шу пайтда Сиз бошлаган ислоҳотлар ва модернизация жараёнлари кўринарли натижаларни бермоқда. Сизга ушбу йўлни муваффақиятли давом эттиришингизни тилайман ва Германия бу борада Ўзбекистонни қўллаб-қувватлашда давом этишга тайёрлигини билдираман.
Сизга энг эзгу тилаклар, Ўзбекистон халқига эса эркинлик, хавфсизлик ва фаровонлик шароитида тинч келажакни тилайман.
Франк-Вальтер Штайнмайер
Германия Федератив Республикаси Президенти
НАРУХИТО    -    Япония Императори
Рам Натҳ КОВИНД    -    Ҳиндистон Президенти
Ашраф ҒАНИ    -    Афғонистон Президенти
Илҳом АЛИЕВ    -    Озарбайжон Президенти
Александр ЛУКАШЕНКО     -    Беларусь Президенти
Игорь ДОДОН     -    Молдова Президенти
Владимир ЗЕЛЕНСКИЙ    -    Украина Президенти
ЕЛИЗАВЕТА II    -    Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Қироличаси
ФИЛИПП    -    Белгияликлар Қироли
ФЕЛИПЕ VI    -    Испания Қироли
ВИЛЛЕМ-АЛЕКСАНДР    -    Нидерландия Қироли
КАРЛ XVI ГУСТАФ    -    Швеция Қироли
Александр Ван дер БЕЛЛЕН    -    Австрия Президенти
Румен РАДЕВ    -    Болгария Президенти
Янош АДЕР    -    Венгрия Президенти
Сержо МАТТАРЕЛЛА    -    Италия Президенти
Эгилс ЛЕВИТС    -    Латвия Президенти
Анджей ДУДА    -    Польши Президенти
Зузана ЧАПУТОВА    -    Словакия Президенти
Милош ЗЕМАН    -    Чехия Президенти
Симонетта СОММАРУГА    -    Швейцария Президенти
ФРАНЦИСК    -    Рим-католик черкови раҳбари
Халифа бин Зоид ОЛ НАҲАЁН    -    БАА Президенти
Абдулфаттоҳ АС-СИСИ    -    Миср Президенти
Ҳасан РУҲОНИЙ    -    Эрон Президенти
Имрон ХОН    -    Покистон Бош вазири
Ҳайсам бин ТОРИҚ    -    Ўмон Султони
Жоко ВИДОДО    -    Индонезия Президенти
Султон Абдуллоҳ Риъятуддин Ал-Мустафо БИЛЛОҲ     -    Малайзия Подшоҳи
Ҳалима ЯҚУБ    -    Сингапур Президенти
Родриго ДУТЕРТЕ    -    Филиппин Президенти
Маҳмуд АББОС    -    Фаластин Президенти
Абдул ҲАМИД    -    Бангладеш Президенти
Шайха ҲАСИНА    -    Бангладеш Бош вазири
Абдулмажид ТАББУН    -    Жазоир Президенти
Буннянг ВОРАЧИТ    -    Лаос Президенти
Хосе Даниэль ОРТЕГА СААВЕДРА    -    Никарагуа Президенти
Муҳаммад бин Зоид ОЛ НАҲАЁН    -    БАА Қуролли кучлари Олий бош қўмондони ўринбосари, Абу-Даби Амирлиги валиаҳди
Муҳаммад бин Рошид ОЛ МАКТУМ    -    БАА Вице-президенти, Бош вазири, Дубай амирлиги ҳокими
Цюй ДУНЪЮЙ    -    Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) бош директори
Зураб ПОЛОЛИКАШВИЛИ    -    Жаҳон сайёҳлик ташкилоти бош котиби
Кунио МИКУРИЯ    -    Жаҳон божхона ташкилоти бош котиби
Салим АЛ-МАЛИК    -    Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича Ислом ташкилоти (АЙСЕСКО) бош директори

Поздравления зарубежных лидеров и видных деятелей в связи с Днем независимости Республики Узбекистан
В связи с 29-й годовщиной Независимости Республики Узбекистан на имя главы нашего государства постили сердечные поздравления руководителей зарубежных стран, ведущих международных организаций, видных государственных, общественных и религиозных деятелей.
