Ўзбекистон Республикаси аҳолиси ва ҳудудининг сейсмик хавфсизлигини таъминлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
2020-07-30 | Ҳужжатлар
Сўнгги йилларда аҳоли ва ҳудудларни сейсмик хавфдан ҳимоя қилиш бўйича аниқ мақсадга қаратилган чора-тадбирлар амалга оширилди, сейсмология ва сейсмик чидамли қурилиш соҳасидаги илмий-тадқиқот ишларини жаҳон талаблари даражасида ўтказиш учун шарт-шароитлар яратилди, ер қобиғининг кучланган-деформацияланган ҳолатини кузатувчи, сейсмик хавфни баҳолашда ва зилзилалар даракчиларини қайд қилишда фойдаланиладиган станциялар тармоғининг моддий-техника базаси мустаҳкамланди.
Шу билан бирга, мамлакатимиз ҳудуди сейсмик фаол зоналарда жойлашганлиги сабабли сейсмик хавфнинг олдини олиш, аҳоли ва ҳудудларни сейсмик хавфдан ҳимоя қилиш, бу борада кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш, шунингдек, соҳада аниқ мақсадга йўналтирилган дастурларни ва илмий тадқиқотларни доимий амалга ошириб бориш зарурати мавжуд.
Сейсмология, иншоотларнинг сейсмик мустаҳкамлигини ва сейсмик хавфсизликни таъминлаш соҳасини жаҳон стандартлари асосида ривожлантириш мақсадида ҳамда 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурига мувофиқ:
1. Ўзбекистон Республикасида сейсмик хавфсизликни таъминлаш тизимини такомиллаштириш дастури (кейинги ўринларда – Дастур) 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Қуйидагилар сейсмик хавфсизликни таъминлашнинг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
аҳолининг сейсмик хавфсизлигини таъминлашнинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш;
сейсмик хавф даражасини камайтириш чораларини кўриш;
фойдаланишда бўлган ва фойдаланишга топшириладиган бино ва иншоотларнинг сейсмик мустаҳкамлигини назорат қилиш;
республика ҳудудида жойлашган сув омборлари ва гидротехника иншоотларининг сейсмик мустаҳкамлигини назорат қилиш;
сейсмик хавфсизликни таъминлаш соҳасига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш;
сейсмик хавфсизлик ва мустаҳкамликни таъминлашнинг замонавий услуб ва техник воситаларини амалиётга жорий этиш;
сейсмик хавфсизлик ва мустаҳкамликни таъминлашнинг илмий асослари ва технологияларини такомиллаштириш.
2. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 9 августдаги ПҚ-3190-сон қарори билан тасдиқланган Сейсмология, сейсмик чидамли қурилиш ҳамда Ўзбекистон Республикаси аҳолиси ва ҳудудининг сейсмик хавфсизлиги бўйича идоралараро илмий-техник кенгашга (кейинги ўринларда – Кенгаш) Дастурда белгиланган чора-тадбирларнинг сифатли ва ўз вақтида амалга оширилишини таъминлаш вазифаси юклансин.
3. Қуйидагилар сейсмология, иншоотларнинг сейсмик мустаҳкамлигини ва сейсмик хавфсизликни таъминлаш соҳасида:
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси – сейсмик хавфни турли миқёсда баҳолаш, ҳудудларни сейсмик районлаштириш, зилзилаларни муддатлар кесимида прогноз қилиш методологиясини ишлаб чиқиш ва амалиётга жорий қилиш, турли сейсмик хавфнинг инженер-геологик асосларини ва баҳолаш технологияларини яратиш учун масъул бўлган давлат илмий муассасаси;
Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги – республика ҳудудида қурилаётган объектлардаги лойиҳалар ва қурилиш сифатини сейсмик хавфсизлик бўйича меъёрий ҳужжатлар талабларига мувофиқлигини баҳолаш ва назорат қилиш, шаҳарлардаги мавжуд биноларнинг сейсмик мустаҳкамлигини таъминлаш, иншоотларнинг сейсмик хавфини камайтириш бўйича зарур тадбирлар ишлаб чиқиш учун масъул бўлган давлат бошқаруви органи;
Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги – республика ва трансчегаравий ҳудудларда, шунингдек, табиий ва техноген хавфли ҳудудларда ҳамда муҳим объектларда сейсмик хавфсизлик бўйича мониторингни ташкил этиш, кучли ва талафотли зилзилалар содир бўлиши хавфи мавжуд бўлганида уларнинг оқибатларини бартараф этиш учун зарур чораларни кўришга масъул бўлган давлат бошқаруви органи этиб белгилансин.
4. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ижро этувчи тузилмасининг IТ-технологиялар, телекоммуникациялар ва инновацион фаолиятни ривожлантириш масалалари департаменти таркибида қўшимча 3 та штат бирлигини ажратган ҳолда Сейсмология, иншоотларнинг сейсмик мустаҳкамлигини ва сейсмик хавфсизликни таъминлаш соҳасини мувофиқлаштириш шўъбаси (кейинги ўринларда – Мувофиқлаштириш шўъбаси) ташкил этилсин.
Қуйидагилар Мувофиқлаштириш шўъбасининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
сейсмик хавфсизликни таъминлаш соҳасидаги масъул органлар ва ташкилотлар фаолиятини доимий мувофиқлаштириб бориш;
сейсмология соҳасида илм-фанни ривожлантириш, замонавий ахборот, шу жумладан, инновацион технологияларни кенг жорий этиш;
сейсмик хавфни прогнозлаш жараёнини рақамлаштириш чораларини кўриш;
республикада сейсмик хавф даражасини камайтириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирларни доимий равишда мониторинг қилиб бориш;
аҳолининг сейсмик хавфсизлигини таъминлаш юзасидан давлат дастурлари ва норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ишлаб чиқилишини ташкил этиш;
фойдаланишда бўлган бино ва иншоотларнинг сейсмик мустаҳкамлигини таъминлаш юзасидан тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда чоралар кўриш;
республиканинг сейсмик фаол ҳудудида жойлашган иншоотларнинг мониторинги натижаларига асосланиб, мустаҳкамлигини таъминлаш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш.
5. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Қурилиш вазирлиги ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида юридик шахс тузмаган ҳолда Сейсмология, иншоотларнинг сейсмик мустаҳкамлигини ва сейсмик хавфсизликни таъминлаш соҳасини қўллаб-қувватлаш жамғармасини (кейинги ўринларда – Жамғарма) ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
а) Жамғарма маблағларини шакллантиришнинг асосий манбалари этиб белгилансин:
республика бюджетидан амалий тадқиқотлар ва инновацион ишларнинг илмий-техника дастурлари учун ажратилган грант маблағлари ҳисобидан жорий йилда 20 миллиард сўмгача бўлган маблағлар, келгуси йилларда эса эҳтиёжга қараб, Вазирлар Маҳкамасининг ҳисоб-китобларига асосан ажратиладиган маблағлар;
хорижий (халқаро) молия институтлари ва бошқа хорижий донорларнинг техник кўмак маблағлари ва грантлари;
Жамғарманинг бўш маблағларини тижорат банкларининг депозитларига жойлаштиришдан олинадиган даромадлар ва қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар;
б) сейсмология, иншоотларнинг сейсмик мустаҳкамлигини ва сейсмик хавфсизликни таъминлаш соҳасида Жамғарма маблағлари сарфланадиган йўналишлар этиб белгилансин:
илмий тадқиқотларга кўмаклашиш, тадқиқот ишларини қўллаб-қувватлаш учун грантлар ажратиш;
кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш дастурларини амалга ошириш, шунингдек, конференциялар, семинарлар ва бошқа тадбирларни, шу жумладан, хорижий мамлакатларда ташкил қилиш ва уларда иштирок этиш билан боғлиқ харажатларни молиялаштириш;
