Шавкат Мирзиёев: касалларни даволашга ҳам, иқтисодиётни ишлатишга ҳам мажбур ва масъулмиз
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 28 июль куни ҳудудларда коронавирус билан боғлиқ мураккаб вазиятни тартибга солиш бўйича кўрилаётган чоралар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Бутун дунёда COVID-19 тарқалиши ҳамон давом этмоқда. Мамлакатимизда охирги беш кунда инфекция юқтирганлар сони 3 мингтага кўпайиб, 21 минг 700 нафарга етди.
Жумладан, Тошкент вилоятида 347 та, Қашқадарёда 193 та, Сурхондарёда 130 та, Самарқандда 123 та, Сирдарёда 83 та, Андижонда 79 та янги касалланганлар аниқланган. Бухоро, Фарғона, Самарқанд, Наманган, Тошкент, Хоразм вилоятларида ва Қорақалпоғистонда пневмония ҳолатлари анча кўпайган.
Маълумки, Республика махсус комиссиясининг қарорига мувофиқ, юртимизда карантин талаблари муддати 15 августгача узайтирилди. Шу билан бирга, ҳозирги вазият пандемияга қарши кураш ишларини янада кучайтиришни талаб этмоқда.
Йиғилишда бу борада ҳудудларда долзарб бўлиб турган масалалар кўриб чиқилиб, қўшимча вазифалар белгиланди.
Республика махсус комиссиясига жойлардаги эпидемиологик вазиятни барқарорлаштириш ва касалларни даволашга амалий ёрдам берадиган гуруҳлар тузиб, ҳар бир ҳудудга юбориш бўйича кўрсатма берилди.
Ушбу гуруҳларга мутасадди идоралар, ихтисослашган тиббиёт марказлари ҳамда тиббиёт олий ўқув юртлари раҳбар ва мутахассислари, шунингдек, нафақадаги тажрибали шифокорлар жалб этилади. Бу ҳудудларда аҳолига эрта ва аниқ ташхис қўйиш, беморларни касаллик даражасига қараб тўғри ва малакали даволашда муҳим омил бўлади.
Ҳокимликларга коронавирусга ихтисослашган шифохоналар ташкил этиш, интенсив ва реанимация ўринларини кўпайтириш, уларни зарур тиббий жиҳозлар ва дори-дармон билан таъминлаш вазифаси қўйилди. Тошкент шаҳридаги тажриба асосида COVID-19 ва пневмония билан касалланганларга дастлабки малакали тиббий ёрдам кўрсатадиган “махсус поликлиникалар” ташкил этиш зарурлиги таъкидланди.
Давлат раҳбари оғир касаллар аҳволини енгиллаштирадиган тиббий ускуналар таъминоти масаласига алоҳида тўхталди.
Қайд этилганидек, охирги икки ҳафтада қўшимча равишда 370 та сунъий нафас олдириш аппарати, 1 минг 41 та портатив нафас олдириш ускунаси, 1 минг 164 та кислород концентратори ва бошқа зарур тиббий жиҳозлар олиб келиниб, ҳудудларга тарқатилди. Касаллар кўпайиши мумкинлигини ҳисобга олиб, Республика махсус комиссиясига жойларга яна қўшимча ускуналар етказиш бўйича топшириқ берилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 25 июлдаги “Коронавирус пандемиясини юмшатиш, аҳолининг санитария-эпидемиологик осойишталиги ва саломатлигини сақлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонига мувофиқ Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати ташкил этилди. Ушбу хизматнинг бугунги кундаги энг асосий вазифаси вирус занжирини узиш ҳисобланади. Шунингдек, соғлиқни сақлаш тизими, ҳокимликлар билан биргаликда беморларни соғайтириш ва улардан бошқаларга вирус юқишини камайтириш ҳам энг муҳим йўналишдир.
Йиғилишда ёш болалар, ҳомиладор аёллар, кексалар, ногиронлиги ва сурункали касаллиги бўлган фуқаролар саломатлиги устидан тизимли мониторинг олиб бориш муҳимлиги белгиланди.
Карантин даврида бирор бир эҳтиёжманд оила эътибордан четда қолмаслиги, кам таъминланган аҳоли қатламига моддий ёрдам, озиқ-овқат ва дори-дармонларни манзилли етказиб бериш тизими “соат”дай аниқ ишлаши кераклиги таъкидланди.
– Ҳозирги шароитда касалларни даволашга ҳам, иқтисодиётни ишлатишга ҳам мажбур ва масъулмиз. Шунинг учун аҳоли саломатлигини сақлаш, айни пайтда темир интизом билан ҳамма ишларни давом эттиришимиз керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ҳокимлар ўз ҳудудидаги реал вазиятдан келиб чиқиб, аниқ чоралар кўриши бўйича топшириқлар берилди. Шу билан бирга, тиббий ниқоб тақиш, ижтимоий масофани сақлаш, 65 ёшдан ошганлар зарурат бўлмаса уйдан чиқмаслиги қоидаларига қатъий риоя қилишнинг аҳамияти қайд этилди.
Видеоселектор йиғилишида ҳокимлар ва сектор раҳбарлари қатнашганидан фойдаланиб, экспорт ва инвестиция масалалари, бюджет тушумлари прогнозининг бажарилиши, ғўза парвариши ва экинларни суғориш ишларининг бориши кўриб чиқилди. Булар юзасидан мутасадди раҳбарларнинг ҳисоботи эшитилди.

Shavkat Mirziyoyev: We must treat the infected and develop the economy simultaneously
On July 28, President Shavkat Mirziyoyev chaired a video conference to discuss measures directed at addressing the complicated situation with coronavirus in Uzbekistan’s regions.
COVID-19 continues to spread around the world. In our country, cases of infection have reached 21.7 thousand, having increased by 3 thousand over the past five days.
In particular, 347 new cases were detected in the Tashkent region, 193 in Kashkadarya, 130 in Surkhandarya, 123 - Samarkand, 83 - Syrdarya and 79 in Andijan region. Pneumonia has mounted significantly in Bukhara, Ferghana, Samarkand, Namangan, Tashkent, Khorezm regions and Karakalpakstan.
Earlier, in accordance with the decision of the Republican Special Commission, the lockdown restrictions in Uzbekistan were extended through to August 15. The current situation requires further consolidation of the fight against the pandemia.
The meeting participants discussed pressing issues across the regions, identified additional tasks.
The Republican Special Commission was instructed to form and send groups to each region to provide practical assistance in stabilizing the epidemiological situation on the ground, as well as to treat patients.
These groups would involve the heads and specialists of government agencies in charge, specialized healthcare centers and medical education institutions, as well as experienced retired doctors. The groups will promote early and accurate diagnosis of the population in the regions, facilitate correct and qualified treatment of patients depending on the degree of the disease.
Hokimiyats are given directives to organize hospitals specialized for coronavirus, increase the number of intensive care beds, equip them with essential medical equipment and medicines. It was noted that it is crucial to set up special polyclinics to provide qualified medical care to patients with COVID-19 and pneumonia, building on the experience of the city of Tashkent.
The head of state expounded on the issue of supplying medical equipment to alleviate the condition of seriously ill patients.
Over the past two weeks, 370 ventilators, 1,041 CPAP machines, 1,164 oxygen concentrators and other equipment have been additionally delivered and distributed among the regions. Given the possible increase in the number of infected, the Republican Special Commission was ordered to deliver additional equipment.
In accordance with the July 25 Presidential Decree on measures to mitigate the coronavirus pandemic, radically improve the system of sanitary and epidemiological welfare and public healthcare, the Service for Sanitary and Epidemiological Welfare and Public Health was established. Today, this service is tasked with breaking the chain of COVID-19 contagion. Among important areas of activity is the work in cooperation with the healthcare system and hokimiyats towards treatment of patients and reduction of the risk of transmission of the virus.
As it was stressed at the meeting, it is crucial to establish systematic monitoring of the health of children, pregnant women, the elderly, persons with disabilities and chronic diseases.
The President noted that during the shutdown period, not a single needy family should be left without attention, the system of targeted provision of the poor with material assistance, food and medicines should work accurately and smoothly.
“In the current situation, we must simultaneously treat the infected and develop the economy. Therefore, along with the protection of people’s health, work in other areas should be continued with iron discipline,” Shavkat Mirziyoyev insisted.
The hokims were directed to take concrete measures with an eye to the actual state of affairs in respective regions. The importance of strict adherence to the rules for wearing masks and social distancing was emphasized, while for persons over 65 – the undesirability of leaving home unless absolutely necessary.
At the video session, also attended by hokims and heads of sectors, the President inquired into the progress of work towards exports and investments, the implementation of forecast indicators of budget revenues, the cultivation of cotton and irrigation of crops. Responsible officials presented reports on these issues.