Ўзбекистон-Россия ҳамкорлигини кенгайтириш учун янги имкониятлар
2020 йил 28 июль куни “Россия ва Ўзбекистон ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик салоҳияти: янги имкониятлар” мавзусида вебинар ўтказилди. Мулоқот “Деловая Россия” Умумроссия жамоат ташкилоти томонидан ташкил этилди.
Тадбирда видеоконференция алоқаси орқали Ўзбекистоннинг Россиядаги Элчихонаси, Россиянинг Ўзбекистондаги Элчихонаси, Ўзбекистон экспортчилари уюшмаси, “Российский экспортний центр” ва “Азиа-Инвест Банк” Аксиядорлик жамиятлари раҳбарияти ва вакиллари иштирок этди. Тадбир иштирокчиларининг умумий сони 100 нафардан ошди.
Вебинар давомида Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларининг замонавий ҳолати ва уларни янада кенгайтириш учун янги имкониятлар муҳокама қилинди. Мамлакатларимизнинг экспорт ёки импорт фаолияти билан шуғулланувчи компанияларини қўллаб-қувватлаш учун зарур молиявий воситаларни ишлаб чиқиш зарурлиги қайт этилди.
Ўзбекистон бозорида фаолият юритаётган Россия компанияларининг тажрибаси ва муваффақиятлари атрофлича таҳлил этилиб, бу борадаги мавжуд муаммолар кўрсатиб ўтилди ва уларни ҳал этиш йўллари таклиф этилди.
Ўзбекистонда (Тошкент шаҳрида) Россия савдо уйи ва Россияда (Самара шаҳрида) Ўзбекистон савдо уйини очиш бўйча лойиҳаларнинг бориши юзасидан фикр алмашилди
Мазкур тадбир Ўзбекистоннинг Россиядаги Элчихонаси томонидан давлатимиз Раҳбари белгилаб берган Россия билан икки томонлама савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш, маҳаллий тадбиркорларга Россия бозорига киришда кўмаклашиш, Россия сармояси ва технологияларини Ўзбекистон иқтисодиётига жалб этиш бўйича кўрсатмаларини амалга оширишга қаратилган ишларнинг мантиқий давоми бўлди.

Новые возможности для расширения узбекско-российского сотрудничества
28 июля 2020 года состоялся вебинар на тему «Потенциал торгово-экономического сотрудничества России и Узбекистана: новые возможности», организованный Общероссийской общественной организацией «Деловая Россия».
В мероприятии посредством видеоконференцсвязи приняли участие руководители и представители Посольства Узбекистана в России, Посольства России в Узбекистане, Ассоциации экспортеров Узбекистана, Акционерных обществ «Российский экспортный центр» и «Азия-Инвест Банк». Общее количество участников диалога составило свыше 100 человек.
В ходе вебинара обсуждены современное состояние и новые возможности для дальнейшего расширения торгово-экономических отношений между Узбекистаном и Россией. Особое внимание уделено финансовым инструментам поддержки компаний двух стран, занимающихся внешнеэкономической деятельностью.
Подробно проанализированы кейсы и success stories российских компаний, работающих на рынке Узбекистана, указаны на имеющиеся в данном направлении проблемы и предложены пути их решения.
Состоялся обмен мнениями о ходе реализации проектов по открытию Торгового дома России в Узбекистане (г.Ташкент) и Торгового дома Узбекистана в России (г.Самара).
Мероприятие стало логическим продолжением работы, проводимой Посольством в рамках реализации поручений Главы государства по расширению двусторонних торгово-экономических связей, оказанию содействия отечественным предпринимателям при выходе на рынок России, привлечению российских инвестиций и технологий в экономику Узбекистана.