Кам таъминланганларга ажратилган 82,2 миллион сўм талон-торож қилинди
Аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш, айниқса, кам таъминланган оилаларни қўллаб-қувватлаш, камғабалликни қисқартиришга эътибор қаратилмоқда.
Шу мақсадда ажратилаётган бюджет маблағлари ўз манзилига етиб бораяпдими? Таассуфки, бу саволга тўлиқ ижобий жавоб бериш қийин.
Чунки кам таъминланганлар учун бюджетдан ажратилаётган маблағларни ўз эгаларига етказиб беришга масъул ходимлар бу маблағларга кўз олайтираётган ҳолатлар йўқ эмас. Бошқача айтганда, бундай юлғичлик оқибатида шундоғам карантин шароитида қийналаётган одамлар аҳволи баттар оғирлашмоқда.
Хусусан, аҳолининг ҳолидан бевосита хабардор бўлиши шарт бўлган маҳаллалар фаоллари ҳудудидаги эҳтиёжманд оилалар қолиб, бошқаларга моддий ёрдам расмийлаштиришдек тубан ишларни давом эттирмоқда.
Мисол учун, Андижон вилояти Шаҳрихон туманидаги “Якка тут” маҳалла фуқаролар йиғини мансабдор шахслари томонидан кам таъминланган оилалар тоифасига кирмайдиган 51 нафар фуқарога асоссиз равишда моддий ёрдам пули тўлаб берган. Бунинг оқибатида 82,2 миллион сўм бюджет маблағи талон-торож қилинган.
Ҳолбуки, бу маблағ қора қозони қайнамай қолган, ёрдам сўраб маҳаллага чиқишга ҳам бота олмай қолган одамларнинг ҳақи эди. Шундай одамлар кимлиги ва манзилини эса фаоллар беш қўлдек яхши билади.
Демак, улардан кўз юмиб, ажратилган маблағ бошқа йўл билан талон-торож қилинган экан, бунинг замирида бошқа “мақсад” яширинмаган, деб айтиш мушкул.
Бош прокуратура матбуот хизмати хабарига кўра, юқоридаги ҳолат Бош прокуратура ҳузуридаги ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг Шаҳрихон тумани бўлими ходимлари томонидан вилоят давлат молиявий назорат бошқармаси билан ҳамкорликда ўтказилган терговга қадар текширувда фош этилган.
Мазкур ҳолат юзасидан маҳалла фуқаролар йиғини мансабдор шахсларига нисбатан Жиноят кодексининг 167-моддаси 2-қисми “а,в,г” бандлари ва 209-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

Расхищено 82,2 миллиона сумов, выделенных для малообеспеченных семей
Уделяется внимание социальной защите населения, поддержке малообеспеченных семей, сокращению бедности.
Доходят ли до адресата средства, выделяемые для этих целей из бюджета? К сожалению, трудно дать полноценно положительный ответ на этот вопрос.
Потому что встречаются случаи, когда этими деньгами желают завладеть работники, ответственные за донесение выделяемых из бюджета средств до адресатов. Иными словами, в результате таких действий положение граждан, и без того живущих в затруднительном положении в период карантина, усугубляется еще больше.
Активисты махалли, которые обязаны непосредственно посещать дома граждан и изучать уровень их жизни, оформляют материальную помощь не тем, кто реально в ней нуждается, а абсолютно другим людям.
К примеру. Должностными лицами схода граждан махалли “Якка тут” Шахриханского района Андижанской области 51 гражданину, не входящему в категорию малообеспеченных семей, необоснованно выдана материальная помощь. В результате совершена растрата 82,2 миллиона сумов бюджетных средств.
К сожалению, эти средства должны были быть выделены тем, кто даже не мог прийти в махаллю и попросить о помощи. Активисты махалли знают такие семьи и место их проживания.
Значит, их просто проигнорировали, выделенные средства были расхищены, так как преследовались другие «цели». Согласно информации пресс-службы Генеральной прокуратуры указанная выше ситуация была раскрыта в ходе доследственной проверки, проведенной сотрудниками Шахриханского районного отдела Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре совместно с областным управлением государственного финансового контроля.
В отношении должностных лиц схода граждан махалли возбуждено уголовное дело согласно пунктам “а,в,г” части 2 статьи 167 и части 1 статьи 209 Уголовного кодекса.