Ўзбекистондаги JICA ваколатхонасининг янги раҳбари билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 29 август куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) Ўзбекистондаги ваколатхонасининг янги тайинланган раҳбари С.Миязаки ва 2018 йилдан буён ушбу лавозимда фаолият юритиб келган М.Такасака билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув давомида жорий ҳамкорлик масалалари ва Ўзбекистонда JICA лойиҳаларини амалга оширишни жадаллаштириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Хусусан, маҳаллий қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг рақобатбардошлигини юксалтириш, экспорт салоҳиятини ошириш ва биринчи ўринда қишлоқ жойларида аҳоли бандлигини таъминлашга қаратилган “Мева-сабзавотчилик соҳасида қўшимча қиймат занжирини ривожлантириш” лойиҳаси доирасида келгусида биргаликда амалга ошириладиган тадбирлар режалаштирилди.
Ўзбекистон томони М.Такасакага икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш борасидаги ҳиссаси учун алоҳида миннатдорчилик билдирди. Шу ўринда, 2019 йилнинг декабрь ойида JICA билан умумий қиймати 3,5 млрд долларга тенг бўлган Ҳамкорлик дастури имзоланганлиги муҳим ютуқ бўлди. Ушбу дастур ўрта муддатларда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун асос ҳисобланади.
Учрашув якуни бўйича JICA ваколатхонасининг Ўзбекистондаги янги раҳбари билан олдин бошланган ташаббусларни жадал амалга оширишни ҳамда янги истиқболли йўналишларни қамраб олиб, ҳамкорлик кўламини кенгайтиришни назарда тутган ҳолда икки томонлама шерикликнинг юқори даражасини сақлаб қолиш бўйича келишувга эришилди.
Маълумот учун: М.Такасака JICAнинг Ўзбекистондаги Бош вакили сифатида фаолиятини шу йилнинг август ойида якунлайди.

Состоялась встреча с новым главой представительства JICA в Узбекистане
29 августа текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с руководством Японского агентства международного сотрудничества (JICA) в лице вновь назначенного главы представительства в Узбекистане С.Миязаки и занимавшего данную позицию с 2018 года М.Такасака.
В ходе встречи были обсуждены вопросы текущего сотрудничества и меры по ускорению реализации проектов JICA в Узбекистане.
В частности, были намечены дальнейшие совместные шаги в рамках проекта «Развитие цепочки создания добавленной стоимости в секторе плодоовощеводства», ориентированного на повышение конкурентоспособности отечественной сельскохозяйственной продукции, увеличение экспортного потенциала и обеспечение занятости населения, прежде всего, в сельской местности.
Узбекской стороной была выражена отдельная благодарность М.Такасака за оказанную поддержку в расширении двустороннего сотрудничества. В данном ключе значимым достижением стало подписание в декабре 2019 года Программы сотрудничества с JICA на общую сумму 3,5 млрд долларов – основы для реализации совместных проектов на среднесрочную перспективу.
По итогам встречи, с новым главой представительства JICA в Узбекистане была достигнута договоренность сохранить высокий уровень двустороннего партнерства, имея в виду как ускоренную реализацию запущенных инициатив, так и расширение масштабов сотрудничества путем охвата новых перспективных направлений.
Справочно: М.Такасака завершает свою деятельность в качестве Главного представителя JICA в Узбекистане в августе текущего года.