Сурхондарё вилоятининг саноат ва экспорт салоҳиятини ошириш имкониятлари ўрганилмоқда
Жорий йилнинг 22 август куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида ва вазирликлар, идоралар, саноат бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимликлар раҳбарларидан иборат Ўзбекистон Республикаси Президентининг №ПФ-6042-сонли “Республикада экспорт ва инвестиция салоҳиятини янада ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги жорий йилнинг 18 августдаги Фармонига мувофиқ ташкил этилган экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси жойларга чиққан ҳолда Сурхондарё вилоятида саноат корхоналари ҳолатини ўрганиш, ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш учун захираларни аниқлаш ва инвестиция фаолиятини кучайтириш бўйича ўз ишини бошлади.
Фармонга мувофиқ Ҳукумат комиссиясининг асосий вазифалари экспорт фаолиятини амалга оширишда аниқланган муаммоларни ўрганиб, зарур ҳолларда жойида бартараф этиш чораларини кўриш, экспорт салоҳиятини янада кенгайтириш бўйича амалий таклифлар ишлаб чиқиш, инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилишини мониторинг қилиш, инвестициялар, шу жумладан хорижий инвестициялар иштирокидаги инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилишини мониторинг қилиш ҳамда инвестиция оқимининг ўсиши ва уларнинг жалб этилишига тўсқинлик қиладиган жорий ва тизимли муаммоларни аниқлаш, республика ҳудудларида саноатни жадал ривожлантириш ҳамда лойиҳалаш ташкилотлари, илмий-тадқиқот лабораториялари, ишлаб чиқариш ва логистика мажмуалари, кадрларни ўқитиш, тайёрлаш ва қайта тайёрлаш марказларини қамраб олган «саноат кластерлари»ни ташкил этиш, маҳаллий хом ашё ҳамда материаллардан самарали фойдаланиш асосида қўшимча қиймат занжирини яратишни таъминлайдиган инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга кўмаклашиш, «йўл хариталари»да назарда тутилган тадбирлар, шу жумладан экспорт келишувларининг тўлақонли бажарилиши ҳамда инвестиция лойиҳаларини ўз вақтида амалга оширилиши устидан қатъий назорат ўрнатиш ҳисобланади.
Таҳлилларнинг дастлабки натижалари шуни кўрсатдики, Сурхондарё вилоятида 2019 йилда 4 402,8 млрд сўмлик саноат маҳсулотлари ишлаб чиқарилган. Жорий йилнинг январь - июнь ойлари мобайнида товар ишлаб чиқариш ҳажми 2 445,9 млрд сўмни ташкил этди (ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 106,1% ўсиш). Вилоят саноати таркибида 42% - тўқимачилик, 17% – озиқ – овқат, 12% - кимё ва нефть - кимё саноати, 9% - қурилиш материаллари ишлаб чиқариш соҳаси эгаллайди. Вилоятда жами 3 786 та саноат корхоналари, шу жумладан 29 та йирик ва 3 757 та кичик корхона ва микрофирмалар фаолият кўрсатмоқда.
Жойларга чиқиб иш олиб бориш натижасида Комиссия аъзолари томонидан вилоят саноат салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлиги ўрганилди ва мавжуд имкониятларни тўлиқ ишга солишга тўсқинлик қилувчи тизимли муаммолар аниқланди, шунингдек, 290 та фаолиятини тўхтатган ёки вақтинча тўхтатиб қўйган, ишлаб чиқариш ҳажми камайган ёки тўлиқ қувват билан ишламаётган корхоналар ҳамда ҳудудий инвестиция дастури ва маҳаллийлаштириш дастурига киритилган лойиҳаларнинг дастлабки рўйхати шакллантирилди.
Ушбу корхоналарни зарарсиз ишлаш нуқтасига тезлик билан чиқариш ва барқарор ишлашини таъминлаш мақсадида уларнинг ҳар бирига вилоят туман ва шаҳарлари ҳокимлари, шунингдек, саноат бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарлари бириктирилди. Масъул раҳбарлар зиммасига аниқланган муаммоларни тезкор ҳал этиш ва тадбиркорларга ҳар томонлама ёрдам кўрсатиш вазифалари юклатилди.
