Карим Камолов қабри зиёрат қилинди
Бухоро эли оғир жудоликка учради. Вилоят ҳокими вазифасини бажарувчи, давлат ва жамоат арбоби Карим Жамолович Камолов 22 август куни 65 ёшида вафот этди. Марҳум Бухоро шаҳридаги «Ҳазрати Имом» қабристонига дафн этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 август куни бу ерга ташриф буюриб, Карим Камолов қабрини зиёрат қилди. Марҳум ҳақига Қуръон тиловат қилинди.
Ўзининг 47 йиллик фаолияти давомида Карим Камолов чинакам раҳбарлик қобилияти, инсоний фазилатлари билан улкан ҳурмат қозонгани, Бухоронинг ҳар томонлама ривожланиши ва обод бўлишига катта ҳисса қўшгани таъкидланди.
Карим Камолов 1955 йил Бухоро шаҳрида туғилган. Бухоро озиқ-овқат ва енгил саноат технологияси институтини битириб, меҳнат фаолиятини қурилиш соҳасида бошлаган. 1994-2007 йилларда Бухоро шаҳри ҳокими сифатида самарали меҳнат қилган. Мазкур даврда бу ерда мислсиз бунёдкорлик ишлари амалга оширилиб, иқтисодий-ижтимоий соҳалар изчил ривожланди. Шаҳарнинг 2500 йиллиги кенг нишонланди, халқаро фестиваллар муваффақиятли ўтказилди. Қадимий обидалар обод қилиниб, туризм инфратузилмаси яхшиланди.
Карим Жамоловичнинг бой билим ва тажрибаси 2007-2017 йилларда «20-трест» масъулияти чекланган жамият раиси бўлиб ишлаган пайтларида қўл келди.
Охирги йилларда вилоятда юз бераётган кенг миқёсли ўзгаришлар ҳам Карим Камолов сермаҳсул фаолияти билан боғлиқ бўлди. У 2017 йилдан Бухоро шаҳри ҳокими, 2020 йил февралдан Бухоро вилояти ҳокими вазифасини бажарувчи сифатида мамлакатимиздаги ислоҳотларни амалга оширишда фидокорона меҳнат қилди. Халқ депутатлари вилоят ва шаҳар кенгашлари аъзолари қаторида ҳудуднинг иқтисодий-ижтимоий тараққиётига хизмат қиладиган муҳим қарорларни ишлаб чиқишга ҳам ҳисса қўшди.
Карим Камоловнинг давлатимиз ва халқимиз олдидаги буюк хизматлари муносиб тақдирланиб, у «Дўстлик», «Меҳнат шуҳрати» орденлари билан мукофотланган эди.

Президент посетил могилу Карима Камалова
Жители Бухарской области понесли тяжелую утрату. 22 августа в возрасте 65 лет ушел из жизни исполнявший обязанности главы региона, государственный и общественный деятель Карим Жамолович Камалов.
Покойный похоронен на кладбище "Хазрати Имам" в городе Бухаре.
Сегодня, 23 августа, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил могилу Карима Камалова. В честь покойного были прочитаны суры из Корана.
За свою 47-летнюю деятельность Карим Камалов снискал большое уважение как человек, обладающий лидерскими способностями и благородными человеческими качествами, внес значительный вклад во всестороннее развитие и благоустройство Бухары.
Карим Камалов родился в 1955 году в городе Бухаре. Окончил Бухарский технологический институт пищевой и легкой промышленности, начал трудовую деятельность в сфере строительства. С 1994 по 2007 годы плодотворно работал хокимом города Бухары. За это время здесь осуществлена беспрецедентная созидательная работа, последовательно развивались социально-экономические сферы. Было широко отмечено 2500-летие города, с успехом проведены международные фестивали. Восстановлены древние памятники и улучшилась туристическая инфраструктура.
Богатые знания и опыт Карима Жамоловича ярко проявились в бытность его председателем общества с ограниченной ответственностью «20-трест» в 2007-2017 годах.
Масштабные изменения, происходящие в регионе в последние годы, также связаны с плодотворной деятельностью Карима Камалова. Занимая должность хокима города Бухары с 2017 года, а затем исполняющего обязанности хокима области с февраля 2020 года, он самоотверженно трудился во имя реализации реформ в стране. Работая в одном ряду с членами областного и городского кенгашей народных депутатов, внес вклад в разработку важных решений, служащих социально-экономическому развитию региона.
Большие заслуги Карима Камалова перед государством и народом были достойно оценены, он был награжден орденами "Дустлик" и "Мехнат шухрати".