Спикер ва фракциялар раҳбарлари “Ёшлар парламенти” аъзолари билан учрашди
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ҳузуридаги “Ёшлар парламенти”га мамлакатимизда турли соҳаларда фаолият юритаётган 11 мингдан зиёд ёшлар орасидан 250 нафар аъзо сайланди. Жараён демократик тамойиллар асосида, эркин рақобат муҳитида, қизғин тортишув ва баҳс-мунозаралар шароитида ўтказилди.
17 август куни “Ёшлар парламенти” аъзоларининг Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ҳамда сиёсий партиялар фракциялари раҳбарлари билан учрашуви ўтказилди.
Спикер Н.Исмоилов ўз сўзида “Ёшлар парламенти” ижтимоий-иқтисодий, сиёсий жараёнларда ёшларнинг иштирокини таъминлашга қаратилган фуқаролик жамиятининг муҳим таркибий қисмига айланаётганини алоҳида таъкидлади.
Учрашувда ёшларни парламент фаолияти ва қонун ижодкорлигининг барча босқичларига жалб этиш, қонун ижодкорлиги фаолияти сифатини ошириш юзасидан янги ва устувор йўналишларни белгилашда уларнинг фаоллигини янада кучайтириш ҳамда ёшларга оид давлат сиёсати соҳасидаги халқаро ҳамкорликни янада ривожлантириш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
– Ёшлар парламенти – шунчаки оддий тузилма эмас, балки ёшларимизнинг сиёсий фаоллигини таъминлашга хизмат қиладиган ҳақиқий майдондир, – дейди Қонунчилик палатаси Спикери Н.Исмоилов. – Ёшларни қўллаб-қувватлаш, сиёсий-ҳуқуқий билим ва кўникмаларини бойитиш, қонун ижодкорлиги жараёнига жалб қилиш, қабул қилинган қонунларни ёшлар орасида кенг тарғиб қилишда, ёшлар ўртасида ҳуқуқбузарликнинг олдини олишда Олий Мажлисга ва давлат ҳокимиятининг бошқа органларига самарали ёрдам беради, деб ишонамиз. Шу ўринда биз Ёшлар парламенти фаолиятининг натижаларидан фойдаланиш масаласига ўта жиддий ва катта масъулият билан ёндашган ҳолда, ҳамкорлик қилишга тайёрмиз.
Спикер 12-13 август кунлари бўлиб ўтган Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд веб-форуми “Ёшлар 2020: глобал ҳамжиҳатлик, барқарор тараққиёт ва инсон ҳуқуқлари” мавзусидаги нуфузли халқаро анжуманда “Ёшлар парламенти” аъзоларининг муваффақиятли иштирокини, мазкур форумда Ёшлар парламенти аъзолари Президентимиз томонидан БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида илгари сурилган Ёшлар ҳуқуқлари бўйича конвенцияни қўллаб-қувватлаганликларини алоҳида эътироф этди.
Тадбирда “Ёшлар парламенти” аъзоларининг Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг қўмиталари билан ўзаро алоқаларни йўлга қўйиш, қонунчилик ҳамда парламент назоратини амалга оширишдаги иштирокини таъминлаш масалалари борасида ўзаро фикр алмашилди.
Йиғилиш давомида вилоятлардан саралаб олинган “Ёшлар парламенти” аъзолари ўзларини қизиқтирган саволлар ва таклифлари билан фаол иштирок этдилар.

Спикер и руководители фракций встретились с членами Молодежного парламента
В Молодежный парламент при Законодательной палате Олий Мажлиса избраны 250 членов из более чем 11 тысяч молодых людей, трудящихся в различных сферах жизни страны. Процесс прошел на основе демократических принципов, в условиях свободной конкуренции, бурных дебатов и дискуссий.
17 августа состоялась встреча членов Молодежного парламента со Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса и руководителями фракций политических партий.
В своем выступлении Спикер Н.Исмоилов особо подчеркнул, что Молодежный парламент превращается в важную составную часть гражданского общества, направленную на обеспечение участия молодежи в социально-экономических, политических процессах.
На встрече внимание акцентировалось на вопросах привлечения молодежи к деятельности парламента и всем этапам законотворчества, дальнейшего повышения ее активности в определении новых и приоритетных направлений повышения качества законотворчества, а также дальнейшего развития международного сотрудничества в области государственной молодежной политики.
- Молодежный парламент – это не просто обычная структура, а настоящая площадка, способствующая обеспечению политической активности молодежи, - говорит Спикер Законодательной палаты Н.Исмоилов. - Уверены, что она будет эффективно содействовать Олий Мажлису и другим органам государственной власти в поддержке, повышении политико-правовых знаний и навыков молодежи, привлечении ее к законотворческой деятельности, широкой пропаганде принятых законов среди молодого поколения, предупреждении среди него правонарушений. В свою очередь, мы готовы сотрудничать, подойдя к вопросу использования результатов деятельности Молодежного парламента очень серьезно и с большой ответственностью.
Спикер отметил успешное участие членов Молодежного парламента в проходившем 12-13 августа Самаркандском веб-форуме по правам человека на тему: "Молодежь 2020: глобальная солидарность, устойчивое развитие и права человека", а также то, что члены Молодежного парламента поддержали Конвенцию о правах молодежи, инициированную Президентом нашей страны на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
На мероприятии состоялся обмен мнениями по вопросам установления связей между членами Молодежного парламента и комитетами Законодательной палаты Олий Мажлиса, обеспечения их участия в осуществлении парламентского контроля.
В ходе встречи избранные из областей члены Молодежного парламента получили ответы на интересовавшие их вопросы и высказали свои предложения.