Сурхондарё вилоятида инвестициялар ва ташқи савдо ҳолати ўрганилди
Жорий йилнинг 17 июль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков бошчилигидаги ҳамда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарлари таркибидаги ишчи гуруҳ инвестиция ва инфратузилмавий лойиҳаларини амалга оширилишини мониторинг қилиш, ҳудудда иқтисодий ўсиш нуқталарини аниқлаш, шунингдек, тадбиркорлар ва экспортчиларнинг мавжуд муаммоларини ўрганиб, тезкор ҳал қилиш мақсадида Сурхондарё вилоятига ташриф буюрди.
Ишчи гуруҳ аъзолари жойлардаги корхоналарга бориб, тадбиркорлар ва экспортчилар фаолиятини, шунингдек, минтақа инфратузилмасини модернизация қилиш ва кенгайтириш бўйича ишларнинг боришини ўрганиб чиқди.
Ҳудудий ривожланиш дастурининг таҳлили ўтказилди. Унинг доирасида 2020-2021 йилларда вилоятда 22,2 трлн сўмлик 1449 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилган. Шу билан бирга, умумий қиймати 6,7 трлн сўм бўлган 1057 та лойиҳа доирасида барпо этилаётган ишлаб чиқариш объектлари 2021 йил 1 июлдан кечикмай фойдаланишга топширилади. Қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик ва озиқ-овқат саноати, шунингдек, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ва туризм вилоятнинг истиқболли соҳалари ҳисобланади. Таҳлил натижасида Сурхондарё вилоятининг Узун, Музработ, Бойсун, Ангора ва Шеробод туманларида инвестицияларни жалб қилиш кўрсаткичларининг пастлиги аниқланди, шу муносабат билан тижорат банклари раҳбарларига тегишли маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари ва хусусий ташаббускорлар билан биргаликда ушбу туманларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш суръатларини оширишга имкон берадиган қўшимча инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш топширилди.
Ҳудуд иқтисодий ривожланишининг драйверига айланиши мумкин бўлган истиқболли тармоқлар алоҳида кўриб чиқилди, бунда, хусусан, боғдорчилик ва узумчилик сектори катта салоҳиятга эга. Вилоятда жами 0,6 минг гектар майдонда самарасиз фойдаланилаётган боғлар ва узумзорлар мавжудлиги аниқланди. Ушбу ҳудудларни оптималлаштириш ва янги боғдорчилик корхоналарини ташкил этиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди, улар ҳисобига 1,1 минг гектардан ортиқ боғлар ва узумзорлар ҳамда 3 минг гектар майдонда анорзорлар барпо этилади. Ушбу лойиҳаларни амалга ошириш учун 103 та ташаббускор аниқланиб, уларга ҳар томонлама ёрдам кўрсатилади. Шунингдек, масъул раҳбарларга янги боғлар ва узумзорлар яратиш учун 3,5 минг гектар қўшимча ер майдонларидан самарали фойдаланиш мақсадида ушбу йўналишда янги лойиҳаларни шакллантириш бўйича иш олиб бориш топширилди. Шунингдек, вилоятда 2021 йил охирига қадар мева етиштириш ҳажмининг 30 фоизга ўсиш прогнозини ҳисобга олган ҳолда маҳсулотни қайта ишлаш даражасини ошириш зарурлиги таъкидланди.
Тўқимачилик ва трикотаж саноатида умумий қиймати 169 млн долларга тенг 55 та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилди, бу эса 5,2 минг янги иш ўрни яратишга имкон беради. Ушбу йўналишда етакчи хорижий компаниялар билан ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш орқали таниқли брендлар остида тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришга эътибор қаратиш топширилди.
Шунингдек, минтақада мавжуд бўлган оҳактош, мармар, гранит, доломит, травертин ва бошқа қазилмаларнинг заҳираларини ҳисобга олган ҳолда, умумий қиймати 297,6 млн долларлик қурилиш материаллари ишлаб чиқариш соҳасида 166 та инвестиция лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Минтақавий ривожлантириш дастури доирасида устувор тармоқларда ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш даражасини ошириш зарурлигига алоҳида эътибор қаратилди, шу муносабат билан тармоқ бирлашмалари раҳбарларига Сурхондарё вилояти учун электротехника, чарм-пойабзал, тўқимачилик, фармацевтика соҳаларида ҳамда қурилиш материаллари саноатида истиқболли лойиҳаларни ўз ичига олган маҳаллийлаштириш дастурини ишлаб чиқиш топширилди. Вилоятнинг қулай географик жойлашувини, яъни Афғонистон билан чегарадошлигини ҳисобга олган ҳолда, ишлаб чиқилаётган лойиҳалар салмоқли экспорт салоҳиятига эга бўлиши ва ташқи бозорларнинг талаб ва эҳтиёжларига мос келиши лозимлиги таъкидланди.
