Консуллик соҳасида Ўзбекистон-Туркманистон вазирликлараро маслаҳатлашувлари тўғрисида
2020 йил 18 августда Ўзбекистон ва Туркманистон ташқи ишлар вазирликлари ўртасида видеоконференцалоқа форматида навбатдаги консуллик маслаҳатлашуви бўлиб ўтди.
Музокараларда икки мамлакат ташқи сиёсаий идораларининг консуллик хизматлари, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва дипломатик ваколатхоналари вакиллари иштирок этди.
Дўстона, конструктив ва хайрихоҳ муҳитда бўлиб ўтган маслаҳатлашувлар чоғида томонларни қизиқтирган бир қатор консуллик масалалари ва ушбу йўналишдаги икки томонлама ҳамкорлик истиқболлари батафсил муҳокама қилинди.
Миграция соҳасидаги ҳамкорликка, мавжуд икки томонлама шартномалар қоидаларини амалга оширишга, икки мамлакат ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ўртасидаги муносабатларнинг бугунги ҳолати ва истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди.
Музокаралар якунида идоралараро ҳамкорликни фаоллаштириш ва консуллик, ҳуқуқий ва миграция соҳаларида ҳамкорликни кенгайтириш тўғрисида келишувга эришилди.

Uzbekistan – Turkmenistan Inter-MFA Consultations
On August 18, 2020, the next round of consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Uzbekistan and Turkmenistan took place via videoconference, Uzbekistan MFA reports.
Representatives of consular services of foreign ministries, law enforcement agencies and diplomatic missions of the two countries attended the meeting.
The parties discussed a number of consular issues of mutual interest and prospects for further bilateral cooperation in this direction.
Special attention was paid to issues of cooperation in migration, implementation of provisions of existing bilateral agreements. The current state and prospects of interaction between law enforcement agencies of the two countries were also considered.
Following the negotiations, an agreement was reached to intensify interagency cooperation and expand cooperation in consular, legal and migration spheres.