Консуллик соҳасида Ўзбекистон-Туркманистон вазирликлараро маслаҳатлашувлари тўғрисида
2020 йил 18 августда Ўзбекистон ва Туркманистон ташқи ишлар вазирликлари ўртасида видеоконференцалоқа форматида навбатдаги консуллик маслаҳатлашуви бўлиб ўтди.
Музокараларда икки мамлакат ташқи сиёсаий идораларининг консуллик хизматлари, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва дипломатик ваколатхоналари вакиллари иштирок этди.
Дўстона, конструктив ва хайрихоҳ муҳитда бўлиб ўтган маслаҳатлашувлар чоғида томонларни қизиқтирган бир қатор консуллик масалалари ва ушбу йўналишдаги икки томонлама ҳамкорлик истиқболлари батафсил муҳокама қилинди.
Миграция соҳасидаги ҳамкорликка, мавжуд икки томонлама шартномалар қоидаларини амалга оширишга, икки мамлакат ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ўртасидаги муносабатларнинг бугунги ҳолати ва истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди.
Музокаралар якунида идоралараро ҳамкорликни фаоллаштириш ва консуллик, ҳуқуқий ва миграция соҳаларида ҳамкорликни кенгайтириш тўғрисида келишувга эришилди.

Об узбекско-туркменских межмидовских консультациях в консульской сфере
18 августа 2020 года состоялся очередной раунд консульских консультаций между министерствами иностранных дел Узбекистана и Туркменистана в формате видеоконференцсвязи.
В переговорах приняли участие представители консульских служб внешнеполитических ведомств, правоохранительных органов и дипломатических миссий двух стран.
В ходе консультаций, прошедших в дружественной, конструктивной и доброжелательной атмосфере, стороны детально обсудили ряд консульских вопросов, представляющих взаимный интерес, и перспективы дальнейшего двустороннего сотрудничества в данном направлении.
Отдельное внимание было уделено вопросам сотрудничества в миграционной сфере, реализации положений действующих двусторонних соглашений, обсуждены текущее состояние и перспективы взаимодействия между правоприменительными органами двух стран.
В заключение переговоров была достигнута договоренность об активизации межведомственного взаимодействия и расширении сотрудничества в консульско-правовой и миграционных сферах.