Карим Камолов қабри зиёрат қилинди
Бухоро эли оғир жудоликка учради. Вилоят ҳокими вазифасини бажарувчи, давлат ва жамоат арбоби Карим Жамолович Камолов 22 август куни 65 ёшида вафот этди. Марҳум Бухоро шаҳридаги «Ҳазрати Имом» қабристонига дафн этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 август куни бу ерга ташриф буюриб, Карим Камолов қабрини зиёрат қилди. Марҳум ҳақига Қуръон тиловат қилинди.
Ўзининг 47 йиллик фаолияти давомида Карим Камолов чинакам раҳбарлик қобилияти, инсоний фазилатлари билан улкан ҳурмат қозонгани, Бухоронинг ҳар томонлама ривожланиши ва обод бўлишига катта ҳисса қўшгани таъкидланди.
Карим Камолов 1955 йил Бухоро шаҳрида туғилган. Бухоро озиқ-овқат ва енгил саноат технологияси институтини битириб, меҳнат фаолиятини қурилиш соҳасида бошлаган. 1994-2007 йилларда Бухоро шаҳри ҳокими сифатида самарали меҳнат қилган. Мазкур даврда бу ерда мислсиз бунёдкорлик ишлари амалга оширилиб, иқтисодий-ижтимоий соҳалар изчил ривожланди. Шаҳарнинг 2500 йиллиги кенг нишонланди, халқаро фестиваллар муваффақиятли ўтказилди. Қадимий обидалар обод қилиниб, туризм инфратузилмаси яхшиланди.
Карим Жамоловичнинг бой билим ва тажрибаси 2007-2017 йилларда «20-трест» масъулияти чекланган жамият раиси бўлиб ишлаган пайтларида қўл келди.
Охирги йилларда вилоятда юз бераётган кенг миқёсли ўзгаришлар ҳам Карим Камолов сермаҳсул фаолияти билан боғлиқ бўлди. У 2017 йилдан Бухоро шаҳри ҳокими, 2020 йил февралдан Бухоро вилояти ҳокими вазифасини бажарувчи сифатида мамлакатимиздаги ислоҳотларни амалга оширишда фидокорона меҳнат қилди. Халқ депутатлари вилоят ва шаҳар кенгашлари аъзолари қаторида ҳудуднинг иқтисодий-ижтимоий тараққиётига хизмат қиладиган муҳим қарорларни ишлаб чиқишга ҳам ҳисса қўшди.
Карим Камоловнинг давлатимиз ва халқимиз олдидаги буюк хизматлари муносиб тақдирланиб, у «Дўстлик», «Меҳнат шуҳрати» орденлари билан мукофотланган эди.

In tribute to Karim Kamalov at his grave
Bukhara region has suffered a heavy loss. The acting hokim (governor) of the province, the eminent public figure Karim Kamalov, 65, passed away on August 22.
The deceased was buried at the Hazrati Imam cemetery in the city of Bukhara.
Today, on August 23, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the grave of Karim Kamalov. Surahs from the Koran were recited in honor of the departed.
During his 47 years of activity, Mr. Kamalov earned great respect as a person with leadership abilities and noble human qualities, made a significant contribution to the comprehensive development and improvement of Bukhara.
Karim Kamalov was born in 1955 in the sacred city. He graduated from the Bukhara Technological Institute of Food and Light Industry, and embarked on a career in construction industry. From 1994 to 2007 he fruitfully worked as the hokim of Bukhara city. During this time, the ancient town underwent unprecedented creative work, with steadfast socio-economic development. The 2,500th anniversary of the city was widely celebrated, and international festivals were held with great success. Historical monuments were restored and the tourist infrastructure was improved.
The rich knowledge and experience of Karim Jamolovich was clearly manifest when he was chairman of the 20 Trust limited liability company in 2007-2017.
Large-scale changes taking place in the region in recent years are also associated with Karim Kamalov’s prolific activities. Having held the post of Bukhara city hokim from 2017, and then – since February 2020 – that of the acting hokim of the region he served selflessly to effectively implement reforms. Working alongside members of the regional and city councils of people’s deputies, he contributed to the elaboration of important decisions to promote the socio-economic development of the region.
Karim Kamalov’s great services to the nation were adequately appreciated, and he was awarded the orders Dustlik (Friendship) and Mehnat Shuhrati (Glory of the Labor).