илмий лабораторияларни зарур асбоб-ускуналар, ҳисоблаш техника воситалари ҳамда бутловчи материаллар билан таъминлаш ва уларни ўрнатиш билан боғлиқ харажатларни молиялаштириш;
республика аҳолиси ва ҳудудининг сейсмик хавфсизлигини таъминлаш соҳасига рақамлаштирилган технологияларни жорий этиш, сейсмик чидамли қурилиш бўйича миллий дастурларни ишлаб чиқиш билан боғлиқ бўлган харажатларни молиялаштириш;
сейсмология, иншоотларнинг сейсмик мустаҳкамлигини ва сейсмик хавфсизликни таъминлаш учун масъул давлат органлари ва ташкилотларининг соҳага оид фаолият йўналиши бўйича моддий-техника базасини мустаҳкамлаш;
республиканинг сейсмик фаол ҳудудида жойлашган мавжуд бино ва иншоотларнинг электрон техник паспортларини шакллантириш жараёни билан боғлиқ бўлган харажатларни молиялаштириш;
юксак илмий натижаларга эришган ва фан ривожига муносиб ҳисса қўшган олимларни, шу жумладан, ёш илмий ходимларни қўллаб-қувватлаш.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Жамғарма маблағларини тасарруф этувчиси ҳисобланади.
6. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Қурилиш вазирлиги ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг:
Тошкент шаҳридаги Турин политехника университетини (кейинги ўринларда – Турин политехника университети) “Муҳандислик сейсмологияси” таълим йўналиши ва мутахассислиги, Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университетини “Сейсмология ва сейсмометрия” таълим йўналиши ва мутахассислиги бўйича кадрларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш юзасидан базавий олий таълим муассасалари этиб белгилаш;
мазкур таълим муассасаларида 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб тегишлилигига қараб “Муҳандислик сейсмологияси” ва “Сейсмология ва сейсмометрия” таълим йўналишлари ва мутахассисликлари бўйича бакалавриат ҳамда магистратура босқичларида ўқув жараёнларини йўлга қўйиш ҳақидаги таклифлари маъқуллансин.
7. Турин политехника университети қошида Бино ва иншоотларни экспериментал тадқиқ қилиш илмий-техник лабораторияси (кейинги ўринларда – Лаборатория) ташкил этилсин ва Лаборатория томонидан ўтказиладиган тадқиқот синовларининг асосий йўналишлари 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Лаборатория Турин политехника университетининг Технопарки биносида ташкил этилади;
Лабораторияни ташкил этиш ва айрим асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш бўйича ишлар Жамғарма маблағлари, халқаро молия институтлари ва ташкилотларининг техник кўмак маблағлари (грантлари) ҳамда қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалардан молиялаштирилади;
Лаборатория штат бирликлари Турин политехника университетининг профессор-ўқитувчилари, докторантура изланувчилари ҳамда "Қурилиш материаллари ва конструкциялари" лабораторияси ходимларини мақбуллаштириш ҳисобидан жамланади;
бино ва иншоотларнинг сейсмик чидамли қурилиши бўйича тадқиқотлар олиб бориш, сейсмик хавфни баҳолаш ва камайтириш учун масъул давлат илмий-тадқиқот муассасалари Лабораториядан беғараз фойдаланадилар.
