«Меҳр-саховат» кўкрак нишони билан мукофотлаш тўғрисида
Бугунги кунда бутун инсоният қатори кўп миллатли халқимиз ҳам коронавирус пандемияси оқибатида юз берган оғир синов ва қийинчиликларга қарши сабот-матонат билан кураш олиб бормоқда.
Ушбу улкан офатнинг мамлакатимиз ҳаётига салбий таъсирини юмшатиш, фуқаролар саломатлигини асраш, уларни ижтимоий ҳимоя қилиш бўйича давлатимиз ва жамиятимиз томонидан ўз вақтида кўрилган чора-тадбирлар самарасини бермоқда. Мана шундай мураккаб ва таҳликали вазиятда мард ва жасур, олижаноб халқимиз янада жипслашиб, ўзаро ёрдам, меҳр-оқибат, ҳамжиҳатлик ва аҳиллик каби юксак инсоний фазилатлар соҳиби эканини яна бир бор амалда намоён этмоқда.
Глобал пандемия ҳамда турли табиий офат ва фавқулодда ҳолатларга қарши курашиш, уларнинг оқибатларини бартараф этиш, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, бу борадаги ишларни умумхалқ ҳаракати даражасига кўтаришга катта ҳисса қўшган, жамиятимизда тинчлик-осойишталик, дўстлик ва тотувлик муҳитини мустаҳкамлашда фаол иштирок этаётган, беғараз ҳомийлик ёрдами ҳамда эзгу ишлари билан барчага ўрнак бўлаётган юртдошларимизни муносиб тақдирлаш мақсадида:
1. Соғлиқни сақлаш соҳасининг жонкуяр вакиллари, саховатли тадбиркорлар, давлат ва жамоат ташкилотларининг фидойи ходимлари ҳамда бошқа ташаббускор ва фаол фуқаролар «Меҳр-саховат» кўкрак нишони билан мукофотлансин.
2. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси «Меҳр-саховат» кўкрак нишони билан тақдирлаш бўйича вазирликлар, идоралар, хўжалик бошқаруви органлари, жамоат бирлашмалари ва бошқа республика ташкилотлари ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари томонидан тақдим этилган рўйхатларни кўриб чиқсин ва тасдиқласин.
3. Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ва бошқа оммавий ахборот воситаларига «Меҳр-саховат» кўкрак нишонларини топширишга бағишланган тадбирларни кенг ёритиш тавсия этилсин.
4. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.

Сегодня наш многонациональный народ, как и все человечество, стойко преодолевает тяжелые испытания и трудности, связанные с пандемией коронавируса.
Своевременно принимаемые государством и обществом меры по смягчению негативного влияния этой большой беды на жизнь в нашей стране, сохранению здоровья граждан и их социальной защите дают свои положительные результаты. В столь сложной ситуации наш мужественный, отважный и благородный народ, еще более сплотившись, вновь продемонстрировал такие высокие человеческие качества, как взаимопомощь, милосердие и единство.
В целях достойного поощрения сограждан, внесших большой вклад в борьбу с глобальной пандемией и устранение последствий различных стихийных бедствий и чрезвычайных ситуаций, всестороннюю поддержку социально уязвимых слоев населения и превращение этой работы в общенародное движение, явивших для всех пример благотворительности и совершения добрых дел, а также активно участвующих в укреплении атмосферы мира, спокойствия, дружбы и согласия в обществе:
1. Наградить нагрудным знаком «Меҳр-саховат» преданных своему делу представителей сферы здравоохранения, щедрых предпринимателей, самоотверженных работников государственных и общественных организаций, а также других инициативных и активных граждан.
2. Кабинету Министров Республики Узбекистан рассмотреть и утвердить списки к награждению нагрудным знаком «Меҳр-саховат», представленные министерствами, ведомствами, органами хозяйственного управления, общественными организациями и другими республиканскими организациями, а также Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента.
3. Рекомендовать Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и другим средствам массовой информации широкое освещение мероприятий, посвященных вручению нагрудных знаков «Меҳр-саховат».