Ўзбекистон ва Ҳалқаро Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш жамғармаси (IFAD) ўртасида молиявий битим имзоланди
2020-08-05 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 4 август куни Ўзбекистон Республикаси ҳамда Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш халқаро жамғармаси (IFAD) ўртасида қиймати 46,2 миллион АҚШ долларига тенг бўлган “Қишлоқ хўжалигини диверсификация ва модернизация қилиш” лойиҳаси бўйича молиявий битим рақамли имзоланиши бўлиб ўтди.
Маросим онлайн форматда ўтказилиб, мамлакат қишлоқ хўжалиги соҳасини ривожлантириш учун муҳим бўлган ҳужжатлар махсус планшетларда рақамли имзолар билан тасдиқланди.
- Бугунги онлайн мулоқот ўтган йили Римда Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш халқаро жамғармаси (IFAD) президенти жаноб Жильбер Фоссун Унгбо билан конструктив мулоқот ҳамда эришилган келишувларнинг мантақий давоми, дейиш мумкин, дейди Қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев. -Шубҳасиз, ушбу лойиҳа ҳукуматнинг "Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020–2030 йилларга мўлжалланган стратегияси"нинг муҳим таркибий қисми сифатида соҳада концептуал ўзгаришларга эришишга катта эътибор қаратади. Ўз навбатида, IFAD бу йўналишда энг яқин ҳамкорлардан биридир. Энг асосийси, лойиҳа қишлоқ жойларда яшовчи кам таъминланган аҳоли даромадларини оширишга қаратилган. Лойиҳанинг иккинчи транши минглаб аёллар ва эркаклар учун молиявий хизматлардан фойдаланиш имконини беради.
Мазкур лойиҳа Фарғона, Андижон, Наманган вилоятларида амалга оширилиб, кластер ва кооперация тизимини ташкил килиш орқали кичик ва ўрта фермерлар ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чикарувчиларини бир занжирга бирлаштириб, мева ва сабзавотчилик маҳсулотларини ишлаб чикариш ва уларни ички ва ташқи бозорларга йуналтиришга қаратилган. Бунда фермерларга кредитлар имтиёзли тартибда маълум муддатга берилиб, кооперацияга бирлашиш шарти билан такдим этилади. Ҳар бир кредит маблағи 10 минг АҚШ долларидан 50 минг АҚШ долларигача ажратилади. Лойиҳалар учун имтиёзли кредитлар 10 йил муддатгача берилади, шундан 3 йилгача имтиёзли давр ҳисобланади.
«Қишлоқ хўжалигини диверсификация ва модернизация қилиш» лойиҳаси доирасида:
- бир деҳқон ва фермер хўжалиги учун минимал ва максимал кредит миқдори 10 мингдан 500 минг АҚШ долларигача;
- тадбиркорлик билан шуғуллнаётган ва шуғулланиш истагида бўлган ёшларга минимал ва максимал кредит миқдори 5 мингдан 50 минг АҚШ долларигача;

Заключено финансовое соглашение между Узбекистаном и Международным фондом развития сельского хозяйства (IFAD)
2020-08-05 | Экономика
4 августа текущего года в цифровом формате состоялось подписание финансового соглашения между Республикой Узбекистан и Международным фондом развития сельского хозяйства (IFAD) по проекту “Диверсификация и модернизация сельского хозяйства” на 46,2 миллиона долларов США.
В церемонии, которая прошла в онлайн-формате, на специальных планшетах цифровыми подписями утверждены важные для развития сферы сельского хозяйства страны документы.
-Сегодняшнее онлайн-общение можно считать логическим продолжением конструктивных общений и заключенных договоров, которые состоялись в прошлом году с президентом Международного фонда развития сельского хозяйства (IFAD)господином Жильбером Фоссуном Унгбо в Риме, - говорит министр сельского хозяйства Жамшид Ходжаев. – Несомненно, этот проект как важная составная часть “Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020-2030 годы” обратит пристальное внимание достижению концептуальных изменений в сфере. В свою очередь IFAD является одним из самых надежных партнеров в этом направлении. Самое главное то, что проект нацелен на повышение доходов малообеспеченных слоев населения, проживающих в сельской местности. Второй транш проекта позволит тысячам людей пользоваться финасовыми услугами.
Данный проект будет осуществляться в Ферганской, Андижанской и Наманганской областях. Он нацелен на производство плодоовощных продукций и их реализации на внутреннем и внешнем рынках через создание кластерной и кооперативной систем и создание цепочки фермеров малых и средних хозяйств и производителей сельскохозяйственной продукции. При этом фермерам будут предоставляться льготные кредиты на определенный срок с условием объединиться в кооперативы. Размеры кредитов будут составлять от 10 тысяч до 50 тысяч долларов США. Кредиты для реализации проектов будут выделяться на 10 лет с трехлетним льготным периодом.
В рамках проекта “Диверсификация и модернизация сельского хозяйства” минимальный и максимальный размеры кредита должны составлять:
- для одного дехканского и фермерского хозяйства от 10 тысяч до 50 тысяч долларов США;
- для молодых предпринимателей и желяющей заняться предпринимательством молодежи от 5 тысяч до 50 тысяч долларов США;