Амалдаги ҳудудий инвестиция дастури юқори қўшимча қийматга эга экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича юқори технологияли ишлаб чиқариш объектларини яратишга қаратилган ва кўплаб иш ўринлари яратилиши билан тавсифланадиган лойиҳалар сонини кўпайтириш мақсадида қайта кўриб чиқилди ва оптималлаштирилди. Шу билан бирга, вилоятнинг кам ривожланган ҳудудларида инвестиция ва саноат фаоллигининг ўсишини рағбатлантириш ҳамда аҳоли бандлигини таъминлаш учун шарт-шароитлар яратишга алоҳида эътибор қаратилди.
Худди шу тартибда маҳаллийлаштириш дастури ҳам қайта кўриб чиқилди: устувор аҳамият юқори иқтисодий самара, салмоқли экспорт салоҳияти, кўплаб иш ўринлари, амалга ошириш ва ишга туширишнинг қисқа муддатларига эга лойиҳаларга берилди. Ушбу дастурни оптималлаштириш қисқа вақт ичида ишлаб чиқариш, экспорт, бюджет даромадларининг сезиларли ўсишига эришиш ва янги иш ўринлари яратиш имконини беради, бу эса, умуман олганда, жалб қилинаётган инвестицияларни ўзлаштириш самарадорлигини ошириш ва Республика ҳудудларида жадал иқтисодий ўсишни таъминлайди.
Вилоят туман ва шаҳарларининг иқтисодий салоҳияти, хом ашё базаси, инфратузилмаси ва логистика имкониятларини ўрганиш, шунингдек, муайян товарларни импорт қилиш эҳтиёжларини баҳолаш асосида, қўшилган қиймат занжирларини тўлиқ қамраб олган ва турли саноат ва ҳудудлардаги корхоналар ўртасидаги кооперация алоқаларини мустаҳкамлашга қаратилган илмий ва ишлаб чиқариш кластерларини яратиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш бўйича чоралар кўрилди. Бу йўналишда аниқ лойиҳаларни ишлаб чиқиш учун устувор соҳалар - фармацевтика, тўқимачилик, чарм-пойабзал ва мебель саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш шунингдек, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш эканлиги аниқланди.
“Термиз” ва “Бойсун-фарм” эркин иқтисодий зоналарида инвестиция ва саноат фаолиятининг бугунги ҳолати ҳам танқидий кўриб чиқилди. Мазкур зоналарнинг мавжуд салоҳиятидан фойдаланиш даражасининг пастлиги қайд этилиб, янги инвестиция таклифларини ишлаб чиқиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Кейинги ҳафта давомида Комиссия Сурхондарё вилоятида ишлаб чиқариш, экспорт ҳажмларини ошириш, импорт қилинаётган маҳсулотларнинг ишлаб чиқарилишини маҳаллийлаштириш ва аҳоли бандлигини таъминлашга қаратилган туман, шаҳар ва корхоналар кесимида аниқ амалий чора-тадбирлар ишлаб чиқиш мақсадида ишларни давом эттиради. Шу билан бир қаторда республиканинг бошқа ҳудудларида ҳам шу каби ишлар ташкил қилинади.

Изучаются возможности для повышения промышленного и экспортного потенциала Сурхандарьинской области
22 августа текущего года Правительственная комиссия по вопросам развития экспорта и инвестиций, созданная в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №УП-6042 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию экспортного и инвестиционного потенциала республики» от 18 августа текущего года, под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти в выездном формате начала работу по изучению состояния промышленных предприятий, выявлению резервов для наращивания объемов производства и активизации инвестиционной деятельности в Сурхандарьинской области.
