Германия ва Австрия туркомпаниялари вакиллари билан видеомулоқот ўтказилди
20 август куни Ўзбекистоннинг Франкфурт-Майн шаҳридаги Бош консулхонаси кўмаги ва «BZ.COMM» PR-компаниясининг (Германия) қўллаб-қувватлаши остида Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси ўринбосари Улуғбек Азамов ҳамда Ўзбекистон, Германия ва Австрия туристик компанияларининг 90 дан ортиқ вакиллари иштирокида видеоконференция бўлиб ўтди.
Тадбир туризм соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш, республикамиз ташриф буюрувчи европалик сайёҳлар оқимини қайта йўлга қўйиш ва уларнинг сонини кўпайтириш, шунингдек, туризм соҳасини тиклашга доир тажриба алмашиш мақсадида ташкил этилди.
Видеоконференцияда шунингдек, Германия, Австрия ва Швейцариянинг 12 йирик ОАВ вакиллари, хусусан, RTL телекомпанияси, RTL, Die Welt, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Frankfurter Neue Presse, Berliner Morgenpost газеталари, Focus, time4you журналлари вакиллари ва бошқалар иштирок этишди.
Хорижий ҳамкорлар ва ОАВ вакилларига Ўзбекистоннинг сайёҳлик салоҳияти, қадимий шаҳарлари, маданий ва тарихий объектлари, дам олиш масканлари, гастрономияси, ҳунармандчилиги, шунингдек, сайёҳларнинг республикада бўлиши учун яратилган қулайлик ва шароитлар ҳақида батафсил маълумотлар берилди. Учрашув қатнашчилари республикада коронавирус пандемиясининг зарарли таъсирини камайтириш мақсадида туризм соҳасини қўллаб-қувватлаш йўлида кредит ва солиқ таътиллари, субсидиялар ва грантлар тақдим этиш каби чора-тадбирларга ҳамда чет эллик сайёҳларни юқори даражадаги санитария-эпидемиологик хавфсизлигини таъминлаш масалаларига катта қизиқиш билдиришди.
Хусусан, тадбир иштирокчиларига сайёҳларнинг хавфсизлиги учун энг юқори халқаро талабларга жавоб берувчи “Uzbekistan. Safe travel guaranteed” (“Ўзбекистон. хавфсиз саёҳат кафолатланган”) санитария-эпидемиологик хавфсизликнинг янги тизими асосида Ўзбекистонда халқаро туризмни қайта тиклаш режаси тақдим этилди. Мулоқот доирасида сайёҳлик компаниялари ўртасида алоҳида ялпи сессия ташкил этилди, унда томонлар ҳамкорликни ривожлантириш ва янги қўшма лойиҳаларни муҳокама қилишди, сайёҳлар алмашинувини тиклаш бўйича фикр алмашишди.

Состоялась видеоконференция с представителями туристических компаний Германии и Австрии
20 августа 2020 года при содействии Генерального консульства Узбекистана в городе Франкфурт-на-Майне и поддержке PR-компании «BZ.COMM» (ФРГ) состоялась видеоконференция с участием заместителя председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Улугбека Азамова и более 90 представителей туристических компаний Узбекистана, Германии и Австрии.
Мероприятие организованно с целью развития сотрудничества в сфере туризма, возобновления и увеличения потока европейских туристов в республику, а также обмена опытом по восстановлению туристической индустрии.
В мероприятии также приняли участие представителей крупнейших СМИ Германии, Австрии и Швейцарии, как, например, телекомпании RTL, газет Die Welt, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Frankfurter Neue Presse, Berliner Morgenpost, журналов Focus, time4you и другие. Иностранным партнерам и СМИ была представлена подробная информация о туристическом потенциале Узбекистана, древних городах, культурно-исторических объектах, местах отдыха, гастрономии, ремесленничества, а также созданных условиях для комфортного пребывания туристов в республике.
Участники встречи выразили большой интерес к предпринимаемым в республике мерам по поддержке туристической индустрии во время пандемии в виде кредитных и налоговых каникул, субсидий и грантов, а также повышенным мерам обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности для иностранных туристов. В частности, участникам мероприятия был представлен план по возобновлению международного туризма в Узбекистане на основе новой системы санитарно-эпидемиологической безопасности «Uzbekistan. Safe travel guaranteed» («Узбекистан. Безопасное путешествие гарантировано»), отвечающей высоким мировым стандартам безопасности туристов.
В рамках состоявшегося диалога организована отдельная панельная сессия между туркомпаниями, где стороны обсудили вопросы развития сотрудничества и новые совместные проекты, обменялись мнениями касательно возобновления туристического обмена.
По итогам видеоконференции стороны договорились о продолжении данного формата диалога на регулярной основе.