В поздравительных посланиях отмечаются успехи, достигнутые Узбекистаном в области государственного и общественного строительства, результаты масштабных социально-экономических реформ, направленных на обеспечение устойчивого развития страны и повышение уровня жизни населения, укрепление авторитета республики на международной арене.
В письмах выражаются искренние пожелания мира и благополучия многонациональному народу Узбекистана и лидеру нашего государства, а также уверенность в скорейшем совместном преодолении стоящих перед мировым сообществом глобальных вызовов и угроз.
******
Позвольте передать народу Республики Узбекистан теплые поздравления по случаю Дня независимости.
Каждый член Организации Объединенных Наций имеет свою уникальную культуру и историю, разнообразие которых обогащает ООН и наш мир. Участие Вашей страны в деятельности Организации Объединенных Наций по всему спектру международной повестки дня чрезвычайно важно.
В этом году, в первом Десятилетии действий по достижению целей в области устойчивого развития, мы должны повысить наши коллективные амбиции в построении справедливой глобализации, которая работает для всех, и принять решительные меры по борьбе с изменением климата.
Во всех этих усилиях я рассчитываю на вклад и поддержку со стороны Республики Узбекистан в нашем стремлении к более мирному, справедливому и устойчивому миру для всех.
Примите, Ваше Превосходительство, заверения в моем самом высочайшем уважении.
Антониу Гутерриш
Генеральный секретарь ООН
господину Шавкату Миромоновичу Мирзиёеву
Примите сердечные поздравления по случаю национального праздника Республики Узбекистан – Дня независимости.
Общеизвестны успехи, достигнутые Узбекистаном в экономической и социальной областях. Ваша страна пользуется заслуженным авторитетом на мировой арене, играет значимую роль в решении актуальных вопросов международной повестки дня.
Российско-узбекистанские отношения развиваются в духе стратегического партнерства и союзничества. Уверен, что совместными усилиями мы будем и далее наращивать многоплановые двусторонние связи – на благо наших дружественных народов.
Искренне желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, здоровья и успехов в государственной деятельности, а всем гражданам Узбекистана – благополучия и процветания.
Владимир Путин
Позвольте мне от имени Правительства Китайской Народной Республики и китайского народа, от себя лично выразить Вам и дружественному народу Узбекистана сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю 29-летия государственной независимости Республики Узбекистан.
Последние годы, под Вашим сильным руководством в Узбекистане всесторонне продвинулись реформы в различных областях, достигнуты большие успехи в строительстве государства. Китай этому искренне рад. После вспышки коронавирусной инфекции Узбекистан объединился в борьбе против этой эпидемии. Я твердо верю, что узбекский народ непременно одержит победу над этой эпидемией.
В мае этого года между нами состоялся дружеский телефонный разговор, в ходе которого достигнуты важные договоренности касательно общей борьбы с коронавирусом и углубления двустороннего сотрудничества.
Я уделяю большое внимание развитию китайско-узбекских отношений и высоко ценю сложившиеся с Вами добрые рабочие отношения и личную дружбу.
Я готов вместе с Вами прилагать усилия к достижению новых результатов в развитии китайско-узбекских отношений всестороннего стратегического партнерства на благо двух стран и народов.
Желаю дружественному Узбекистану процветания и могущества, а его народу – счастья и благополучия.
Си Цзиньпин
Уважаемый Господин Президент!
От имени американского народа поздравляю Вас и народ Узбекистана с 29-й годовщиной независимости Вашей страны. Соединенные Штаты вместе с Вами поддерживают суверенитет, независимость и территориальную целостность Вашей страны.
