Россия Федерацияси иқтисодий ривожланиш вазири билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 19 август куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Москва шаҳрида Россия Федерацияси иқтисодий ривожланиш вазири М.Решетников билан учрашуви бўлиб ўтди.
Кун тартиби доирасида мавжуд келишувларни амалга оширишнинг бугунги ҳолати, уни жадаллаштириш механизмлари, шунингдек, келгусидаги ҳамкорликнинг янги йўналишлари таҳлил қилинди. Икки мамлакат иқтисодиётларининг юқори даражада ўзаро боғлиқлигини ҳисобга олган ҳолда томонлар қўйилган вазифаларни амалга ошириш ҳамда ҳамкорлик кўламини кенгайтириш учун конструктив мулоқотни ривожлантириш мақсадга мувофиқлигини таъкидладилар.
Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасида иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиясининг жорий йил сентябрь ойига белгиланган йиғилишини ўтказиш муҳимлиги қайд этилди. Шу нуқтаи назардан, мавжуд масалаларни ўрганиш ва инвестиция, саноат, қишлоқ хўжалиги, савдо, транспорт, молиявий ва минтақалараро ҳамкорлик, илм-фан, таълим ва маданият соҳаларида тегишли битимларни тайёрлашни ниҳоясига етказиш учун икки томонлама ҳамкорликнинг айрим йўналишлари бўйича кичик комиссиялар йиғилишларини видеоконференция орқали ташкил этишга келишиб олинди.
Ҳар икки мамлакат ҳукуматларининг ўзаро савдо ҳажмининг барқарор ўсишини сақлаб қолишга содиқлиги таъкидланди ва шу муносабат билан томонлар икки давлат ҳудудлари орқали тўсиқсиз юк ташишни таъминлашга қаратилган амалий чора-тадбирларни шунингдек, савдо-сотиқни ошириш ва диверсификация қилиш имконини берадиган тариф ва нотариф тартибга солиш усулларини бирлаштиришнинг истиқболли механизмларини ишлаб чиқиш ва амалга оширишда давом этишга келишиб олдилар.
Ўзбекистоннинг ЖСТга кириши жараёнида Россия томонидан кўрсатилаётган ёрдам, хусусан, жорий йилнинг июль ойида бўлиб ўтган ЖСТга кириши бўйича Ишчи гуруҳининг 4-йиғилиши давомида амалга оширилган конструктив ҳамкорлик, шунингдек, «Ўзбекистон Республикасида савдони ривожлантиришга кўмаклашиш» лойиҳаси доирасида кўрсатилган техник кўмак юқори баҳоланди.
Учрашув якунида келгусидаги ҳамкорликнинг асосий мўлжаллари ҳамда кўп қиррали иқтисодий шерикликни кенгайтириш бўйича биринчи даражали вазифалар белгилаб олинди.

Состоялась встреча с министром экономического развития Российской Федерации
19 августа текущего года в г.Москве состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с министром экономического развития Российской Федерации М.Решетниковым.
В рамках повестки было проанализировано текущее состояние реализации имеющихся договоренностей, рассмотрены механизмы по ее ускорению, а также новые направления дальнейшего взаимодействия. Принимая во внимание высокую степень взаимосвязанности экономик двух стран, стороны подчеркнули целесообразность развития конструктивного диалога, как для выполнения поставленных задач, так и для увеличения масштабов сотрудничества.
Отмечена значимость проведения намеченного на сентябрь текущего года заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией. В данном ключе была согласована организация посредством видеоконференцсвязи заседаний подкомиссий по отдельным направлениям двустороннего сотрудничества для проработки имеющихся вопросов и завершения подготовки соответствующих соглашений в сфере инвестиций, промышленности, сельского хозяйства, торговли, транспорта, финансового и межрегионального сотрудничества, науки, образования и культуры.
Подчеркивалась приверженность правительств двух стран поддержанию устойчивого роста объема взаимной торговли, в связи с чем стороны обусловились продолжить выработку и реализацию практических мер, направленных на обеспечение беспрепятственных грузоперевозок через территории двух государств, а также перспективных механизмов сопряжения методов тарифного и нетарифного регулирования, которые позволят увеличить и диверсифицировать товарооборот.
Была высоко оценена поддержка, оказываемая российской стороной в процессе вступления Узбекистана в ВТО, в частности, конструктивное взаимодействие в ходе состоявшегося в июле текущего года 4-го заседания Рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО, а также техническое содействие в рамках проекта «Содействие развитию торговли в Республике Узбекистан».
По итогам встречи были обозначены ключевые ориентиры дальнейшего взаимодействия и определены первоочередные задачи по расширению многопланового экономического сотрудничества.