Самарқанд форуми жаҳон ёшларини бирлаштиришга хизмат қилади
“Ёшлар-2020: глобал ҳамжиҳатлик, барқарор тараққиёт ва инсон ҳуқуқлари” мавзусидаги инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд веб-форуми ўз ишини якунлади.
Анжуманнинг учинчи ва тўртинчи ялпи мажлис қатнашчилари белгиланган мавзулар доирасидаги маърузаларни эшитиб, қизғин муҳокама, мунозараларда иштирок этди.
Дастлаб “Ёшлар учун инсон ҳуқуқлари бўйича таълим” мавзусида БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси, Европа Кенгаши Ёшлар бўйича маслаҳат Кенгаши, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази мутахассисларининг маърузалари тингланди.
Шунингдек, ЕХҲТнинг ДИИҲБ Ёшлар мувофиқлаштириш маркази, Инсон ҳуқуқлари ва гуманитар ҳуқуқ бўйича Пол Уолленберг институтининг Европа бўлими, Африкалик болаларнинг ижодий таълим бўйича жамғармаси, ЮНЕСКО каби нуфузли халқаро тузилмалар вакиллари, Индонезия, Тожикистон давлатлари экспертларининг чиқишлари ҳам катта қизиқиш билан кутиб олинди.
БМТ Аҳолишунослик жамғармаси (ЮНФПА)нинг Ўзбекистондаги вакили Ю Ю ва Тошкент давлат юридик университети ректори Раҳим Ҳакимов модераторлик қилган мажлис якунида Ёшлар ҳуқуқлари таълими соҳасидаги халқаро тажрибани таҳлил қилиш ва инсон ҳуқуқлари масалаларида ёшлар саводхонлиги даражасини ошириш бўйича тавсиялар ишлаб чиқилди.
Форумнинг сўнгги ялпи мажлиси учун “Тинчлик ва хавфсизликни илгари суришда ёшларнинг роли: 2030 йилгача янада хавфсизроқ келажакка назар” мавзуси танланган эди. ЕХҲТнинг ёшлар бўйича маслаҳатчиси Анастасия Фуско ва Ўзбекистон Ёшлар ишлари агентлиги директори Алишер Саъдуллаев бошқарувида ўтган йиғилиш Хавфсизлик ва ҳамкорликка ҳар томонлама ёндашувни мустаҳкамлашда ёшларнинг ролини оширишга бағишланди.
Мажлисда ЕХҲТ Ёшлар ва хавфсизлик масалалари бўйича махсус вакили Кейси Сефери, Афғонистон мустақил инсон ҳуқуқлари комиссияси раиси Шаҳарзод Акбар, Ўзбекистон Республикаси Олий мажлиси Қонунчилик палатаси ҳузуридаги Ёшлар парламенти раиси Абдулла Аслонов, ЮНФПАнинг Марказий Осиё бўйича халқаро дастурлари мувофиқлаштирувчиси Медер Омурзаков ва бошқалар маъруза қилди.
Мунозара, музокара ва савол-жавобларда ёшларнинг асосий эътибори Инсон ҳуқуқлари бўйича таълимнинг моҳияти, бу борадаги халқаро ҳамкорликни ривожлантириш, ҳуқуқ бўйича таълимга оид замонавий дастурлар яратиш, миллий, минтақавий ва халқаро миқёсда жорий этишга йўналтирилган таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқиш каби долзарб масалаларга қаратилди.
“Ёшлар 2020: глобал миқёсдаги бирдамлик, барқарор тараққиёт ва инсон ҳуқуқлари” мавзусидаги инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд веб-форуми, шубҳасиз, катта аҳамиятга молик воқеа бўлди.
Тадбирда Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан ишлаб чиқилган Ёшлар ҳуқуқлари бўйича халқаро конвенция лойиҳаси кенг муҳокама қилинди.
Мазкур лойиҳанинг яратилиши ва Самарқанд форуми иштирокчилари муҳокамасига тақдим этилиши мамлакатимиз ўз ташаббусларини нафақат сўзда, балки аниқ амалий саъй-ҳаракатларда ифодалашга ҳаракат қилаётганидан далолат.
Анжуман сўнггида “Ёшлар-2020: глобал ҳамжиҳатлик, барқарор тараққиёт ва инсон ҳуқуқлари” Самарқанд резолюцияси қабул қилинди.

Самаркандский форум будет служить объединению молодежи мира
Самаркандский веб-форум по правам человека на тему "Молодежь 2020: глобальная солидарность, устойчивое развитие и права человека", организованный в нашей стране в связи с Международным днем молодежи, завершил свою работу.
Во второй день форума участники третьего и четвертого пленарных заседаний заслушали доклады на определенные темы и приняли участие в обсуждениях и дискуссиях.
Сперва по теме "Образование для молодежи в области прав человека" были заслушаны доклады специалистов управления Верховного комиссара ООН по правам человека, Консультативного совета по делам молодежи Совета Европы, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
Кроме того, большой интерес у участников вызвали и выступления представителей таких престижных международных организаций, как Молодежный координационный центр БДИПЧ ОБСЕ, Европейское отделение Института по правам человека и гуманитарному праву имени Пола Уолленберга, Фонд творческого образования африканских детей, ЮНЕСКО, экспертов из Индонезии, Таджикистана.
В завершение заседания, модераторами которого выступили представитель Фонда ООН в области народонаселения (ЮНФПА) в Узбекистане Ю Ю и ректор Ташкентского государственного юридического университета Рахим Хакимов, были разработаны рекомендации по анализу международного опыта в сфере образования в области прав молодежи и повышению ее грамотности в этих вопросах.
Для заключительного пленарного заседания форума была выбрана тема "Роль молодежи в обеспечении мира и безопасности, строительстве более безопасного будущего к 2030 году". Заседание, которое вели советник ОБСЕ по делам молодежи Анастасия Фуско и директор Агентства по делам молодежи Узбекистана Алишер Саъдуллаев, посвящалось повышению роли молодежи в укреплении всестороннего подхода к безопасности и сотрудничеству.
В ходе заседания с докладами выступили специальный представитель ОБСЕ по вопросам молодежи и безопасности Кейси Сефери, председатель Независимой комиссии Афганистана по правам человека Шахарзод Акбар, председатель Молодежного парламента при Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан Абдулла Аслонов, координатор международных проектов ЮНФПА по Центральной Азии Медер Омурзаков и другие.
В ходе дискуссий и переговоров основное внимание молодежи было уделено сути образования в области прав человека, а также таким актуальным вопросам, как развитие международного сотрудничества в данном направлении, создание современных программ в области правового образования, разработка предложения и рекомендаций, рассчитанных на внедрение в национальном, региональном и международном масштабах.
Самаркандский веб-форум по правам человека на тему "Молодежь 2020: глобальная солидарность, устойчивое развитие и права человека", несомненно, стал значимым событием.
На мероприятии широко обсуждался проект Международной конвенции о правах молодежи, подготовленный по инициативе Президента Узбекистана. Создание данного проекта и его предоставление на обсуждение участникам Самаркандского форума свидетельствует о том, что наша страна старается отразить свои инициативы не только на словах, но и в конкретных практических действиях.