Сирдарё вилоятининг Оқолтин, Мирзаобод ва Сардоба туманларида инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши ўрганилди
2020-08-16 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 14 август куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков бошчилигидаги ҳамда вазирликлар, идоралар, саноат бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳи бевосита жойларга чиқиб Сирдарё вилоятининг Оқолтин, Мирзаобод ва Сардоба туманларида иқтисодий ишлаб чиқариш фаолиятини тиклаш, экспорт салоҳиятини ошириш, маҳаллий аҳоли бандлигини таъминлаш ва ҳудудни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга қаратилган инвестиция лойиҳалари амалга оширилишининг жараёни билан танишди.
2020-2021-йиллар мобайнида ушбу ҳудудларда умумий қиймати 2,4 трлн сўмлик 323 та янги инвестиция лойиҳаси амалга оширилиши ва 10 минг янги иш ўринлари яратилиши режалаштирилган бўлиб, шундан умумий қиймати 862,0 млрд сўмлик 23 та лойиҳа саноат, қишлоқ хўжалиги ва хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантириш учун муҳим аҳамиятга эга бўлган йирик ишлаб чиқариш корхоналарини ташкил этишни кўзда тутади. Ушбу корхоналар жорий йилнинг 1 сентябрига қадар фойдаланишга топширилади ва 7 мингга яқин одамни иш билан таъминлашнинг имкони яратилади.
Ушбу корхоналар Сардоба сув омбори тўғони бузилишининг оқибатларидан зарар кўрган аҳоли учун мўлжаллаб қурилаётган турар-жой ҳудудларининг яқин атрофида жойлашган бўлиб, биринчи навбатда уларнинг бандлигини, жумладан, касаначиликка асосланган кооперацияни йўлга қўйиш орқали иш билан таъминлашга қаратилган.
Маълум бўлишича, бугунги кунга келиб, умумий қиймати 152,3 млрд сўмлик 94 та лойиҳа амалга оширилган ва ишга туширилган. Айни вақтда 99 лойиҳа доирасида ишлаб чиқариш объектларини қуриш бўйича иш олиб борилмоқда ва яна 107 лойиҳа бўйича кейинчалик монтаж қилинадиган технологик ускуналарни сотиб олиш ва етказиб бериш ишлари якунланди.
Корхоналарга ташриф буюриш ва лойиҳа ташаббускорлари билан мулоқот қилиш чоғида коммунал хизматларга уланиш зарурияти, монтаж ишларини олиб бориш ва ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш учун импорт ускуналари ва чет эллик мутахассисларни Ўзбекистонга юборилишини ташкил этиш ва бошқа масалалар билан боғлиқ қатор муаммолар мавжудлиги аниқланди.
Хизмат сафари якунида масъул раҳбарларга аниқланган муаммоларни тезкор ҳал этиш бўйича муддатлари аниқ кўрсатилган ҳолда манзилли топшириқлар берилди. Шунингдек, тегишли вазирлик ва тармоқ идоралари томонидан ушбу туманлардаги инвестиция лойиҳаларини амалга оширишни жадаллаштириш мақсадида лойиҳа ташаббускорларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича тизимли ишларни амалга ошириш зарурлиги қайд этилди.
Янги ташкил этилаётган корхоналарнинг маҳсулотларини экспорт қилишни ташкил этиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди, шу сабабли Ўзбекистон Республикасининг чет элдаги дипломатик ваколатхоналарининг савдо-иқтисодий масалалар бўйича маслаҳатчиларига бўлажак буюртмачиларни излаш ва маҳсулотларни ташқи бозорларга етказиб беришни йўлга қўйишга кўмаклашиш бўйича чораларни кўриш вазифаси топширилди.

Изучен ход реализации инвестиционных проектов в Акалтынском, Мирзаабадском и Сардобинском районах Сырдарьинской области
2020-08-16 | Экономика
14 августа текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков в выездном формате ознакомилась с ходом реализации инвестиционных проектов в Акалтынском, Мирзаабадском и Сардобинском районах Сырдарьинской области, направленных на восстановление экономической производственной деятельности, наращивание экспортного потенциала, обеспечение занятости местного населения и комплексное социально-экономическое развитие региона.
В период 2020-2021 гг. в данных районах намечена реализация 323 новых инвестиционных проектов общей стоимостью порядка 2,4 трлн сумов с созданием порядка 10 тысяч рабочих мест, из которых 23 проекта на сумму 862,0 млрд сумов предусматривают создание крупных производственных предприятий, имеющих высокое значение для развития промышленности, сельского хозяйства и сферы услуг, которые будут введены в эксплуатацию до 1 сентября текущего года, что позволит трудоустроить около 7 тысяч человек.
Данные предприятия расположены в непосредственной близости от строящихся жилых массивов, предназначенных для жителей, пострадавших от последствий прорыва дамбы Сардобинского водохранилища и ориентированы в первую очередь на обеспечение их занятости, в том числе посредством налаживания кооперации на базе надомного труда.
Было выявлено, что по состоянию на текущий момент 94 проекта стоимостью 152,3 млрд сумов уже реализованы и введены в эксплуатацию. При этом, в рамках 99 проектов в настоящее время ведутся работы по строительству производственных помещений, а еще по 107 проектам осуществлен закуп и поставка технологического оборудования, подлежащего дальнейшему монтажу.
В ходе выездов на предприятия и общения с инициаторами проектов был также выявлен ряд проблем, связанных с необходимостью в подключении к инженерным коммуникациям, организацией отправки в Узбекистан импортного оборудования и иностранных специалистов для проведения монтажа и пуско-наладочных работ и другими вопросами.
По итогам рабочей поездки ответственным руководителям были даны адресные поручения по оперативному решению выявленных проблем с указанием конкретных сроков исполнения. Также была отмечена необходимость проведения соответствующими министерствами и отраслевыми ведомствами системной работы по оказанию комплексной поддержки инициаторам инвестиционных проектов в данных районах с целью ускорения их реализации.
Отдельное внимание было уделено вопросу организации экспорта продукции вновь создаваемых предприятий, в связи с чем перед советниками по торгово-экономическим вопросам в дипломатических представительствах Республики Узбекистан за рубежом была поставлена задача принять меры по оказанию содействия в поиске потенциальных заказчиков и налаживании поставок на внешние рынки.