Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги Оператив штаби ахбороти
Республика махсус комиссияси томонидан Ўзбекистон Республикаси фуқароларини Россия Федерациясининг турли ҳудудларидан ўз Ватанига олиб келиш бўйича тизимли ишлар давом эттирилмоқда, темир йўл ва чартер рейслари амалга оширилмоқда.
Ташқи ишлар вазирлиги томонидан Ўзбекистон транспорт вазирлиги билан биргаликда ишлаб чиқилган ва Республика махсус комиссиясига киритилган режага мувофиқ, 2020 йилнинг 28 августидан бошлаб "Ўзбекистон темир йўллари" АЖнинг рейслари Екатеринбург, Ростов-Дон, Новосибирск ва Самара шаҳарларига ҳар ҳафта мобайнида ташкил этилади.
Ҳозирда ватандошларимизнинг айнан бир ҳудуд, жумладан, темир йўл станцияларида тўпланишни давом эттираётгани уларни босқичма-босқич олиб келиш жараёнига салбий таъсир кўрсатмоқда
Шуни қайд этамизки, коронавирус пандемияси шароитида фуқароларнинг оммавий тўпланиши вирусни юқтириш хавфини оширади. Айниқса, соғлиғи хавф остидаги тоифалар (қариялар, ҳомиладор аёллар, беморлар, сурункали касалликка чалинганлар) учун бу ҳолат янада хатарлидир.
Россия ҳудудида бўлган ватандошларимиздан поезд станцияларида тўпланмасликларини, ҳозирда бўлиб турган жойларида қолишларини ва барча карантин талабларига қатъий риоя қилишларини яна бир бор сўраймиз.

2020-08-29 | Общество
Республиканская специальная комиссия продолжает планомерную работу по вывозу на Родину граждан Республики Узбекистан из разных регионов Российской Федерации, осуществляются железнодорожные рейсы и чартерные авиарейсы.
МИД совместно с Министерством транспорта Узбекистана проработало и внесло в Специальную республиканскую комиссию организацию с 28 августа на еженедельной основе железнодорожных рейсов АО «Узбекистон темир йуллари» в гг. Екатеринбург, Ростов-на-Дону, Новосибирск и Самару.
В настоящее время наблюдается массовое скопление сограждан, в отдельных местах, в том числе на железнодорожных станциях, что негативно влияет на запланированный график вывоза сограждан из зарубежных стран.
Подчеркиваем, что в условиях пандемии коронавирусной инфекции массовое скопление граждан повышает риски заражения вирусом, особенно людей в группе риска (пожилые, беременные, больные, в том числе с хроническими болезнями).
Убедительно просим находящихся на территории России сограждан не собираться на вокзалах, оставаться в местах нынешнего пребывания и строго соблюдать все карантинные меры и не подвергать опасности свое здоровье и здоровье окружающих.