Ўзбекистоннинг бой тарихи, муқаддас қадамжолари ҳамда яхши ўрганилмаган тарихий обидалар ва маданий объектларини кенг тарғиб этиш, шунингдек ранг-баранг ва янги туристик маршрутларни шаклланишига туртки бериш мақсадида юртимиз фуқаролари орасида “Ўз диёринг кашф эт!” мавзусидаги фотоматериаллар танлови эълон қилинди.
Танловда фуқаролик ҳолатидан, ёшидан, жинсидан қатъий назар, барча профессионал ва ҳаваскор ижодкорлар, мустақил ижодий жамоалар, журналистлар қатнашиши мумкин. Танлов материалларига қўйиладиган талаблар:
- танловга фақат Ўзбекистон Республикаси ҳудудида олинган, тайёрланган фотоматериаллар, Ўзбекистон табиатига тааллуқли, шунингдек янги (ОАВ, интернет веб-сайтлари ва ижтимоий тармоқларида етарлича ёритилмаган), ҳали яхши ўрганилмаган, зарур туристик инфратузилмага эга, сайёҳларни жалб қилиш талабларига мос бўлган муқаддас қадамжолар, тарихий обидалар, маданий объектлар бўйича олинган фотоматериаллар қабул қилинади. фотоматериаллар бошқа танловларга юборилган, ғолиб деб топилган бўлиши мумкин эмас;
- фотоасар рақамли форматда топширилиши керак (сканерланган ишлар қабул қилинмайди);
- рақамли файллар JPG форматида асл ҳажмда тақдим этилади. Тасвир файлида рангларнинг тўғри кўрсатилишини таъминлаш учун иш майдони профилини ўз ичига олгани маъқул;
- фотосурат танловида холис эксперт баҳоси ва ҳакамлар ҳайъати иши учун қатнашчилар ўз исмларини расмда ҳам, расмнинг номида ҳам ёки бошқа қисмларида кўрсатмасликлари керак;
- фотоматериалга ишлов бериш тасвир таркибини бузмаслиги керак. Фотосурат ранг тони, контрасти, экспозицияси, шовқинни камайтириш, кичик тозалаш ишлари, HDR маълумотлари, тиниқликни оширишни ўз ичига олган рақамли тузатишларга рухсат берилади. Фотосурат ҳақиқийлигининг асосий тамойилларига зид келмаслиги ва табиатнинг ҳақиқий тасвирини бузмаслиги керак. Қайта ишланган фотоматериаллар тўғрисидаги маълумотлар фотосурат тавсифида тўлиқ ҳажмда тақдим этилиши ва ҳақиқатнинг намойиш этилишига ҳисса қўшиши керак;
- объектларни, ҳайвонларни ёки уларнинг қисмларини, шунингдек ўсимликлар, одамлар ва бошқаларни қўшиш ёки олиб ташлаш тақиқланади;
- сифатсиз ёки ҳақиқийлигини текшириб бўлмайдиган фотоматериаллар кўриб чиқилмайди ва рад этилади.
Танловга ҳужжат ва фотоматериалларни топшириш тартиби ва муддати:
- иштирокчи фотосурат билан бирга, фотосурат ҳақида алоҳида маълумот (фото суратда акс эттирилган объектни номи, фотоматериал номи, қисқача мазмуни, манзили) ёзиши ҳамда муаллиф паспорт нусхасини илова қилиши лозим;
- танловга зарур ҳужжатлар 2020 йилнинг 15 сентябрь куни соат 18:00 га қадар топширилиш лозим. Ҳужжатларини Telegram мессенжери орқали +998974007533 рақамига юбориш мумкин.
Мукофот: Танлов ғолибларига (14 ҳудуд учун) 2 млн сўмдан, шунингдек, 4 та номинация ғолиблари учун 2 млн сўмдан, жами 36 млн сўм пул мукофотлари ажратилади.
Танловга тақдим этилган ижодий ишлар Ҳакамлар ҳайъати томонидан кўриб чиқилади ва баҳоланади.
Танлов ташкилотчилари: Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Ўзбекистон География жамияти.
Мазкур танлов Ўзбекистон Президентининг 2018 йил 6 февралдаги “Кириш туризмини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 3509-сонли ва 2018 йил 7 февралдаги “Ички туризмни жадал ривожлантиришни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 3514-сонли қарорлари ижросини таъминлашга доирасида ташкиллаштирилди.

Стартовал конкурс фотоматериалов по теме "Открой свою родину!"
В целях широкой пропаганды богатой истории, святынь, малоизведанных исторических памятников и культурных объектов Узбекистана, а также стимулирования формирования новых и красочных туристических маршрутов, объявлен конкурс по отбору фотоматериалов по теме «Открой свою родину!».
В конкурсе могут принять участие профессионалы и любители творчества, независимые творческие коллективы, журналисты, независимо от их гражданства, возраста, пола, любой автор (правообладатель), присланного фотоматериала.
Требования к конкурсным материалам:
• для участия в конкурсе принимаются фотоматериалы, сделанные только на территории Республики Узбекистан, связанные с ее природой, а также фотографии священных мест, памятников, объектов культуры (недостаточно широко освещенных в СМИ, интернете и социальных сетях), которые еще до конца не изучены, имеют необходимую туристическую инфраструктуру и соответствуют требованиям для приёма туристов.
• присланные фотоматериалы не должны быть отправленными на другие конкурсы, а также признанными победителями;
• фотография должна быть предоставлена в цифровом формате (сканированные работы не принимаются);
• цифровые файлы предоставляются в формате JPG в исходном размере. Желательно включать профиль рабочей области, чтобы обеспечить правильное отображение цветов в файле изображения;
• для объективной оценки экспертами и работы жюри в фотоконкурсе, участники не должны указывать свои имена на фото, в их названии или любыми другими способами;
• обработка фотографий не должна искажать содержание изображения. Допускаются цифровые коррекции, включая улучшение цветового тона фотографии, контраста, экспозиции, данные HDR, шумоподавление, мелкую очистку и повышение резкости. Фотография не должна противоречить основным принципам реальности и искажать истинный образ природы. Информация об обработанном фотоматериале должна быть полностью представлена в описании фотографии и способствовать фактическому изложению правды;
• запрещается добавление или удаление предметов, животных или их частей, а также растений, людей и т.д.;
• некачественные фотоматериалы, а также фотоматериалы, реальность которых невозможно проверить не рассматриваются и отклоняются.
Порядок и срок подачи документов и фотоматериалов на конкурс:
• к фотографии участник должен приложить информацию о фотографии (название объекта, изображенного на фотографии, название фотоматериала, краткое описание, адрес), копию паспорта автора.
• для участия в конкурсе документы необходимо подать до 18:00 часов 15 сентября 2020 года. Документы можно отправить по телеграму на номер +998974007533.
Призовой фонд: Победителям конкурса (для 14 регионов) будет выделено по 2 миллиона сум, а также по 2 миллиона сум победителям 4х номинаций.
Всего призовой фонд составит 36 миллионов сум. Представленные на конкурс творческие работы будут рассмотрены и оценены жюри.
Организаторы конкурса: Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма, Географическое общество Узбекистана.
Данный конкурс организован в рамках Постановлений Президента Республики Узбекистан от 6 февраля 2018 г. № ПП-3509 «О мерах по развитию въездного туризма» и от 7 февраля 2018 г. № ПП-3514 «О мерах по обеспечению ускоренного развития внутреннего туризма».