Бизнинг энг катта бойлигимиз аҳиллик ва ҳамжиҳатлик, юртимиздаги ўзаро меҳр-оқибат, дўстлик, бағрикенглик муҳитидир.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитасида бўлиб ўтган “Миллатлараро тотувлик миллий юксалиш гаровидир” мавзусидаги давра суҳбатида иштирокчилар томонидан бу борадаги ютуқлар яна бир карра эътироф этилди.
Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 29 йиллиги муносабати билан ташкил этилган тадбирга миллий маданий марказларнинг фаоллари, олимлар, маънавият тарғиботчилари таклиф этилди.
Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси раиси Рустамбек Қурбонов истиқлол йилларида миллий ва диний конфессиялар ўртасидаги ўзаро тотувлик, ҳамжиҳатликни таъминлаш масаласига давлат сиёсатининг устувор йўналиши сифатида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Бу борада юритилаётган узоқни кўзловчи, одилона сиёсат самарасида мамлакатимизда 130 дан ортиқ миллат ва элат, 16 та диний конфессия вакиллари ягона ва аҳил оила фарзандларидек яшаб, Ўзбекистон тараққиётига муносиб ҳисса қўшмоқда.
– Миллий маданий марказлар фаолиятига кўрсатилаётган эътибор уларнинг муваффақиятли иш олиб бориши учун зарур барча шароитнинг яратилаётганида ҳам намоён бўлмоқда, – деди Ўзбекистондаги Туркман миллий маданий маркази раҳбари ўринбосари Гулдона Авездурдиева. – Жонажон Ўзбекистонимиз равнақи йўлида меҳнат қилиш, тинимсиз изланиш бизнинг бурчимиздир.
Бугунги мураккаб пандемия шароитига қарамай, Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси дўстликни, истиқлолни, ватанпарварликни тараннум этувчи онлайн тадбирлар, фестиваллар, ижодий мулоқотларни мунтазам ўтказмоқда.

Interethnic harmony – guarantee of national rise
Committee on Interethnic Relations and Friendly Ties with Foreign Countries under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan hosted a roundtable discussion on “Interethnic harmony is a guarantee of national rise”.
Activists of national cultural centers, scientists, spirituality propagandists were invited to the event, organized on the occasion of the 29th Anniversary of Independence of the Republic of Uzbekistan.
Chairman of the Committee on Interethnic Relations and Friendly Ties with Foreign Countries, Rustambek Kurbanov, noted that attention in the country is paid to ensuring harmony and friendship between representatives of different nationalities and religious confessions as a priority direction of the state policy.
As a result of the far-sighted, fair policy pursued in this direction, representatives of more than 130 nations and nationalities, 16 religious confessions, who make a worthy contribution to the development of Uzbekistan, live in peace and harmony in the country.
Despite the current difficult conditions of the pandemic, the Committee regularly conducts online events, festivals and creative meetings dedicated to the glorification of friendship, independence and patriotism.