Президент жамоатчилик билан биргаликда шаҳар айланмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, меҳнат фахрийлари ҳамроҳлигида Тошкент шаҳридаги бунёдкорлик билан танишмоқда. Янги транспорт объектлари, йўллар, корхоналар ишга туширилиши кутилмоқда.
Биринчи манзил Тошкент метрополитенининг Юнусобод йўналиши бўлди. Давлатимиз раҳбари “Бодомзор” бекатидан янги “Туркистон” бекатигача поездда бориб, амалга оширилган ишларни кўздан кечирди.
- Бу йўл ҳамма нарсани тезлаштиради. Ҳаракатни ҳам, иқтисодиётни ҳам, ҳаётни ҳам, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ушбу метро йўналишининг иккинчи босқичи қурилиши Президентнинг 2016 йил 7 ноябрдаги қарорига мувофиқ бошланган эди. Шавкат Мирзиёев бу ерга бир неча бор келиб, ишнинг бориши билан танишганди.
Лойиҳанинг умумий қиймати 103,8 миллион доллар бўлиб, қарийб 3 километр метро йўли ҳамда “Юнусобод” ва “Туркистон” бекатлари барпо этилган.
Давлатимиз раҳбари мазкур бунёдкорлик ишларининг тарихини ёдга олди.
- Бу йўлни қуриш осон бўлгани йўқ, - деди Президент. - Маблағ топиб, чет элдан мутахассислар олиб келиб, лойиҳани синчиклаб кўриб чиқдик. Икки йил давомида қурилиш бўлди. Энг муҳими, бу транспорт арзон, хавфсиз, қулай.
Мутахассислар қурилиш жараёни ва сифати ҳақида маълумот берди. Йўлнинг 850 метр қисми ерости сув кўп жойга тўғри келган. Шунинг учун илгари буни амалга ошириш имкони бўлмаган. Янги лойиҳада Германия технологияси қўлланилиб, сувли жойдан темир-бетон тюбинг қўйиш орқали ўтилган.
Яна бир аҳамиятли томони, метрополитеннинг Юнусобод йўналиши тўлиқ бўлмагани учун рентабеллиги юқори эмасди. Бугунги кунда Юнусобод туманида 340 мингдан зиёд аҳоли яшайди. Метро йўли узайтирилиб, янги бекатлар қурилгани одамларга катта қулайлик яратди.
Бу транспорт тармоғи иқтисодиёт ва экология жиҳатидан улкан аҳамиятга эга. Хусусан, мазкур икки бекат орқали кунига 7,5 минг йўловчига хизмат кўрсатилади. Натижада автобуслар йўналиши оптималлашиб, автомобиллар тирбандлиги камаяди. Йилига 5,3 минг тонна зарарли газ атмосферага чиқишининг олди олинади.
Умуман айтганда, Тошкент метрополитенидан кунига 240 минг йўловчи фойдаланади. Жами 21 километрдан иборат учта янги - Юнусобод, Сергели ва Қўйлиқ йўналишлари қурилиши натижасида яна 150 мингдан зиёд киши қамраб олиниши режалаштирилган.

2020-08-29 | Politics
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, accompanied by representatives of state and public organizations, labor veterans, has been on tour around Tashkent to get a first-hand view of creative work in progress in the city. New transport infrastructure facilities, roads and enterprises are among the destinations.
The first stop was Yunusabad metro line. The Head of the state traveled by train from Bodomzor station to new Turkiston station.
“This line will afford new speed to everything: transportation, economy and life”, Shavkat Mirziyoyev suggested.
The construction of the extension of this metro line began in accordance with the resolution of the President of 7 November 2016. Shavkat Mirziyoyev came here several times and got acquainted with progress of works.
Within the framework of the project worth $103.8 million, a total of 3 kilometers of tracks have been laid and Yunusabad and Turkiston stations were built.
“It was not easy to build this road”, the President said. “We drew funds, invited specialists from abroad and worked out the project in detail. The construction took two years. Crucially, it is an inexpensive, safe and convenient type of transport”.
Specialists briefed President on the construction process and technologies used. The 850-meter section of the line passed through an area saturated with groundwater, which in the past was considered impossible to overcome. In the novel project, German technology was applied, thanks to which the aquifer was overcome using reinforced concrete tubing.
It should also be noted that in the past, the profitability of Yunusabad underground line was low due to diminutive workload. Today, more than 340 thousand people live in Yunusabad district. The extension of metro line and construction of new stations have created great convenience for people.
The metro is of great economic and environmental importance. In particular, two new stations will serve 7.5 thousand passengers a day. As a result, bus routes are optimized and road congestion reduced. Emissions of harmful gases into the atmosphere will be cut by 5.3 thousand tons per year.
In general, Tashkent metro serves 240 thousand passengers a day. The construction of three new lines 21 kilometers long – Yunusabad, Sergeli and Kuylik – is expected to cover more than 150 thousand people in addition.