Гуруҳ раҳбарияти "Айритом" чегара мажмуаси ҳудудига ташриф буюриб, мавжуд инфратузилма ва тақдим этилаётган божхона ва логистика хизматлари турларини ўрганиб чиқди. Ташқи иқтисодий фаолият субъектларнинг эҳтиёжларини тўла ва сифатли қондириш учун божхона назорат пункти фаолиятини янада такомиллаштиришнинг устувор чоралари белгиланди. Бу, ўз навбатида, Ўзбекистон-Афғонистон йўналишида юк ташишни янада фаоллаштириш ва Ўзбекистон-Афғонистон ўртасидаги ўзаро савдо салоҳиятини рўёбга чиқариш имконини беради.
"Термиз" эркин иқтисодий зонаси иқтисодий салоҳиятидан максимал даражада фойдаланиш мақсадида унинг ҳудудида тайёр тўқимачилик, чарм-пойабзал ва электротехника маҳсулотлари ишлаб чиқаришга йўналтирилган йирик лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш чора-тадбирларига алоҳида эътибор қаратилди. Шу мақсадда тегишли идоралар раҳбарларига зарур муҳандислик-коммуникация тармоқларини тортиб келиш ва йўлларни барпо этиш ишларини ҳам тезкор равишда амалга ошириш топширилди.
Аҳолини иш билан таъминлаш борасида амалга оширилган ишлар танқидий кўриб чиқилди: боғдорчилик, чорвачилик, паррандачилик, балиқчилик, асаларичилик, ҳунармандчилик, тўқимачилик, озиқ-овқат ва заргарлик соҳаларида ишга солинмаган имкониятлар қайд этилди.
Шунингдек, вилоятда 622,8 млн долларни ташкил этувчи 13 та инфратузилма лойиҳаларининг жумладан, 419,4 млн доллар миқдоридаги Сурхондарё вилояти сув таъминоти тизимини модернизация қилиш ва реконструкция қилиш лойиҳалари, шунингдек, Европа тикланиш ва тараққиёт банки ва бошқа халқаро молия институтлари томонидан молиялаштириладиган шаҳар ва вилоят марказларида канализация тизимларини қуриш бўйича қатор лойиҳалар амалга оширишининг бориши ўрганилди. Бундан ташқари, 805 млн доллар миқдоридаги автомобил йўлларини қуриш бўйича 9 та лойиҳани, жумладан, "Бишкек-Душанбе-Термиз" автомобил йўли, шунингдек, М39 "Тошкент-Термиз" автомобил йўлининг участкаларини қайта таъмирлаш лойиҳаларини амалга ошириш режалаштирилган. Ўрганиш натижасида мавжуд масалаларни ҳал этиш ва ушбу лойиҳалар амалга оширилишини жадаллаштириш юзасидан мақсадли кўрсатмалар берилди.
Вилоятга амалга оширилган ташриф якунида масъул раҳбарлар бириктирилган ва топшириқлар муддатлари аниқ белгиланган ҳолда инвестиция ва ташқи иқтисодий фаолиятни кучайтириш, янги иш ўринларини ташкил этиш, тадбиркор ва экспортчиларга мақсадли ёрдам кўрсатиш бўйича келгусидаги вазифалар режалаштирилди. Юқорида кўрсатилган кўрсатмаларнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан амалга оширилади.

Изучено состояние инвестиционной и внешнеторговой деятельности в Сурхандарьинской области
17 июля текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков выехала в Сурхандарьинскую область для проведения мониторинга реализации инвестиционных и инфраструктурных проектов, выявления точек экономического роста региона, а также изучения имеющихся вопросов предпринимателей и экспортеров с целью оказания оперативного содействия в их решении.
Члены рабочей группы с выездами на предприятия проводили изучение деятельности предпринимателей и экспортеров, а также текущего состояния работ по модернизации и расширению инфраструктуры региона.
Проведен анализ региональной программы развития, в рамках которой в 2020-2021гг. в области запланирована реализация 1449 инвестиционных проектов на сумму 22,2 тлрн сумов. При этом производственные объекты, создаваемые в рамках 1057 проектов общей стоимостью 6,7 трлн сумов будут введены в эксплуатацию не позднее 1 июля 2021 года. Перспективными сферами в регионе являются сельское хозяйство, текстильная и пищевая отрасли, а также производство строительных материалов и сфера туризма. Анализ выявил низкие показатели привлечения инвестиций в Узунском, Музрабадском, Байсунском, Ангорском и Шерабадском районах Сурхандарьинской области, в связи с чем руководителям коммерческих банков было поручено разработать совместно с рукодителями соответствующих органов местной власти и частными инициаторами дополнительные инвестиционные проекты, реализация которых позволит увеличить темпы социально-экономического развития указанных районов.
