Ўзбекистон Элчиси Португалия Президентига ишонч ёрлиғини топширди
Ўзбекистон Республикаси Элчиси Сардор Рустамбоев 2020 йил 20 июль куни Лиссабон шаҳрида Португалия Республикаси Президенти Марсело Ребело де Соузага ишонч ёрлиғини топширди.
Расмий маросимдан сўнг бўлиб ўтган суҳбатда Португалия Президенти Ўзбекистонда Президент Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида жадал ва изчил амалга оширилаётган кенг кўламли ўзгаришларни қўллаб-қувватлашини таъкидлади.
Марсело Ребело де Соуза Ўзбекистон Президенти билан 2019 йил апрель ойида Пекин шаҳрида «Бир макон - бир йўл» саммити доирасида бўлиб ўтган самимий учрашувни эслаб, давлатимиз раҳбарига чуқур ҳурматини ҳамда эзгу тилакларини изҳор этди.
Португалия раҳбари ҳамкорлик кун тартибидаги масалалар, минтақавий ва халқаро тузилмалар доирасидаги муносабатларнинг кенг қамровли жиҳатлари юзасидан фикр алмашар экан, ўзаро манфаатли шериклик алоқаларини янада мустаҳкамлаш тарафдори эканини билдирди.
Эслатиб ўтамиз, Сардор Рустамбоев Ўзбекистон Республикасининг Франциядаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси ҳисобланади. 2018 йил сентябрь ойида Франция Президенти Эмануэль Макронга ишонч ёрлиғи топширилган эди.
Сардор Рустамбоев бир вақтнинг ўзида мамлакатимизнинг Португалиядаги Элчиси вазифаларини ҳам бажаради.

Посол Узбекистана вручил верительные грамоты Президенту Португалии
20 июля 2020 года Посол Республики Узбекистан Сардор Рустамбаев в г.Лиссабоне вручил верительные грамоты Президенту Португальской Республики Марсело Ребело де Соуза.
В ходе беседы, последовавшей за официальной церемонией, подчеркивалось, что Португалия поддерживает широкомасштабные преобразования в Узбекистане, динамично и последовательно осуществляемые под руководством Президента Шавката Мирзиёева.
Марсело Ребело де Соуза с теплотой отметил состоявшуюся свою встречу с Президентом Узбекистана в рамках саммита «Один пояс, один путь» в Пекине в апреле 2019 года и выразил свое глубокое уважение и наилучшие пожелания главе нашего государства.
В ходе обмена мнениями по повестке дня двустороннего сотрудничества, широкому кругу вопросов взаимодействия в рамках региональных и международных структур глава португальского государства выступил за дальнейшее укрепление взаимовыгодного партнерства.
Напомним, что Сардор Рустамбаев одновременно является Послом нашей страны во Франции. Верительные грамоты Президенту Франции Эмануэлю Макрону были вручены в сентябре 2018 года. Миссию Посла нашей страны в Португалии он будет выполнять по совместительству.