Ўзбекистон ва Хитой: инновацион ҳамкорликнинг янги босқичи
Ўзбекистон Республикаси инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов Хитой Халқ Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор элчиси Цзян Янь хоним билан онлайн шаклда музокара ўтказди.
Инновацион ривожланиш вазирлиги давлат бошқаруви ва Ўзбекистон иқтисодиётининг реал секторига инновацияларни жорий этиш бўйича ваколатли орган сифатида Хитой билан илмий-техник ҳамкорликни ривожлантириш ва кенгайтириш бўйича фаол иш олиб бормоқда. Ўз навбатида, икки томонлама илмий-техник ҳамкорлик Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Хитой Халқ Республикаси Ҳукумати ўртасида 2019 йил 1 ноябрда фан ва техника соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги Битим доирасида амалга оширилмоқда.
ХХР Фан ва технологиялар вазирлиги билан имзоланган келишувлар доирасида 2019 йил 17 сентябрда танлов эълон қилинди. Унга 61 лойиҳа қабул қилиниб, шундан 55 таси техник экспертизадан ўтди. Ўзбекистон ва Хитой томонидан маъқулланган 20 та энг яхши лойиҳа умумий қиймати 20 миллиард сўмга молиялаштирилади.
2019 йил 1 ноябрда имзоланган Фан ва технологиялар соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги Битимга мувофиқ, Инновацион ривожланиш вазирлиги ушбу битимни амалга ошириш учун дастур лойиҳасини ишлаб чиқди. У хитойлик шериклар билан фан, энергетика, биотехнология, қишлоқ хўжалиги, тиббиёт ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган 11 йўналишни ўз ичига олади. Инновацион ривожланиш вазири бошчилигидаги Ўзбекистон делегациясининг ташрифи 2020 йилнинг биринчи чорагида режалаштирилган эди. Эпидемиологик вазиятни ҳисобга олиб, ушбу ташрифни ташкил этиш масаласи номаълум муддатга қолдирилди, аммо элчи карантин чекловлари олиб ташланиши билан, Хитой томони дарҳол Ўзбекистон делегациясини қабул қилишга тайёрлигини таъкидлади.
Музокараларда шунингдек Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Илғор технологиялар марказининг директори Шаҳло Турдикулова иштирок этди. У ўзбекистонлик олимлар томонидан коронавирус инфекциясини аниқлаш учун ишлаб чиқилган ва ушбу марказнинг ишлаб чиқариш участкасида чиқарилиши йўлга қўйилган коронавирус инфекциясини аниқлайдиган тест-тизими ҳақида гапирди. Коронавирус инфекциясига қарши вакцинани ишлаб чиқишда хитойлик ва ўзбекистонлик олимларнинг ҳамкорлик қилиш имкониятлари муҳокама қилинди. Ш.Турдикулова шунингдек, жорий йилнинг июнь ойида ИТМ ва Хитой Фанлар академиясининг Шинжон физика ва кимёвий технология институти ўртасида "Биотехнология ва янги материаллар" ўзбек-хитой қўшма лабораториясини ташкил этиш тўғрисида ўзаро англашув меморандуми имзоланганини айтиб ўтди.
И. Абдураҳмонов, шунингдек, Хитой Халқ Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси ўртасида инновацион технопарклар соҳасида ҳамкорлик кенгайиб бораётганини таъкидлади. Шу ўринда, Навоий вилоятида дори-дармонларни синтез қилиш бўйича Ўзбекистон-Хитой тиббий технопаркини яратиш бўйича инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бўйича ишларни тезлаштиришга келишиб олинди.
Цзян Янь хоним, ўз навбатида, фан ва технологиялар соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги Битимни амалга ошириш доирасида ҳар томонлама ёрдам кўрсатишга тайёрлигини маълум қилди.

Узбекистан и Китай: новый этап инновационного сотрудничества
Министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов провел переговоры в формате онлайн с Чрезвычайным и Полномочным послом КНР в Узбекистане госпожой Цзян Янь.
Министерство инновационного развития, будучи уполномоченным органом за внедрение инноваций в государственное управление и реальный сектор экономики Узбекистана, ведет активную работу по развитию и расширению взаимодействия в научно-техническом сотрудничестве с Китаем. В свою очередь, двухстороннее научно-техническое взаимодействие между Узбекистаном и Китаем осуществляется в рамках Соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Китайской Народной Республики о сотрудничестве в области науки и технологий от 1 ноября 2019 г.
В рамках договоренностей с Министерством науки и технологий КНР, 17 сентября 2019 года был объявлен конкурс. Принят 61 проект, 55 из которых прошли техническую экспертизу. 20 лучших проектов, одобренные узбекской и китайской стороной, будут профинансированы на общую сумму 20 млрд. сумов.
В соответствии с подписанным Соглашением о сотрудничестве в области науки и технологий от 1 ноября 2019 г., Министерством инновационного развития разработан проект Программы реализации данного соглашения. Она включает в себя 11 пунктов, которые направлены на развитие сотрудничества с китайскими партнерами в области науки, энергетики, биотехнологии, сельского хозяйства, медицины и другие. Визит узбекской делегации во главе с министром инновационного развития планировался в первой четверти 2020 года. Учитывая эпидемиологическую ситуацию, вопрос организации данного визита перенесён на неопределенный срок, но госпожа посол подчеркнула, что как только снимутся карантинные ограничения, китайская сторона готова тут же принять узбекскую делегацию.
В переговорах также приняла участие директор Центра передовых технологий при Министерстве инновационного развития Шахло Турдикулова. Она рассказала о разработанной узбекскими учеными тест-системе по выявлению коронавирусной инфекции, выпуск которой налажен на производственном участке при Центре. Были обсуждены возможности сотрудничества в области разработки вакцины узбекскими учеными. Ш.Турдикулова также сообщила, что в июне текущего года был подписан Меморандум о взаимопонимании между Шанхайским центром обмена наукой и технологиями. А совместно с Синьцзянским институтом физики и химической технологии Академии наук Китая планируется создание узбекско-китайской совместной лаборатории "Биотехнология и новые материалы", в рамках которой будут проводиться совместные исследования.
И.Абдурахмонов также отметил, что расширяется сотрудничество между Китайской Народной Республикой и Республикой Узбекистан в области инновационных технопарков. Так, ведутся работы по реализации  инвестиционного проекта создания узбекско-китайского медицинского технопарка, осуществляющего работу над синтезом лекарственных средств в Навоийской области. Госпожа ЦЗЯН ЯНЬ в свою очередь заявила о готовности оказания всевозможной поддержки в рамках осуществления Соглашения о сотрудничестве в области науки и технологий.