Отдельно рассмотрены перспективные отрасли, способные стать драйверами экономического развития региона: так, в частности, значительным потенциалом обладают секторы садоводства, гранатоводства и виноградарства. Выявлено, что в области имеется в общей сложности 0,6 тысяч гектаров неэффективно используемых садов и виноградников. Выработаны предложения по оптимизации данных территорий и организации новых садоводческих предприятий, за счет чего будет создано более 1,1 тысячи гектаров садов и виноградников, а также 3 тысячи гектаров площадей для выращивания гранатов. Для реализации данных проектов были определены 103 инициатора, которым будет оказано всестороннее содействие. Также ответственным руководителям было поручено провести работу по формированию новых проектов в данном направлении с целью задействования дополнительных 3,5 тысяч гектаров земли для создания новых садов и виноградников. Также было указано на необходимость повышения уровня переработки продукции с учетом прогнозируемого к концу 2021 года 30-процентного роста объемов выращивания плодов и фруктов в области.
В сфере текстильно-трикотажной промышленности запланирована реализация 55 проектов на сумму 169 млн долларов, что позволит создать 5,2 тысячи новых рабочих мест. В данном направлении было поручено уделить внимание производству готовой продукции под известными брендами путем налаживания сотрудничества с ведущими зарубежными компаниями.
Также, с учетом имеющихся в регионе запасов строительных известняка, мрамора, гранита, доломита, травертина и других пород ископаемых, были разработаны 166 инвестиционных проектов в сфере производства строительных материалов на общую сумму 297,6 млн долларов.
Отдельное внимание в рамках региональной программы развития было уделено необходимости повышения уровня локализации производства в приоритетных отраслях, в связи с чем руководителям отраслевых объединений было поручено разработать программу локализации Сурхандарьинской области содержащую перспективные проекты в электротехнической, кожевенно-обувной, текстильной, фармацевтической отраслях, а также в сфере производства строительных материалов. Было отмечено, что с учетом выгодного географического положения региона, имея в виду границу с Афганистаном, разрабатываемые проекты должны обладать значительным экспортным потенциалом и соответствовать потребностям и требованиям внешних рынков.
В данном контексте руководством группы был совершен выезд на территорию приграничного комплекса «Айритом», где была изучена имеющаяся инфраструктура, и спектр оказываемых таможенно-логистических услуг. Обозначены приоритеты дальнейшего совершенствования системы деятельности таможенно-пропускного пункта для полного и качественного удовлетворения потребностей субъектов внешнеэкономической деятельности, что позволит интенсифицировать грузоперевозки по узбекско-афганскому направлению и реализовать потенциал взаимной торговли между Узбекистаном и Афганистаном.
Особое внимание было уделено мерам по ускорению реализации крупных проектов на территории свободной экономической зоны «Термез», ориентированных на выпуск готовой текстильной, кожевенной, обувной и электротехнической продукции с целью максимизации использования экономического потенциала СЭЗ. В этих целях руководителям профильных ведомств также было поручено в ускоренном порядке осуществить работы по подведению необходимых инженерных коммуникаций и прокладке автомобильных дорог.
Критически была рассмотрена проведенная работа по повышению занятости населения: отмечены незадействованные возможности в сферах плодоовощеводства, животноводства, птицеводства, рыбоводства, пчеловодства, ремесленничества, а также в текстильной, пищевой и ювелирной отраслях.
Также был изучен ход реализации 13 инфраструктурных проектов в регионе, общая сумма которых составляет 622,8 млн долларов, в том числе проекты по модернизации и реконструкции системы водоснабжения Сурхандарьинской области на сумму 419,4 млн долларов и ряд проектов по строительству систем канализации городов и районных центров области, финансируемых за счет средств Европейского банка реконструкции и развития и других международных финансовых институтов. Помимо этого, намечена реализация 9 проектов по строительству автомобильных дорог на сумму 805 млн долларов, в том числе проект по реконструкции участков автомагистрали «Бишкек-Душанбе-Термез», а также трассы M39 «Ташкент-Термез». По итогам изучения были даны адресные поручения по решению имеющихся вопросов и ускорению реализации данных проектов.
По итогам визита в область были намечены дальнейшие действия по наращиванию инвестиционной и внешнеэкономической деятельности, развертыванию новых рабочих мест, оказанию адресной поддержки предпринимателей и экспортеров с закреплением конкретных ответственных руководителей и указанием сроков выполнения поставленных задач. Контроль за исполнением вышеказанных поручений будет обеспечен Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан.