Бизнинг энг катта бойлигимиз аҳиллик ва ҳамжиҳатлик, юртимиздаги ўзаро меҳр-оқибат, дўстлик, бағрикенглик муҳитидир.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитасида бўлиб ўтган “Миллатлараро тотувлик миллий юксалиш гаровидир” мавзусидаги давра суҳбатида иштирокчилар томонидан бу борадаги ютуқлар яна бир карра эътироф этилди.
Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 29 йиллиги муносабати билан ташкил этилган тадбирга миллий маданий марказларнинг фаоллари, олимлар, маънавият тарғиботчилари таклиф этилди.
Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси раиси Рустамбек Қурбонов истиқлол йилларида миллий ва диний конфессиялар ўртасидаги ўзаро тотувлик, ҳамжиҳатликни таъминлаш масаласига давлат сиёсатининг устувор йўналиши сифатида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Бу борада юритилаётган узоқни кўзловчи, одилона сиёсат самарасида мамлакатимизда 130 дан ортиқ миллат ва элат, 16 та диний конфессия вакиллари ягона ва аҳил оила фарзандларидек яшаб, Ўзбекистон тараққиётига муносиб ҳисса қўшмоқда.
– Миллий маданий марказлар фаолиятига кўрсатилаётган эътибор уларнинг муваффақиятли иш олиб бориши учун зарур барча шароитнинг яратилаётганида ҳам намоён бўлмоқда, – деди Ўзбекистондаги Туркман миллий маданий маркази раҳбари ўринбосари Гулдона Авездурдиева. – Жонажон Ўзбекистонимиз равнақи йўлида меҳнат қилиш, тинимсиз изланиш бизнинг бурчимиздир.
Бугунги мураккаб пандемия шароитига қарамай, Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси дўстликни, истиқлолни, ватанпарварликни тараннум этувчи онлайн тадбирлар, фестиваллар, ижодий мулоқотларни мунтазам ўтказмоқда.

Межнациональное согласие – гарантия национального подъема
Наше главное богатство – это согласие и сплоченность, царящая в стране атмосфера взаимного уважения, дружбы и толерантности.
Это еще раз было подчеркнуто участниками беседы за «круглым столом» на тему «Межнациональное согласие – гарантия национального подъема», состоявшейся в Комитете по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
На мероприятие, организованное в связи с 29-летием независимости Республики Узбекистан, были приглашены активисты национальных культурных центров, ученые, пропагандисты духовности.
Председатель Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан Рустамбек Курбанов отметил, что в годы независимости вопросам обеспечения согласия и дружбы между представителями различных национальностей и религиозных конфессий уделяется внимание в качестве приоритетного направления государственной политики.
В результате проводимой в этом направлении дальновидной, справедливой политики в нашей стране в мире и согласии проживают представители более 130 наций и народностей, 16 религиозных конфессий, которые вносят достойный вклад в развитие Узбекистана.
– Внимание, уделяемое национальным центрам, также проявляется в создании всех необходимых условий для их плодотворной деятельности, – говорит заместитель руководителя Туркменского национального культурного центра Узбекистана Гулдона Авездурдиева. – Наш долг – трудиться, находиться в постоянном поиске ради процветания родного Узбекистана.
Несмотря на нынешние сложные условия пандемии, комитетом в режиме онлайн регулярно проводятся мероприятия, фестивали, творческие встречи, посвященные прославлению дружбы, независимости и патриотизма.