Грузия Ташқи ишлар вазири билан телефон орқали мулоқот тўғрисида
2020 йил 13 август куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Грузия Ташқи ишлар вазири Давид Залкалиани билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат чоғида халқаро тузилмалар доирасида икки ва кўп томонлама шакллардаги Ўзбекистон-Грузия муносабатларининг бугунги ҳолати ва истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Савдо-иқтисод, инвестиция, транспорт-коммуникация соҳаларидаги ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Пандемиянинг иқтисодий алоқаларга салбий таъсирини минималлаштириш бўйича қўшма чоралар қабул қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Вазирлар маданий-гуманитар соҳадаги яқин муносабатларни кенгайтириш юзасидан фикр алмашдилар, илм-таълим ва интеллектуал алмашинувни фаоллаштиришга қизиқиш билдирдилар.
Туризм соҳасидаги алоқаларни ривожлантириш бўйича таклифлар, шунингдек, томонларни қизиқтирган бошқа масалалар кўриб чиқилди.

О телефонном разговоре с Министром иностранных дел Грузии
13 августа 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провёл телефонный разговор с Министром иностранных дел Грузии Давидом Залкалиани.
Стороны обсудили текущее состояние и перспективные направления узбекско-грузинских отношений в двустороннем и многостороннем форматах в рамках международных структур.
Особое внимание было уделено вопросам наращивания торгово-экономического, инвестиционного и транспортно-коммуникационного сотрудничества. Отмечена важность принятия совместных мер по минимизации последствий пандемии на экономическое сотрудничество.
Министры обменялись мнениями по расширению тесных отношений в культурно-гуманитарной сфере, выразили заинтересованность в активизации научно-образовательного и интеллектуального обмена.
Рассмотрены предложения по активизации связей в туристической области, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.