Я высоко ценю наше расширяющееся партнерство, которое за последний год только углублялось, даже несмотря на глобальные вызовы. Я ценю Вашу инициативу по укреплению связей между странами Центральной Азии и улучшению сотрудничества и взаимосвязей с Афганистаном. Я также высоко оцениваю Вашу амбициозную программу реформ, которая, когда она будет полностью реализована, обеспечит более открытое и процветающее будущее для народа Узбекистана и региона в целом.
Соединенные Штаты гордятся тем, что являются Вашим партнером в этих инициативах и в борьбе с COVID-19. Надеюсь на еще более продуктивные результаты нашего сотрудничества в предстоящем году.
Примите мои искренние поздравления по случаю государственного праздника Республики Узбекистан – Дня независимости.
За прошедший по историческим меркам короткий срок Ваша страна достигла больших успехов – превратилась в активного участника не только Центральной Азии, но и в международной арене.
Сердечно желаю процветания и динамичного развития братскому Узбекистану, достижения светлого будущего для узбекского народа, возглавляемого Вами.
Хочу отметить Ваши усилия в рамках укрепления партнерства и взаимодействия между странами нашего региона, в том числе в рамках Консультативных встреч глав государств Центральной Азии.
Уверен, что стратегическое партнерство, сформированное на основе многовекового традиционного сотрудничества между нашими странами, будет и впредь развиваться.
Пользуясь случаем, уважаемый Шавкат Миромонович, желаем Вам огромного здоровья и больших успехов, а братскому народу Узбекистана – мира и благополучия.
Искренне,
Нурсултан Назарбаев
Первый Президент Республики Казахстан – Елбасы
Примите сердечные поздравления по случаю Дня независимости Республики Узбекистан.
Под Вашим сильным и авторитетным руководством Узбекистан уверенно претворяет в жизнь широкомасштабные, далекоидущие реформы, которые способствуют обеспечению устойчивого развития узбекского государства, укреплению его позиций на международной арене.
В Казахстане искренне рады достижениям Узбекистана и придают большое значение дальнейшему укреплению братских уз и всестороннего сотрудничества между нашими странами.
Убежден, наш доверительный и активный диалог по всем вопросам взаимодействия двух государств будет и впредь служить надежной основой поступательного развития казахско-узбекских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, новых успехов в Вашей государственной деятельности, а братскому народу Узбекистана – благополучия и процветания!
Касым-Жомарт Токаев
От имени народа и Правительства Туркменистана, а также от себя лично имею честь направить Вам и в Вашем лице всему народу Республики Узбекистан сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю Дня независимости Вашей страны.
За годы независимости братский Узбекистан добился значительного прогресса в укреплении своей государственности, улучшении благосостояния народа и повышении авторитета на международной арене. Устойчивое социально-экономическое развитие Вашей страны является наглядным подтверждением эффективности выбранного курса.
Особо хочу подчеркнуть, что в Туркменистане искренне дорожат отношениями с Республикой Узбекистан, которые благодаря обоюдному стремлению сторон год от года наполняются новым содержанием. Твердо убежден в том, что теплота и взаимное доверие, которые присущи нашему диалогу, будут и в дальнейшем способствовать укреплению и развитию стратегического партнерства во благо двух братских народов.
Пользуясь этой приятной возможностью, искренне желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья и счастья, а народу Узбекистана – мира, благополучия и процветания.
Гурбангулы Бердымухамедов
Дорогой Шавкат Миромонович,
От всей души поздравляю Вас и всех Ваших сограждан с национальным праздником – Днем независимости Республики Узбекистан.
В столь знаменательный день желаю Вам крепкого здоровья, счастья и новых успехов в работе, а братскому узбекскому народу – вечного мира, благополучия и процветания.
За годы независимости Узбекистан прошел большой путь строительства государственности и добился значительных успехов в социально-экономическом развитии, в обеспечении роста благосостояния народа и укреплении своего международного авторитета. Особо впечатляют преобразования, осуществляемые сегодня во внутренней и внешней политике страны под Вашим, уважаемый Шавкат Миромонович, руководством.
