ЖСТ билан ишлаш бўйича Идоралараро комиссия ва музокаралар олиб бориш гуруҳининг қўшма мажлиси бўлиб ўтди
2020-07-24 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 21 июль куни ЖСТ билан ишлаш бўйича Идоралараро комиссия ва Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига кириши бўйича музокаралар олиб бориш гуруҳининг видеоконференция шаклида қўшма мажлиси бўлиб ўтди. Мажлисни комиссия раиси, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков олиб борди.
Мажлисда ЖСТга аъзо мамлакатлар билан икки томонлама музокараларга тайёргарликнинг бориши кўриб чиқилди.
Жорий йилнинг 7 июль куни 60 дан ортиқ ЖСТга аъзо мамлакатлар вакиллари иштирок этган Ўзбекистон Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши бўйича Ишчи гуруҳининг тўртинчи йиғилиши муваффақиятли ўтказилганлиги қайд этилди.
Йиғилиш якунлари бўйича 23 давлат вакиллари ва ЖСТ Бош директорининг ўринбосари А.Вулф Ўзбекистонни Ташкилотга киришини қўллаб-қувватлашга тайёрлиги ҳақида баёнот бергани унинг алоҳида аҳамиятга эга эканлигидан далолат беради.
Экспертларнинг фикрича, Ташкилот тарихида илк бор 15 йиллик паузадан сўнг музокаралар жараёнини қайта бошлаган Ишчи гуруҳнинг биринчи йиғилишидаёқ ЖСТга аъзо мамлакатлар томонидан Ўзбекистоннинг Ташкилотга кириши бўйича Ишчи гуруҳ Маърузасининг асоси ҳисобланган Фактологик хулосани тайёрлаш босқичига бирданига ўтиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Мажлис давомида ЖСТга аъзо мамлакатлар билан товар ва хизматларнинг бозорларга чиқиши бўйича икки томонлама музокараларга тайёргарликнинг бориши ҳақида маълумот берилди.
Тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига стратегик ҳужжатларни ўз вақтида шакллантириш, ваколатли ходимлар ва мутахассисларни жалб этиш, ЖСТга аъзо мамлакатларнинг саволларига жавоб бериш учун зарур маълумотларни тўплаш мақсадида музокараларга сифатли тарзда ҳар томонлама тайёргарлик кўриш зарурлиги ҳақида кўрсатма берилди. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги тайёргарлик жараёнини мувофиқлаштиради ва унинг доимий мониторингини олиб боради.
Мажлис якунида Ўзбекистоннинг ЖСТга кириши юзасидан музокараларнинг кейинги босқичига ўтиш бўйича чора-тадбирлар тасдиқланди, аниқ режалар белгилаб олинди ва бу жараёнда устувор вазифалар қайд этилди.

Состоялось совместное заседание Межведомственной комиссии по работе с ВТО и переговорной группы
21 июля текущего года в формате видеоконференции состоялось совместное заседание Межведомственной комиссии по работе с ВТО и Переговорной группы по вступлению Республики Узбекистан во Всемирную торговую организацию. Заседание прошло под руководством председателя Комиссии, заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова.
В ходе заседания был рассмотрен ход подготовки к двусторонним переговорам со странами-членами ВТО.
Было отмечено успешное проведение 7 июля текущего года четвертого заседания Рабочей группы по вступлению Республики Узбекистан во Всемирную торговую организацию, в котором приняли участие представители более 60 стран-членов ВТО.
Об особой значимости данного заседания свидетельствует и тот факт, что по его итогам 23 государства и руководство ВТО в лице заместителя Генерального директора А.Вулфа выступили с заявлениями о поддержке Узбекистана в процессе вступления в Организацию.
По мнению экспертов, впервые в истории Организации странами-членами ВТО в ходе первого заседания Рабочей группы с момента возобновления процесса переговоров после 15-летней паузы было принято решение сразу перейти к стадии формирования Фактологического резюме, являющегося основой Доклада Рабочей группы по присоединению Узбекистана к Организации.
В рамках заседания была заслушана информация о ходе подготовки к двусторонним переговорам со странами-членами ВТО по вопросам доступа на рынок товаров и услуг.
Руководителям соответствующих министерств и ведомств было указано на необходимость организации качественной и всесторонней подготовки к переговорам, имея в виду своевременное формирование стратегических документов, привлечение компетентных сотрудников и специалистов и сбор необходимой информации для ответов на вопросы стран-членов ВТО. Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан будет вестись координация и регулярный мониторинг процесса подготовки.
По итогам заседания утвержден план мероприятий по переходу к следующему этапу переговоров по вступлению Узбекистана в ВТО, намечены конкретные планы и определены первостепенные задачи в данном процессе.