Австрия Ташқи ишлар вазири ўринбосари билан учрашув тўғрисида
2020 йилнинг 21 июль куни Вена шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Шерзод Асадов Австрия Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари - ТИВ сиёсий директори Грегор Кёсслер билан учрашди.
Учрашув чоғида Ўзбекистон-Австрия муносабатларини чуқурлаштириш истиқболлари тўғрисида фикр алмашилди, ўзаро манфаатли барча йўналишларда икки томонлама ҳамкорликнинг изчил ривожланаётганлиги қайд этилди.
Олий ва юқори даражалардаги ўзаро ташрифларни ташкил этиш ҳамда икки давлат ташқи сиёсат идоралари ўртасида мунтазам сиёсий масалаҳатлашувларни ўтказиш орқали сиёсий мулоқотни давом эттиришнинг муҳимлиги таъкидланди.
Австрия ТИВ раҳбари ўринбосари мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг миқёсли иқтисодий ислоҳотлар ва хорижий инвесторлар учун яратилаётган шароитлар сабабли Австриянинг йирик компанияларида Ўзбекистон билан ҳамкорлик қилишга қизиқиш ортаётганлиги тўғрисида маълум қилди.
Австрия томони Ўзбекистон билан халқаро ташкилотлар доирасидаги самарали ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга тайёрлигини таъкидлади.
Таълим, маданият ва тиббиёт соҳаларидаги Ўзбекистон-Австрия алоқаларини келгусида ҳам ривожланришга ўзаро қизиқиш билдирилди.

О встрече с заместителем министра иностранных дел Австрии
21 июля 2020 года в г.Вене заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Шерзод Асадов встретился с заместителем министра иностранных дел – политическим директором МИД Австрийской Республики Грегором Кёсслером.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о перспективах углубления узбекско-австрийских отношений, отмечено поступательное развитие двустороннего сотрудничества по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
Подчеркнута важность продолжения политического диалога путем организации взаимных визитов на высшем и высоком уровнях, а также проведение регулярных политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран.
Заместитель главы МИД Австрии сообщил о нарастающем интересе крупных австрийских компаний к сотрудничеству с Узбекистаном на фоне осуществляемых масштабных экономических реформ и создаваемых условий для иностранных инвесторов в нашей стране.
Австрийская сторона подчеркнула готовность к дальнейшему укреплению взаимовыгодного сотрудничества с Узбекистаном в рамках международных организаций.
Выражена обоюдная заинтересованность в дальнейшем развитии узбекско-австрийского сотрудничества в сфере образования, культуры и медицины.