Халқаро стандартлаштриш ташкилотида биохилма-хиллик бўйича янги қўмита тузилди
Биологик хилма-хиллик ҳаётни таъминлайди. Бу биз нафас олаётган ҳаво, биз истеъмол қиладиган овқат, хаётни сақлаб қоладиган дори-дармонлар ва биз ишонадиган сувни яратади. Аммо ер ва турларнинг ҳаддан ташқари кўп ишлатилиши, интенсив деҳқончилик, ифлосланиш ва иқлим ўзгариши биологик хилма-хилликни бузади.
Ҳозирги кунда биз табиий офатлар, озиқ-овқат, сув танқислиги ва бошқа муаммоларга  дуч келмоқдамиз. Шу сабабли, биологик хилма-хилликни таъминлаш орқали барқарор  ривожланишга эришиш мумкин.
Ушбу муҳим масъулиятни англаган ҳолда, ISO ташкилот томонидан биохилма-хилликга оид стандартларни ишлаб чиқиш учун  маъсул қўмита тузилди. Ушбу ISO / ТС  331 биологик хилма-хиллика Франциянинг AFNOR миллий стандарт идораси раислик қилади. Қўмита биохилма-хиллик муаммоларини ҳал қилиш учун мавжуд миллий ва халқаро тажрибани бирлаштириш ва кенгайтириш орқали яхлит ёндашувни тақдим этишни режалаштирмоқда.
Бошқарув қўмитаси вакили Керолин Луиллери таъкидлашича, ISO / ТС 331 ишлаши  ташкилотларга, шу жумладан ҳукумат ва va бизнес ҳамжамиятга, биологик хилма-хилликни ўз стратегияларига, қарор қабул қилиш жараёни ва ҳаракатларига қўшишга ёрдам беради.
Шунингдек, ISO / ТС 331  атроф-муҳит муҳандислиги, табиий ресурсларга асосланган  ечимлар ва тегишли технологиялар каби биологик хилма-хилликнинг аниқ масалалари бўйича кўрсатмаларни ишлаб чиқишни ўз олдига мақсад қилиб қўйган.
Янги қўмитанинг натижалари миллий ва махаллий ҳокимликлар,корхоналар ва бошқа тегишли ташкилотларга биохилма-хиллик билан боғлиқ  жорий фаолиятини такомиллаштириш ва янги маҳсулотлар ва ташаббусларни ишлаб чиқаришда ёрдам беради.
Келажакда биохилма-хилликга оид стандартлардан фойдаланиш ташкилотларга  Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг  Барқарор Тараққиёт Мақсадлари,  Иқлим ҳаракати (БМТ 13), Сув остидаги ҳаёт (БМТ 14), Қуруқликдаги ҳаёт (БМТ 15) дастурларини амалга оширишда бевосита ҳисса қўшиш имкониятини беради.
Мазкур халқаро  стандартлар хақидаги қўшимча маълумот олиш учун  “Ўзстандарт” агенгтлиги Халқаро хамкорлик бошқармасига, Ўзбекистон Стандартлар институтига ёки  қуйидаги ҳаволага мурожаат қилишингиз  мумкин https://www.iso.org/news/ref2539.html

Сформирован новый комитет экспертов ISO по биоразнообразию
Биоразнообразие обеспечивает нашу жизнь. Оно создает воздух, которым мы дышим, пищу, которую мы едим, лекарства, которые спасают жизни, и воду, на которую мы так сильно полагаемся. Однако чрезмерная эксплуатация земель и видов, интенсивное земледелие, загрязнение и изменение климата привели к эрозии биоразнообразия до такой степени, что мы сейчас сталкиваемся со стихийными бедствиями, нехваткой продовольствия, воды и другими явлениями. Поэтому укрепление биоразнообразия имеет основополагающее значение для устойчивого развития.
Осознавая эту значимую роль, ISO создала комитет экспертов со всего мира, который занимается разработкой стандартов, которые помогают организациям в этом. ISO / TC 331 “Биоразнообразие”  будет проходить под председательством AFNOR , члена ISO от Франции, и намерен обеспечить целостный подход путем объединения и расширения существующих национальных и международных экспертных знаний для решения проблем биоразнообразия.
Управляющий комитета Кэролайн Луиллери отмечает, что работа ISO / TC 331 будет способствовать тому, чтобы организации, включая правительство и деловые круги, учитывали вопросы биоразнообразия в своих стратегиях, процессе принятия решений и действиях.
Будущие стандарты комитета будут включать стандартизированные термины и определения, которые будут использоваться на глобальном уровне, методологии анализа воздействия, основы для определения стратегий и планов действий, инструменты контроля и отчетности и многое другое. ISO / ТС также намеревается разработать руководящие принципы по конкретным вопросам биоразнообразия, таким, как экологическая инженерия, решения, основанные на использовании природных ресурсов, и соответствующие технологии.
Результаты работы нового комитета будут полезны для национальных и местных органов власти, предприятий и других соответствующих организаций в целях совершенствования их текущей деятельности, связанной с биоразнообразием, и содействия разработке новых продуктов и инициатив.
Использование будущих стандартов позволит организациям внести непосредственный вклад в достижение 17 целей Организации Объединенных Наций в области устойчивого развития (ЦУР), в частности ЦУР 13 (действия в области климата), ЦУР 14 (жизнь под водой) и ЦУР 15 (жизнь на суше).
Для получения дополнительной информации об этих международных стандартах, пожалуйста, свяжитесь с отделом международного сотрудничества Агентства «Узстандарт», Институтом стандартов Узбекистана или по следующей ссылке https://www.iso.org/news/ref2539.html