Гендер тенглик масалаларига бағишланган онлайн-тренинг
Жорий йилнинг 20 август куни Ўзбекистон Республикаси Гендер тенгликни таъминлаш масалалари бўйича комиссияси ҳамда Олий Мажлис Сенатининг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси томонидан “Ўзбекистонда аёлларни қўллаб-қувватлаш, ҳимоя қилиш ва имкониятларини кенгайтириш мақсадида фуқаролик жамиятини ривожлантириш” лойиҳаси доирасида “Гендер тенглиги ва гендер масалалари” мавзусидаги онлайн-тренинг ўтказилди.
Тадбир бир қатор халқаро тузилмалар, хусусан Франциянинг Техник ҳамкорлик ва тараққиёт агентлиги билан ҳамкорликда ташкил этилди. Унда Комиссия ва Қўмита аъзолари, бир қатор вазирлик ва идоралар вакиллари иштирок этдилар.
Тренинг Ўзбекистонда гендер тенглиги ва аёлларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини муҳокама қилиш, шунингдек давлат идоралари ходимларининг гендер тенглик масалалари бўйича хабардорлик даражасини оширишга қаратилди.
Таъкидланганидек, бугунги кунда гендер тенгликка эришиш нафақат демократик қадриятлардан бири, балки ижтимоий-иқтисодий ва маънавий тараққиётнинг муҳим омили ҳисобланади. Жаҳон миқёсида орттирилган тажриба шундан далолат берадики, айнан эркаклар ва аёллар учун тенг имкониятлар мавжуд давлатларда аҳоли турмуш фаровонлиги ва ижтимоий-сиёсий фаоллиги юқори даражада бўлиб, ислоҳотлар муваффақияти таъминланади.
Шу жиҳатдан мамлакатимизда бу йўналишда амалга оширилаётган ишларнинг натижадорлиги муҳим аҳамиятга эга. Бунда аввало давлат хизматида банд бўлган юртдошларимизнинг ушбу масалалардаги билимларини ошириш, таъбир жоиз бўлса, қарашларини ўзгартириш долзарб вазифа ҳисобланади. Шу жиҳатдан тренингда гендер тенглигига оид тушунчаларни атрофлича таҳлил қилинди. Шунингдек иштирокчиларга соҳада амал қилаётган миллий ва халқаро меъёрий хужжатлар ҳақида маълумот берилди. Мавзуга оид стереотиплар, яъни “қолипли” қараш ва тушунчаларлар ҳақида ҳам сўз юритилди.
Тренинг иштирокчилари томонидан зўравонликдан жабрланганларга ёрдам беришнинг идоралараро ёндашуви, гендер масалалари бўйича ижтимоий шериклик ҳамда хотин-қизларни комплекс қўллаб-қувватлаш вазифаларини ҳам кўриб чиқилди.

Онлайн-тренинг, посвященный вопросам гендерного равенства
20 августа текущего года Комиссией по вопросам обеспечения гендерного равенства Республики Узбекистан и Комитетом Сената Олий Мажлиса по вопросам женщин и гендерного равенства проведен онлайн-тренинг на тему «Гендерное равенство и гендерные вопросы» в рамках проекта «Развитие гражданского общества в целях поддержки, защиты и расширения прав и возможностей женщин в Узбекистане».
Мероприятие организовано в сотрудничестве с рядом международных структур, в частности с французским Агентством технического сотрудничества и развития (ATCED). В нем приняли участие члены Комиссии и Комитета, представители ряда министерств и ведомств.
Тренинг был направлен на обсуждение гендерного равенства, прав и возможностей женщин в Узбекистане, а также повышение осведомленности работников государственной службы в вопросах гендерного равенства.
Отмечалось, что сегодня достижение гендерного равенства является не только одной из демократических ценностей, но и важным фактором социально-экономического и духовного развития. Мировой опыт показывает, что реформы успешно проводятся именно в странах, где созданы равные возможности для мужчин и женщин, кроме того, в таких государствах благосостояние и социально-политическая активность населения находятся на высоком уровне.
В этой связи важна эффективность работы, проводимой в этом направлении в нашей стране. При этом, в первую очередь, имеет важное значение повышение осведомленности наших соотечественников, работающих на государственной службе, изменение их взглядов по этим вопросам. В связи с этим, на тренинге всесторонне проанализированы понятия, связанные с гендерным равенством. Также участники были проинформированы о национальных и международных нормативных актах в этой области. Говорилось и о стереотипах, то есть устаревших взглядах и понятиях, бытующих в обществе.
Участники тренинга также обсудили межведомственный подход к оказанию помощи жертвам насилия, социальное партнерство по гендерным вопросам и всестороннюю поддержку женщин. Напоминаем, мероприятие продолжит свою работу завтра. Напоминаем, сегодня мероприятие продолжит свою работу.