Навоий вилоятида инвестиция фаолиятини ривожлантиришнинг келгусидаги истиқболлари аниқланди
Жорий йилнинг 18-19 июль кунлари Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков бошчилигидаги ҳамда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарларидан ташкил топган ишчи гуруҳ Навоий вилоятига ташриф буюрди.
Ташриф давомида тадбиркорлар ва экспортчилар билан манзилли иш олиб борилди ҳамда инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши ўрганилиб, инвестицияларни жалб қилиш учун янги истиқболли йўналишлар кўриб чиқилди. Корхоналар ва объектларга бевосита бориш ҳамда инвестиция лойиҳалари ташаббускорлари ва ишлаб чиқарувчилари билан тўғридан-тўғри мулоқот қилиш натижасида тадбиркорларнинг долзарб муаммоларини батафсил ўрганишга ва уларни зудлик билан ҳал этиш бўйича комплекс чораларни кўришга эришилди.
Навоий вилоятининг 2020-2021 йилларга мўлжалланган ҳудудий ривожланиш дастури танқидий таҳлил қилинди. Саноат ишлаб чиқариш ҳажмларини сезиларли даражада ошириш, кўплаб янги иш ўринлари яратиш ва вилоятнинг экспорт салоҳиятини оширишга имкон берадиган янги инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
Хусусан, Зарафшон, Учқудуқ ва Нурота туманларида инвестицияларни жалб қилишнинг паст кўрсаткичлари қайд этилди, шу сабабли тегишли маҳаллий давлат ҳокимияти органлари раҳбарларига тармоқ идоралари ва бирлашмалари билан яқин ҳамкорликда иқтисодий самарадорликнинг юқори кўрсаткичлари билан ажралиб турадиган янги инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш топширилди.
Касаначиликни ривожлантириш ва маҳаллий аҳоли учун доимий даромаднинг қўшимча манбаларини яратиш мақсадида боғдорчилик, қуёнчилик, асаларичилик, пиллачилик, паррандачилик, шунингдек, тикувчилик ва трикотаж маҳсулотларини ишлаб чиқаришга йўналтирилган қатор лойиҳалар ишлаб чиқилди. Ушбу йўналишда Навоий ва Зарафшон шаҳарларида шунингдек, Конимеҳ, Томди, Қизилтепа ва Учқудуқ туманларида ҳунармандчилик, чорвачилик, паррандачилик ва тўқимачиликка алоҳида урғу берган ҳолда, қўшимча лойиҳалар ишлаб чиқиш топширилди.
Навоий вилояти шаҳар ва туманларининг иқтисодий салоҳиятини чуқур ўрганиш йўли билан инвестицияларни жалб қилишнинг устувор тармоқлари: боғдорчилик, қоракўлчилик, енгил ва кимё саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ва туризм соҳалари аниқланди.
Ушбу лойиҳаларни сифатли ва ўз вақтида амалга оширишни таъминлаш мақсадида юқорида кўрсатиб ўтилган соҳаларни ривожлантиришга халақит берадиган тизимли омиллар кўриб чиқилди. Хусусан, Томди, Учқудуқ, Қизилтепа, Хатирчи ва Нурота туманларининг инфратузилмасини кенгайтириш ва замонавийлаштириш бўйича комплекс чора-тадбирлар ишлаб чиқиш тўғрисида топшириқлар берилди. Шунингдек, янги инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш мақсадида туман ва шаҳарларнинг мавжуд ресурсларни таҳлил қилиш бўйича ишни давом эттириш топширилди.
“Қуруқ порт” ташаббусининг амалга оширилиши алоҳида кўриб чиқилди. Тегишли идоралар раҳбарларига ушбу мажмуанинг муваффақиятли ишлаши учун зарур шарт-шароитларни яратишни таъминлайдиган бир қатор омилларни ҳисобга олган ҳолда лойиҳани амалга оширишни жадаллаштириш бўйича саъй-ҳаракатларини бирлаштириш топширилди. Жумладан, арзон ва сифатли божхона-логистика хизматларини тақдим этиш тизимини ҳамда мижозларга ва логистика компанияларига ёнилғи-мойлаш материалларини рақобатбардош нархларда тақдим этиш механизмини яратиш зарурлиги қайд этилди, бу эса келажакда «DHL», «FedEx», «Cargo Lux» каби йирик хорижий операторларни жалб қилишга имкон яратади.
Сафар натижасида масъул раҳбарларга аниқ муддатлар ва кутилаётган натижалар кўрсатилган манзилли топшириқлар берилди. Уларнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан таъминланади.ф

Определены дальнейшие перспективы развития инвестиционной деятельности в Навоийской области
18-19 июля текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков совершила выезд в Навойискую область.
В ходе выезда была проведена адресная работа с предпринимателями и экспортерами, а также изучен ход реализации инвестиционных проектов и рассмотрены новые перспективные направления для привлечения инвестиций. Выезд на предприятия и объекты и прямой диалог с инициаторами инвестиционных проектов и производителями позволили детально изучить актуальные проблемы предпринимателей и принять комплексные меры по их оперативному решению.
Проведен критический анализ региональной программы развития Навойиской области на 2020-2021гг. Отмечена необходимость в разработке новых инвестиционных проектов, реализация которых позволит существенно увеличить объемы промышленного производства, создать большое количество новых рабочих мест и нарастить экспортный потенциал региона.
В частности, в Зерафшанском, Учкудукском и Нуратинском районах отмечены низкие показатели привлечения инвестиций, в связи с чем руководителям соответствующих органов местной власти в тесной координации с отраслевыми ведомствами и объединениями поручено разработать новые инвестиционные проекты, характеризующиеся высокими показателями экономической эффективности.
В целях развития надомного труда и создания дополнительных источников постоянного заработка для местного населения разработан ряд проектов в сферах плодоовощеводства, кролиководства, пчеловодства, шелководства, птицеводства, а также швейно-трикотажной отрасли. В данном направлении было поручено проработать дополнительные проекты в городах Навои и Зерафшан, а также Канимехском, Тамдынском, Кызылтепинском и Учкудукском районах, с акцентом на ремесленничестве, животноводстве, птицеводстве и текстильном производстве.
Путем глубокого изучения экономического потенциала районов и городов Навоийской области были выделены приоритетные отрасли для дальнейшего привлечения инвестиций: садоводство, каракулеводство, легкая и химическая промышленность, сфера производства строительных материалов и туризм.
В целях качественной и своевременной реализации данных проектов были рассмотрены системные факторы, препятствующие развитию вышеуказанных сфер. Так, в частности, были даны поручения разработать комплекс мер по расширению и модернизации инфраструктуры Тамдынского, Учкудукского, Кызылтепинского, Хатирчинского и Нуратинского районов. Также было поручено продолжить работу по анализу имеющихся ресурсов в разрезе районов и городов для разработки новых инвестиционных проектов.
Отдельно был рассмотрен ход реализации инициативы по созданию «сухого порта». Руководителям соответствующих ведомств было поручено объединить усилия для ускорения реализации проекта, учитывая при этом ряд факторов, способных обеспечить создание необходимых условий для успешного функционирования данного комплекса. Так, была отмечена необходимость создания системы оказания недорогих и качественных таможенно-логистических услуг, а также механизма предоставления клиентам и логистическим компаниям горюче-смазочных материалов по конкурентным ценам, что в перспективе позволит привлечь крупных зарубежных операторов, таких как «DHL», «FedEx», «Cargo Lux».
По итогам поездки ответственным руководителям были даны адресные поручения с указанием конкретных сроков и ожидаемых результатов, контроль за исполнением которых будет обеспечен Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан.