2020 йилнинг 13 август куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Россия Федерацияси Ташқи ишлар вазири Сергей Лавров билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат чоғида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция ва маданий-гуманитар жабҳалардаги Ўзбекистон-Россия ҳамкорлигининг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Вазирлар дунёда коронавирус атрофида кузатилаётган вазиятни ҳам муҳокама қилиб, савдо-иқтисодий алоқаларга пандемиянинг салбий таъсирини қисқартириш учун яқин ҳамкорликни давом эттиришнинг зарурлигини қайд этдилар.
Турли даражалардаги ҳамда Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги доирасидаги бўлажак қўшма тадбирларнинг жадвали, кун тартиби ва уларга тайёргарлик кўришнинг ташкилий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари Ўзбекистоннинг МДҲга раислиги доирасида кўзда тутилган тадбирларни амалга ошириш бўйича фикр алмашдилар.

On telephone conversation with Russia’s Foreign Minister
On August 13, 2020, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov, Uzbekistan MFA reports.
The state and prospects of Uzbekistan – Russia cooperation in political, trade-economic, investment, cultural-humanitarian spheres were discussed during the conversation.
The Ministers also discussed the current global situation around coronavirus and noted the importance of continuing close cooperation to reduce the negative impact of the pandemic on trade-economic cooperation.
The schedule, agenda and organizational aspects of preparation for upcoming joint events at various levels, as well as within the framework of the Commonwealth of Independent States, were considered.
The Foreign Ministers exchanged views on implementation of measures envisaged within the framework of Uzbekistan's chairmanship in the CIS.