Последовательное углубление и расширение таджикско-узбекских отношений дружбы и многогранного сотрудничества всегда было и продолжает оставаться важнейшей составляющей внешнеполитического курса Таджикистана.
Отрадно отметить, что в последние годы совместными усилиями сторон плодотворное межгосударственное взаимодействие Таджикистана и Узбекистана неуклонно развивается во всех сферах общих интересов.
Убежден, что мы, основываясь на многовековых традициях дружбы, добрососедства, взаимного уважения и доверия, будем и далее всемерно укреплять отношения стратегического партнерства двух стран на благо наших братских народов, в интересах обеспечения мира, стабильности и дальнейшего развития конструктивного сотрудничества в нашем регионе.
Эмомали Рахмон
От имени народа Кыргызской Республики и от себя лично искренне поздравляю Вас и весь народ Республики Узбекистан с Днем независимости.
Хочу отметить, что под Вашим руководством значительно укреплена позиция Узбекистана в регионе и во всем мире, дают положительные результаты масштабные реформы, проводимые внутри страны.
Глубоко убежден, что с Вашей поддержкой отношения дружбы и добрососедства, основанные на принципах взаимовыгодного сотрудничества и стратегического партнерства, будут и впредь динамично укрепляться ради светлого будущего двух народов.
Уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам и Вашей семье крепкого здоровья, счастья, успехов в работе, а братскому народу Узбекистана – мира и процветания!
Сооронбай Жээнбеков
Уважаемый господин Президент, мой дорогой брат!
От имени нашего народа и от себя лично искренне, от всего сердца поздравляю Вас, Ваше Превосходительство, и в Вашем лице весь народ Узбекистана с Днем независимости.
29-летие Независимости Узбекистана - дружеской и братской страны, является для нас большим источником радости и счастья.
Турецкая Республика и дальше будет поддерживать Узбекистан и узбекских братьев.
Мы все еще помним прекрасные моменты Вашего визита в нашу страну в феврале этого года для участия в первом заседании Высшего совета по стратегическому сотрудничеству и открытии библиотеки при Администрации Президента.
Учитывая интенсивность наших отношений, которые выведены на уровень стратегического партнерства, важно сохранять и поддерживать достигнутую динамику.
В этой связи мне было приятно получить Ваше поздравительное письмо по случаю праздника Курбан хайит и Ваше приглашение в Узбекистан для проведения очередного заседания Высшего совета по стратегическому сотрудничеству. Буду очень рад посетить Узбекистан в будущем в удобную дату, которая будет определена по дипломатическим каналам.
Пользуясь случаем, желаю Вам, Ваше Превосходительство, здоровья, счастья и благополучия, а дружественному и братскому узбекскому народу – процветания.
Реджеп Тайип Эрдоган
Разрешите от всей души передать Вам и народу Узбекистана самые теплые поздравления в связи с празднованием 29-летней годовщины обретения Независимости Республики Узбекистан.
Я надеюсь, что отношения между нашими странами, которые были подняты до уровня «Особого стратегического партнерства» в рамках моего визита в Узбекистан в прошлом году, и впредь получат еще более активное развитие.
В настоящее время весь мир переживает трудные времена в связи с пандемией COVID-19. При этом я надеюсь, что наши страны посредством тесного сотрудничества смогут с мудростью побороть COVID-19 и поднять уровень двусторонних отношений на новый, более высокий уровень.
Уважаемый Шавкат Миромонович, разрешите пожелать Вам крепкого здоровья и успехов, а также бесконечного процветания Республике Узбекистан.
Мун Чжэ Ин
Господин Президент,
Направляю Вам и гражданам Вашей страны свои сердечные поздравления с Днем независимости Республики Узбекистан.
