“Хельсинки+45: ЕХҲТнинг барча 57 иштирокчи давлатлари учун Ўзбекистон мисолида ҳозирги босқичдаги мажбуриятларнинг долзарблиги” мавзусидаги онлайн конференция тўғрисида
2020 йилнинг 28 август куни Хелсинки Якуний акти имзоланганининг 45 йиллигига бағишланган “Хельсинки+45: ЕХҲТнинг барча 57 иштирокчи давлатлари учун Ўзбекистон мисолида ҳозирги босқичдаги мажбуриятларнинг долзарблиги” мавзусида онлайн конференция бўлиб ўтди. Тадбир Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ва ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори офиси томонидан ташкиллаштирилди.
Конференциянинг очилиш маросимида Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенатининг раиси Танзила Нарбаева, ЕХҲТ амалдаги раиси, Албания Бош вазири, Европа ва ташқи ишлар вазири Эди Рама, ЕХҲТ Бош котиби вазифасини бажарувчи, ЕХҲТнинг низоларнинг олдини олиш маркази директори Туула Юрьёла нутқ сўзладилар.
Тадбирда, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ директори Акмал Саидов, Ташқи ишлар вазири ўринбосари Шерзод Асадов, мамлакатимиздаги ЕХҲТ лойиҳаларини амалга оширишда иштирок этаётган вазирлик ва идоралари раҳбарияти, ЕХҲТ Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори Джон МакГрегор ва Ташкилот таркибий бўлинмалари раҳбарлари иштирок этди.
Тадбир давомида Хельсинки Якуний актининг замонавий дунёдаги аҳамияти ҳамда Ўзбекистон ва ЕХҲТ ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари тўғрисида маърузалар тингланди.
Видеофорум иштирокчиларига мамлакатимизда очиқ ва конструктив ташқи сиёсатни амалга ошириш бўйича олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, асосий эркинликлар ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш, қонун устуворлиги ва коррупцияга қарши курашиш соҳасида эришилган натижалар ҳамда Ўзбекистон ва ЕХҲТ ўртасидаги ўзаро ҳамкорликнинг устувор йўналишлари ҳақида батафсил маълумот берилди.
Хельсинки Якуний актининг иштирокчиси бўлган Ўзбекистон ўзининг ташқи сиёсатида ушбу халқаро ҳужжатнинг барча асосий тамойилларига амал қилади ҳамда ривожланиш, инсон ҳуқуқлари ва хавфсизлик масалаларини ажралмас ва ўзаро боғлиқ деб ҳисоблайди.

Об онлайн конференции «Хельсинки+45: Актуальность обязательств на современном этапе для всех 57 государств-участников ОБСЕ на примере Узбекистана»
28 августа 2020 года состоялась онлайн конференция «Хельсинки+45: Актуальность обязательств на современном этапе для всех 57 государств-участников ОБСЕ на примере Узбекистана», посвящённая 45-й годовщине подписания Хельсинкского Заключительного акта. Организаторы мероприятия – Министерство иностранных дел Республики Узбекистан и Офис Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
На открытии мероприятия выступили председатель Сената Олий Мажлиса Узбекистана Танзила Нарбаева, действующий председатель ОБСЕ, Премьер-министр, министр Европейских и иностранных дел Албании Эди Рама, исполняющий обязанности Генерального секретаря ОБСЕ, директор Центра ОБСЕ по предотвращению конфликтов Туула Юрьёла.
В работе конференции также приняли участие первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Акмаль Саидов, заместитель Министра иностранных дел Шерзод Асадов, руководство министерств и ведомств республики, участвующих в реализации проектов ОБСЕ в нашей стране, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Джон МакГрегор и руководители подразделений Организации.
В ходе мероприятия заслушаны доклады о значимости Хельсинского Заключительного акта в современном мире и перспективах развития сотрудничества между Узбекистаном и ОБСЕ.
До сведения участников видеофорума доведена подробная информация о проводимых в нашей стране масштабных реформах по осуществлению открытой и конструктивной внешней политики, достигнутых результатах в области обеспечения основных свобод и прав человека, верховенства закона и борьбы с коррупцией, а также приоритетных направлениях взаимодействия Узбекистана с ОБСЕ.
Отмечалось, что Узбекистан, будучи участником Хельсинкского Заключительного акта, в своей внешней политике опирается на соблюдение всех основных принципов данного международного документа и рассматривает вопросы развития, прав человека и безопасности как неделимые и взаимозависимые.