IT-Park АҚШда ўз ваколатхонасини рўйхатдан ўтказди
Ваколатхона IT-Park резидентлари хизмати ва маҳсулотларини халқаро бозорларда илгари суриш, стартап лойиҳаларига хорижий инвестицияларни жалб қилиш, маҳаллий компаниялар ва фрилансерлар томонидан тақдим этиладиган хизматларнинг ауцорсларини кўпайтириш мақсадида очилган.
IT-Parkинг айнан АҚШ ҳудудида очишдан мақсад — миллий маҳсулот ва хизматларимизни АҚШ бозорига олиб чиқиш учун қулай шарт-шароитни яратишдан иборатдир. Вакиллик АҚШда юртимиз компаниялари хизмат ва маҳсулотлари оммабоплигини ошириш, реклама ишларини олиб бориш, буюртмалар топиш, IT-Park резидентлари ва АҚШлик буюртмачилар ўртасидаги шартномалар имзоланишини рағбатлантиришни ўзига вазифа қилиб олган.
Бундан ташқари, вакиллик икки тараф учун кафолат вазифасини ўтайди - буюртмачи учун бажарилган иш сифати, бажарувчи учун эса, тақдим этилган хизматга яраша ҳақ тўланишини таъминлайди. Бунинг учун жаҳон стандартларига мос келувчи суғурта ва кафиллик тизимлари татбиқ этилади.
Шуни таъкидлаш жоизки, бир қатор IT-Park резидентлари АҚШ, Европа ва МДҲ давлатлари бозорига аллақачон мослашиб улгуришган. Шу ўринда, 2020 йил биринчи ярим йилликда резидентлар томонидан амалга оширилган экспорт ҳажми 6 миллион доллардан ошган.
Ваколатхонанинг яна бир ўзига хос жиҳати, АҚШ ИТ бозори билан яқиндан таниш бўлган, АҚШ IT сектори ва ишга алоқадор муносабатлар борасида яхши тажрибага эга бўлган, АҚШ ҳудудида истиқомат қилувчи шахс (АҚШ фуқароси ёки ҳамюртларимиз) танлов асосида вакил этиб тайинланади.
Шуни таъкидлаш лозимки, IT-Parkнинг АҚШ даги ваколатхонаси хорижий IT буюртмаларни жалб қилиш йўлидаги биринчи қадам бўлади. Келгусида Австралия, Япония, Бирлашган Араб Амирликлари ва Европа Иттифоқи давлатлари каби мамлакатларда бундай ваколатхоналар очилиши режалаштирилган.

IT-Park зарегистрировал свое представительство в США
Представительство открыто с целью продвижения продукции и услуг резидентов IT-Park на международных рынках, привлечения иностранных инвестиций в стартап-проекты, увеличения объема аутсорсинговых услуг, предоставляемых отечественными компаниями и фрилансерами.
Главной миссией представительства будет создание благоприятных условий для экспорта отечественной продукции и услуг на рынке США. Представительство будет осуществлять задачи по популяризации продукции и услуг отечественных компаний в США, проведению рекламных компаний, поиску заказов, содействию в заключении контрактов между заказчиками из США и резидентами IT-Park.
Также представительство будет выступать в роли гаранта для обеих сторон – для заказчика по качеству выполняемых работ, для исполнителя по оплате за выполненные работы. Для этого будут внедрены соответствующие международным стандартам системы страхования и поручительства.
Необходимо отметить, что ряд резидентов IT-Park  уже успешно осваивают рынки США, Европы и СНГ. Так общий объем экспорта, осуществленного резидентами в первом полугодии 2020 года, составил более 6 миллионов долларов.
Еще одной особенностью представительства будет то, что на роль представителя IT-Park на конкурсной основе будет выбрано лицо, проживающее в США (гражданин США или наш соотечественник), который знаком с IТ-рынком США, имеет широкий опыт работы в IT-секторе США и деловые связи.
Cтоит отметить, что представительство IT-Park в США является лишь первым шагом на пути к привлечению зарубежных IT-заказов. Открытие такого рода представительств запланировано и в других странах, таких как Австралия, Япония, Объединенные Арабские Эмираты и странах Европейского союза.