а) қуйидагилар:
2021 йил 1 апрелдан бошлаб республиканинг сейсмик фаол ҳудудида жойлашган мавжуд бино ва иншоотлар, шунингдек, кўп қаватли турар жойларнинг сейсмик заифлигини баҳолаш учун зарур бўлган маълумотларни назарда тутувчи электрон техник паспортларни шакллантириш;
2021 йил 1 майдан бошлаб янги қурилиши режалаштирилаётган кўп қаватли бино ва иншоотларнинг конструктив тизими, қурилиш майдонининг сейсмик даражаси, юк кўтарувчи конструкциялар материалларининг мустаҳкамлик кўрсаткичларини назарда тутувчи электрон техник паспортларни шакллантириш амалиёти йўлга қўйилади;
б) Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги Фанлар академияси билан биргаликда мазкур амалиёт жорий этилиши учун масъул бўлган ташкилотлар ҳисобланади;
в) шакллантирилган электрон техник паспортлардан сейсмик хавф прогнози мавжуд бўлган ҳолларда бинолар ва иншоотларнинг сейсмик мустаҳкамлигини ўрганиш, содир бўлиши кутилаётган зилзилага тайёргарлик кўриш ва унинг оқибатларини бартараф этиш мақсадида фойдаланилади.
9. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси ва Қурилиш вазирлиги Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси билан биргаликда:
а) 2020 йил 1 декабрга қадар бино ва иншоотларни электрон техник паспортлаштириш услубиётини ишлаб чиқсин;
б) 2021 йил 1 декабрга қадар:
минтақавий даражадаги сейсмик хавфни баҳолашнинг илмий-услубий асосларини, шунингдек, Ўзбекистон ҳудудининг майда масштабли сейсмик риск харитасини ишлаб чиқсин;
кучли зилзилаларни ўз вақтида прогноз қилиш ва уларнинг оқибатларини бартараф этиш ҳамда тегишли профилактик чора-тадбирларни самарали амалга ошириш мақсадида майда масштабли сейсмик риск харита базасида дастурий таъминотни яратсин ва аҳоли хабардорлигини доимий таъминлаб борсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги:
а) Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда 2021 йил 1 январга қадар Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Сейсмопрогностик мониторинг республика марказининг сейсмик ва комплекс прогностик станциялари билан прогноз маълумотлар алмашинуви жараёнига автоматлаштирилган тизимни жорий этсин;
б) Фанлар академияси ва Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда 2020 йил якунига қадар Марказий Осиё ҳудудида сейсмик хавф-хатарни прогноз қилиш масаласи юзасидан қўшни давлатлар билан ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин;
в) Фанлар академияси ва Қурилиш вазирлиги билан биргаликда:
2021 йил 1 апрелга қадар фуқаролар учун зилзила вақтида тегишли ҳаракат ва тадбирларни амалга ошириш бўйича услубий қўлланмани;
маҳаллий хомашёдан хусусий уйларни (индивидуал биноларни) қуришда элементар сейсмик мустаҳкамлик чораларини кўриш бўйича услубий қўлланмани ишлаб чиқсин ва аҳоли ўртасида кенг тарғибот тадбирларини амалга оширсин;
г) Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда 2021 йил 1 апрелга қадар:
аҳолига содир бўлган зилзила бўйича тўлиқ маълумотлар етказилишини таъминловчи мобиль иловани яратсин;
Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Сейсмопрогностик мониторинг республика марказининг расмий веб-сайти, маълумотлар базаси ва мобиль илова ўртасида тезкор маълумотлар алмашинуви интеграциясини таъминласин.
11. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Сув хўжалиги вазирлиги, Энергетика вазирлиги ва Қурилиш вазирлиги билан биргаликда:
2020 йил 1 ноябрга қадар барча сув омборлари ва гидротехника иншоотларининг сейсмик мустаҳкамлик ҳолатини баҳолаш бўйича экспресс услубиётни ишлаб чиқсин;
2021 йил 1 июнга қадар сув омборлари ва гидротехника иншоотларининг сейсмик заифлигини баҳолаш паспортларини шакллантирсин ва уларнинг аниқланган сейсмик заифлигини бартараф этиш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқсин ҳамда муҳокама қилиш ва тасдиқлаш учун Кенгашга киритсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси:
а) Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ва Қурилиш вазирлиги билан биргаликда:
2020 йил 1 декабрга қадар соҳадаги малакали мутахассис ва олимларни жалб қилган ҳолда “Ўзбекистон Республикаси аҳолиси ва ҳудудининг сейсмик хавфсизлигини таъминлаш тўғрисида”ги қонун лойиҳасини;
2021 йил 1 мартга қадар 2030 йилгача бўлган муддатда Сейсмология, иншоотларнинг сейсмик мустаҳкамлигини ва сейсмик хавфсизликни таъминлаш соҳасини ривожлантириш концепциясини ишлаб чиқсин ва Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
б) Инновацион ривожланиш вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда “Эл-юрт умиди” жамғармаси билан биргаликда икки ой муддатда сейсмология, иншоотларнинг сейсмик мустаҳкамлигини ва сейсмик хавфсизликни таъминлаш соҳасига халқаро ташкилотлар грантларини жалб қилиш, шунингдек, соҳа мутахассислари учун хорижий мамлакатларда ўқиш, стажировка ўташ ва малака оширишни ташкил этиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси:
Жамғарма фаолиятини ташкил этиш;
республиканинг сейсмик фаол ҳудудида жойлашган сув омборларида инструментал сейсмологик кузатувларини доимий амалга ошириш тизимини яратишни ҳамда бунга масъул ташкилотларни зарур асбоб-ускуналар билан таъминлашни назарда тутувчи Ҳукумат қарорларини қабул қилсин;
б) икки ой муддатда:
Лаборатория фаолиятини тўлиқ ташкил этиш учун зарур бўлган айрим асбоб-ускуналар билан;
Фанлар академияси М.Т.Уразбаев номидаги Механика ва иншоотлар сейсмик мустаҳкамлиги институтини бино билан таъминлаш чораларини кўрсин;
в) уч ой муддатда Ўзбекистон Республикасининг янги таҳрирдаги "Гидротехника иншоотларининг хавфсизлиги тўғрисида"ги қонуни лойиҳасини Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига киритсин.
14. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари мазкур қарор ва Дастурда белгиланган вазифаларни ҳудудлар кесимида сифатли ва ўз вақтида бажарилишини таъминлаш мақсадида масъул ижрочиларга яқиндан кўмаклашсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 3-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
16. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги Фанлар академияси, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Қурилиш вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда уч ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
17. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котиби В.В.Махмудов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов зиммасига юклансин.

О мерах по коренному совершенствованию системы обеспечения сейсмической безопасности населения и территории Республики Узбекистан
2020-07-30 | Документы
В последние годы реализованы целенаправленные меры по защите населения и территории республики от сейсмической опасности, созданы условия для проведения научно-исследовательских работ в области сейсмологии и сейсмостойкого строительства на уровне мировых стандартов, укреплена материально-техническая база сети станций слежения за напряженно-деформированным состоянием земной коры, используемых для оценки сейсмической опасности и регистрации предвестников землетрясений.
Вместе с тем, вследствие того, что территория нашей страны расположена в сейсмоактивных зонах, существует необходимость предупреждения сейсмической опасности, защиты населения и территорий от сейсмической опасности, совершенствования системы подготовки кадров в данном направлении, а также постоянной реализации целенаправленных программ и научных исследований в сфере.
В целях развития сферы сейсмологии, обеспечения сейсмостойкости сооружений и сейсмической безопасности на основе мировых стандартов, а также в соответствии с Государственной программой по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики»:
1. Утвердить Программу по совершенствованию системы обеспечения сейсмической безопасности в Республике Узбекистан (далее – Программа) согласно приложению №1.
Определить основными направлениями обеспечения сейсмической безопасности:
совершенствование правовых основ обеспечения сейсмической безопасности населения;
принятие мер по снижению уровня сейсмической опасности;
осуществление контроля за сейсмостойкостью зданий и сооружений, находящихся в эксплуатации, а также сдаваемых в эксплуатацию;
осуществление контроля за сейсмостойкостью водохранилищ и гидротехнических сооружений, расположенных на территории республики;
широкое внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в сферу обеспечения сейсмической безопасности;
внедрение в практику современных методов и технических средств обеспечения сейсмической безопасности и сейсмостойкости;
совершенствование научных основ и технологий обеспечения сейсмической безопасности и сейсмостойкости.
2. Возложить на Межведомственный научно-технический совет по сейсмологии, сейсмостойкому строительству и сейсмической безопасности населения и территории Республики Узбекистан (далее – Совет), утвержденный постановлением Президента Республики Узбекистан от 9 августа 2017 года № ПП–3190, задачу обеспечения качественной и своевременной реализации мероприятий, определенных Программой.
3. Определить в сфере сейсмологии, обеспечения сейсмостойкости сооружений и сейсмической безопасности:
Академию наук Республики Узбекистан – государственным научным учреждением, ответственным за разработку и внедрение в практику методологии по оценке и районированию сейсмической опасности и риска в различных масштабах, прогнозированию землетрясений по срокам, а также создание инженерно-геологических основ и технологий оценки разного уровня сейсмической опасности;
Министерство строительства Республики Узбекистан – государственным органом управления, ответственным за осуществление оценки и контроля на предмет соответствия требованиям нормативных актов по сейсмической безопасности проектов и качества строительства объектов, строящихся на территории республики, обеспечение сейсмостойкости зданий существующей застройки городов, разработку мероприятий по снижению сейсмической опасности сооружений;
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан – государственным органом управления, ответственным за проведение мониторинга сейсмической опасности на территории республики и трансграничных зон, а также на природно- и техногенно-опасных территориях и важных объектах, принятие мер, необходимых для ликвидации последствий при наличии риска возникновения сильных и разрушительных землетрясений.
4. Образовать в составе Департамента по вопросам развития IT-технологий, телекоммуникаций и инновационной деятельности исполнительной структуры Кабинета Министров Республики Узбекистан Сектор по координации сферы сейсмологии, обеспечения сейсмостойкости сооружений и сейсмической безопасности (далее – Сектор по координации) с выделением дополнительно 3 штатных единиц.
Определить основными задачами Сектора по координации:
осуществление постоянной координации деятельности ответственных органов и организаций в сфере обеспечения сейсмической безопасности;
развитие науки в сфере сейсмологии, широкое внедрение современных информационных, в том числе инновационных, технологий;
принятие мер по цифровизации процесса прогнозирования сейсмической опасности;
осуществление постоянного мониторинга реализуемых мер по снижению уровня сейсмической опасности в республике;
организацию разработки государственных программ и нормативно-правовых актов по обеспечению сейсмической безопасности населения;
принятие совместно с соответствующими министерствами и ведомствами мер по обеспечению сейсмостойкости зданий и сооружений, находящихся в эксплуатации;
разработку предложений об обеспечении сейсмостойкости сооружений, расположенных на сейсмоактивной территории республики, основываясь на результатах мониторинга.
5. Согласиться с предложением Академии наук, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Министерства строительства и Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан об образовании Фонда по поддержке сферы сейсмологии, обеспечения сейсмостойкости сооружений и сейсмической безопасности при Кабинете Министров (далее – Фонд) без образования юридического лица.
Определить:
а) основными источниками формирования средств Фонда:
средства до 20 млрд сумов из грантовых средств, выделенных в текущем году из республиканского бюджета для научно-технических программ прикладных исследований и инновационных работ, а в последующие годы средства, выделяемые в зависимости от потребностей, определяемых исходя из расчетов Кабинета Министров;
средства технического содействия и гранты зарубежных (международных) финансовых институтов и других зарубежных доноров;
доходы, получаемые от размещения свободных средств Фонда на депозиты в коммерческих банках, и иные источники, не запрещенные законодательством;
б) направлениями расходования средств Фонда по поддержке сферы сейсмологии, обеспечения сейсмостойкости сооружений и сейсмической безопасности:
выделение грантов для содействия научным исследованиям, поддержки исследовательских работ;
финансирование расходов, связанных с реализацией программ по подготовке, переподготовке и повышению квалификации кадров, а также организацией и участием в конференциях, семинарах и других мероприятиях, в том числе в зарубежных странах;
финансирование расходов, связанных с оснащением научных лабораторий необходимым оборудованием, вычислительными техническими и комплектующими средствами, а также их установкой;
финансирование расходов, связанных с внедрением цифровых технологий в сферу обеспечения сейсмической безопасности населения и территории республики, разработкой национальных программ сейсмостойкого строительства;
укрепление материально-технической базы соответствующих направлений деятельности государственных органов и организаций, ответственных за сферу сейсмологии, обеспечение сейсмостойкости сооружений и сейсмической безопасности;
финансирование расходов, связанных с процессом формирования электронных технических паспортов действующих зданий и сооружений, расположенных на сейсмоактивной территории республики;
поддержку ученых, в том числе молодых научных работников, достигших высоких научных результатов и внесших достойный вклад в развитие науки.
