Ўзбекистондаги JICA ваколатхонасининг янги раҳбари билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 29 август куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) Ўзбекистондаги ваколатхонасининг янги тайинланган раҳбари С.Миязаки ва 2018 йилдан буён ушбу лавозимда фаолият юритиб келган М.Такасака билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув давомида жорий ҳамкорлик масалалари ва Ўзбекистонда JICA лойиҳаларини амалга оширишни жадаллаштириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Хусусан, маҳаллий қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг рақобатбардошлигини юксалтириш, экспорт салоҳиятини ошириш ва биринчи ўринда қишлоқ жойларида аҳоли бандлигини таъминлашга қаратилган “Мева-сабзавотчилик соҳасида қўшимча қиймат занжирини ривожлантириш” лойиҳаси доирасида келгусида биргаликда амалга ошириладиган тадбирлар режалаштирилди.
Ўзбекистон томони М.Такасакага икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш борасидаги ҳиссаси учун алоҳида миннатдорчилик билдирди. Шу ўринда, 2019 йилнинг декабрь ойида JICA билан умумий қиймати 3,5 млрд долларга тенг бўлган Ҳамкорлик дастури имзоланганлиги муҳим ютуқ бўлди. Ушбу дастур ўрта муддатларда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун асос ҳисобланади.
Учрашув якуни бўйича JICA ваколатхонасининг Ўзбекистондаги янги раҳбари билан олдин бошланган ташаббусларни жадал амалга оширишни ҳамда янги истиқболли йўналишларни қамраб олиб, ҳамкорлик кўламини кенгайтиришни назарда тутган ҳолда икки томонлама шерикликнинг юқори даражасини сақлаб қолиш бўйича келишувга эришилди.
Маълумот учун: М.Такасака JICAнинг Ўзбекистондаги Бош вакили сифатида фаолиятини шу йилнинг август ойида якунлайди.

Sardor Umurzakov meets with the new head of JICA Office in Uzbekistan
Deputy Prime Minister, Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov has met with the leadership of Japan International Cooperation Agency (JICA) represented by the newly appointed head of the representative office in Uzbekistan S. Miyazaki and who holds this position since 2018, M. Takasaka.
Issues of current cooperation and measures for accelerating the implementation of JICA projects in Uzbekistan were discussed at the meeting.
In particular, further joint steps were outlined within the framework of Horticulture Value Chain Development Project, focused on increasing the competitiveness of domestic agricultural products, increasing the export potential and providing employment, primarily in rural areas.
The Uzbek side expressed special gratitude to M. Takasaka for the support provided in expanding bilateral cooperation.
Following the meeting, an agreement was reached with the new head of JICA Office in Uzbekistan to maintain a high level of partnership, taking into account both the accelerated implementation of launched initiatives and the expansion of the scale of cooperation by covering new promising areas.