Очень отрадно, что со времени наших взаимных визитов в прошлом году отношения между Узбекистаном и Германией продолжили укрепляться.
Пандемия COVID-19, ставшая серьезным вызовом для всех нас, демонстрирует важность доверительного и партнерского сотрудничества в условиях кризиса.
Именно сейчас зримые плоды приносят в том числе и инициированные Вами процессы реформ и модернизации. Желаю Вам и далее успешно следовать этому курсу и могу заверить, что Германия и впредь готова поддерживать Узбекистан на этом пути.
Желаю Вам лично всего самого доброго, а народу Узбекистана – мирного будущего в условиях свободы, безопасности и благосостояния.
Франк-Вальтер Штайнмайер
Президент Федеративной Республики Германия
Также свои поздравительные послания направили:
НАРУХИТО    -    Император Японии
Рам Натх КОВИНД    -    Президент Индии
Ашраф ГАНИ    -    Президент Афганистана
Ильхам АЛИЕВ    -    Президент Азербайджана
Александр ЛУКАШЕНКО    -    Президент Беларуси
Игорь ДОДОН    -    Президент Молдовы
Владимир ЗЕЛЕНСКИЙ    -    Президент Украины
ЕЛИЗАВЕТА II    -    Королева Великобритании и Северной Ирландии
ФИЛИПП    -    Король бельгийцев
ФЕЛИПЕ VI    -    Король Испании
ВИЛЛЕМ-АЛЕКСАНДР    -    Король Нидерландов
КАРЛ XVI ГУСТАФ    -    Король Швеции
Александр Ван дер БЕЛЛЕН    -    Президент Австрии
Румен РАДЕВ    -    Президент Болгарии
Янош АДЕР    -    Президент Венгрии
Серджо МАТТАРЕЛЛА    -    Президент Италии
Эгилс ЛЕВИТС    -    Президент Латвии
Анджей ДУДА    -    Президент Польши
Зузана ЧАПУТОВА    -    Президент Словакии
Милош ЗЕМАН    -    Президент Чехии
Симонетта СОММАРУГА    -    Президент Швейцарии
ФРАНЦИСК    -    Глава Римско-католической церкви
Халифа бин Заид АЛЬ НАХАЯН    -    Президент ОАЭ
Абдель Фаттах АС-СИСИ    -    Президент Египта
Хасан РУХАНИ    -    Президент Ирана
Имран ХАН    -    Премьер-министр Пакистана
Хейсам бен Тарик    -    Султан Омана
Джоко ВИДОДО    -    Президент Индонезии
Султан Абдулла Риъятуддин Аль-Мустафа Биллах     -    Король Малайзии
Халима ЯКОБ    -    Президент Сингапура
Родриго ДУТЕРТЕ    -    Президент Филиппин
Махмуд АББАС    -    Президент Палестины
Абдул ХАМИД    -    Президент Бангладеш
Шайха ХАСИНА    -    Премьер-министр Бангладеш
Абдель Маджид ТАББУН    -    Президент Алжира
Буннянг ВОРАЧИТ    -    Президент Лаоса
Хосе Даниэль ОРТЕГА СААВЕДРА    -    Президент Никарагуа
Мухаммад бин Заид АЛЬ НАХАЯН    -    Заместитель Верховного главнокомандующего Вооруженными силами ОАЭ, наследный принц Абу Даби
Мухаммад бин Рашид АЛЬ МАКТУМ    -    Вице-президент, Премьер-министр ОАЭ, правитель эмирата Дубай
ЦЮЙ ДУНЪЮЙ    -    Генеральный директор Продовольственной и сельскохозяйственной организации (ФАО)
Зураб ПОЛОЛИКАШВИЛИ    -    Генеральный секретарь Всемирной туристской организации
Кунио МИКУРИЯ    -    Генеральный секретарь Всемирной таможенной организации
Салим АЛЬ-МАЛИК    -    Генеральный директор Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры (АЙСЕСКО)