Основными задачами Правительственной комиссии в соответствии с Указом, являются изучение выявленных проблем в осуществлении экспортной деятельности с принятием, при необходимости, мер для их устранения на местах, разработка практических предложений по дальнейшему расширению экспортного потенциала, осуществление мониторинга реализации инвестиционных проектов, в том числе с участием иностранных инвестиций, а также выявление текущих и системных проблем, препятствующих их росту и привлечению инвестиционного потока, ускоренное развитие промышленности в регионах Республики, создание промышленных кластеров, включающих проектные организации, научно-исследовательские лаборатории, производственные и логистические комплексы, центры обучения, подготовки и переподготовки персонала, оказание содействия в реализации инвестиционных проектов, обеспечивающих создание цепочки добавленной стоимости на основе эффективного использования отечественного сырья и материалов, обеспечение строгого контроля за полным выполнением мероприятий, предусмотренных в «дорожных картах», в том числе экспортных соглашений, а также своевременной реализацией инвестиционных проектов.
Предварительные результаты анализа показали, что в Сурхандарьинской области в 2019 году произведено промышленной продукции на 4 402,8 млрд сумов. В период с января по июнь текущего года объем производства товаров составил 2 445,9 млрд сумов (рост – 106,1% по сравнению аналогичным периодом прошлого года). В структуре промышленности области 42% составляют текстильная, 17%– пищевая, 12% – химическая и нефтехимическая отрасли, 9% – сфера производства строительных материалов. Всего в регионе функционируют 3 786 промышленных предприятий, в том числе 29 крупных и 3 757 малых предприятий и микрофирм.
В ходе выездной работы членами Комиссии была изучена эффективность использования промышленных мощностей региона и выявлены системные проблемы, препятствующие полноценному задействованию имеющегося потенциала, а также сформирован предварительный перечень из 290 прекративших или временно приостановивших деятельность, снизивших объемы производства или работающих не на полную мощность производственных предприятий, а также проектов, включенных в региональную инвестиционную программу и программу локализации.
В целях ускоренного вывода данных предприятий на точку безубыточности и обеспечения их стабильного функционирования, за каждым из них были закреплены ответственные руководители в лице хокимов районов и городов области, а также руководители отраслевых объединений и коммерческих банков, в чьи задачи будет входить оперативное решение выявленных проблем и оказание всестороннего содействия предпринимателям.
Также был осуществлен пересмотр действующей региональной инвестиционной программы с ее оптимизацией за счет увеличения количества проектов, ориентированных на создание высокотехнологичных производств по выпуску экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью и характеризующихся большим количеством создаваемых рабочих мест. При этом особое внимание было уделено стимулированию роста инвестиционной и промышленной активности и созданию условий для трудоустройства населения в слабо развитых районах области.
Аналогичным образом была пересмотрена программа локализации: приоритет отдавался проектам с высокой экономической эффективностью, значительным экспортным потенциалом, большим количеством рабочих мест и сжатыми сроками реализации и ввода в эксплуатацию. Оптимизация данной программы даст возможность в более короткие сроки добиться существенного прироста производства, экспорта, поступлений в бюджет и создать новые рабочие места, что в целом позволит повысить эффективность освоения привлекаемых инвестиций и достичь ускоренного экономического роста в регионах Республики.
На основе изучения экономического потенциала, сырьевой базы, инфраструктуры и логистических возможностей районов и городов области, а также оценке потребности в импорте конкретных товаров, были предприняты меры по разработке предложений, предусматривающих создание научно-производственных кластеров, охватывающих полные цепочки добавленной стоимости и нацеленных на укрепление кооперационных связей между предприятиями различных отраслей и регионов. Выявлено, что приоритетными сферами для проработки конкретных проектов в данном направлении являются фармацевтическая, текстильная, кожевенно-обувная и мебельная промышленность, производство строительных материалов, а также переработка сельскохозяйственной продукции.
Также было критически рассмотрено текущее состояние инвестиционной и промышленной деятельности на территории свободных экономических зон “Термез” и “Бойсун-фарм”. Отмечен низкий уровень задействования имеющегося потенциала данных зон, в связи с чем были даны поручения по разработке новых инвестиционных предложений.
В течение ближайшей недели Комиссия продолжит работу в Сурхандарьинской области с целью выработки конкретных практических мер в разрезе районов, городов и предприятий, направленных на повышение объемов производства, экспорта, локализации импортируемой продукции и обеспечение занятости широких слоев населения. Параллельно с этим, будет организована аналогичная работа в других регионах Республики.