Распорядителем средств Фонда является Премьер-министр Республики Узбекистан.
6. Согласиться с предложениями Академии наук, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Министерства строительства и Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан по:
определению Туринского политехнического университета в городе Ташкенте (далее – Туринский политехнический университет) и Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека базовыми высшими образовательными учреждениями по подготовке и переподготовке кадров по направлениям образования и специальностям соответственно «Инженерная сейсмология» и «Сейсмология и сейсмометрия»;
организации начиная с 2021/2022 учебного года в данных высших образовательных учреждениях учебного процесса на этапах бакалавриата и магистратуры по направлениям образования и специальностям соответственно «Инженерная сейсмология» и «Сейсмология и сейсмометрия».
7. Создать при Туринском политехническом университете Научно-техническую лабораторию по экспериментальному исследованию зданий и сооружений (далее – Лаборатория)
и утвердить основные направления исследовательских испытаний, проводимых Лабораторией, согласно приложению №2.
Лаборатория организуется в здании Технопарка Туринского политехнического университета;
финансирование работ по созданию Лаборатории и оснащению ее отдельным оборудованием производится за счет средств Фонда, средств технического содействия (грантов) международных финансовых институтов и организаций, а также иных источников, не запрещенных законодательством;
штатные единицы Лаборатории формируются за счет оптимизации профессоров-преподавателей, соискателей докторантуры и работников лаборатории «Строительные материалы и конструкции» Туринского политехнического университета;
государственные научно-исследовательские учреждения, ответственные за проведение исследований по сейсмостойкому строительству зданий и сооружений, оценке и уменьшению сейсмической опасности, пользуются Лабораторией безвозмездно.
а) внедряется практика, в соответствии с которой:
начиная с 1 апреля 2021 года формируются электронные технические паспорта, предусматривающие сведения, необходимые для оценки сейсмической уязвимости действующих зданий, сооружений и многоэтажных жилых домов, расположенных на сейсмоактивной территории республики;
начиная с 1 мая 2021 года формируются электронные технические паспорта, предусматривающие конструктивные системы, сейсмический уровень площади строительства, показатели прочности материалов грузоподъемных конструкций многоэтажных зданий и сооружений, запланированных к новому строительству;
б) Министерство строительства совместно с Академией наук Республики Узбекистан являются ответственными организациями за внедрение данной практики;
в) при наличии прогнозов сейсмической опасности сформированные электронные технические паспорта используются в целях изучения сейсмостойкости зданий и сооружений, подготовки к ожидаемому землетрясению и ликвидации его последствий.
9. Академии наук и Министерству строительства совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру:
а) в срок до 1 декабря 2020 года разработать методологию электронной технической паспортизации зданий и сооружений;
б) в срок до 1 декабря 2021 года:
разработать научно-методические основы оценки сейсмической опасности на региональном уровне, а также мелкомасштабную карту сейсмического риска территории Узбекистана;
создать на базе мелкомасштабной карты сейсмического риска программное обеспечение и обеспечить регулярное оповещение населения в целях своевременного прогнозирования и ликвидации последствий сильных землетрясений, а также эффективной реализации соответствующих профилактических мер.
10. Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан:
а) совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в срок до 1 января 2021 года внедрить автоматизированную систему в процесс обмена прогнозными данными между Республиканским центром сейсмопрогностического мониторинга Министерства по чрезвычайным ситуациям и сейсмологическими и комплексными прогностическими станциями;
б) совместно с Академией наук и Министерством иностранных дел внести в Кабинет Министров предложения по налаживанию до конца 2020 года партнерских отношений с соседними государствами по вопросу прогнозирования сейсмических рисков в Центральноазиатском регионе;
в) совместно с Академией наук и Министерством строительства:
в срок до 1 апреля 2021 года разработать методическое пособие для граждан по выполнению соответствующих действий и мероприятий во время землетрясения;
разработать методическое пособие по принятию мер элементарной сейсмостойкости при строительстве частных домов (индивидуальных зданий) из сырья отечественного производства с проведением широких пропагандистских мероприятий среди населения;
г) совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в срок до 1 апреля 2021 года:
создать мобильное приложение, обеспечивающее доведение до населения наиболее полной информации о происшедшем землетрясении;
обеспечить интеграцию оперативного обмена информацией между мобильным приложением и официальным веб-сайтом, базой данных Республиканского центра сейсмопрогностического мониторинга Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан.
11. Академии наук совместно с Министерством по чрезвычайным ситуациям, Министерством водного хозяйства, Министерством энергетики и Министерством строительства Республики Узбекистан:
в срок до 1 ноября 2020 года разработать экспресс-методологию оценки состояния сейсмостойкости всех водохранилищ и гидротехнических сооружений;
в срок до 1 июня 2021 года сформировать паспорта оценки сейсмической уязвимости водохранилищ и гидротехнических сооружений, разработать и внести в Совет для обсуждения и утверждения меры по устранению выявленной сейсмической уязвимости водохранилищ и гидротехнических сооружений.
12. Академии наук Республики Узбекистан:
а) совместно с Министерством по чрезвычайным ситуациям и Министерством строительства разработать и внести в Кабинет Министров:
в срок до 1 декабря 2020 года – проект закона «Об обеспечении сейсмической безопасности населения и территории Республики Узбекистан» с привлечением квалифицированных специалистов и ученых сферы;
в срок до 1 марта 2021 года – Концепцию по развитию сферы сейсмологии, обеспечения сейсмостойкости сооружений и сейсмической безопасности до 2030 года;
б) совместно с Министерством инновационного развития, Министерством инвестиций и внешней торговли и Фондом «Эл-юрт умиди» в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения о привлечении грантов международных организаций в сферу сейсмологии, обеспечения сейсмостойкости сооружений и сейсмической безопасности, а также организации обучения, прохождения стажировки и повышения квалификации специалистов сферы в зарубежных странах.
13. Кабинету Министров Республики Узбекистан:
а) в месячный срок принять правительственные решения, предусматривающие:
организацию деятельности Фонда;
создание системы регулярного инструментального сейсмологического наблюдения за водохранилищами, расположенными на сейсмоактивной территории республики,
а также обеспечение необходимым оборудованием организаций, ответственных за данное направление;
б) в двухмесячный срок принять меры по обеспечению:
отдельным оборудованием, необходимым для полноценной организации деятельности Лаборатории;
зданием Института механики и сейсмостойкости сооружений имени М.Т.Уразбаева Академии наук;
в) в трехмесячный срок внести в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан проект закона Республики Узбекистан «О безопасности гидротехнических сооружений» в новой редакции.
14. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента оказывать непосредственное содействие ответственным исполнителям в обеспечении качественного и своевременного выполнения задач, определенных в настоящем постановлении и Программе, в разрезе регионов.
15. Внести изменения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
16. Министерству юстиции совместно с Академией наук, Министерством по чрезвычайным ситуациям, Министерством строительства Республики Узбекистан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Махмудова В.В. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.