Президент: Коронавирусга қарши кураш учун бизда барча захира ва имкониятлар мавжуд
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 14 июль куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилиши аввалида мамлакатимизда эпидемиологик вазиятга яна бир бор алоҳида тўхталиб ўтилди.
COVID-19 пандемиясини жиловлаш йўлида амалга оширилаётган саъй-ҳаракатлар ҳақида гапирар экан, давлатимиз раҳбари, жумладан, шундай деди:
- Хабарингиз бор, мамлакатимизда коронавирусга чалинганлар сони кўпайиб бораётгани муносабати билан биз карантин талабларини яна кучайтиришга мажбур бўлдик.
Нега деганда, очиқ айтиш керак, ҳозирги кунда бутун дунё коронавирус деб ном олган мана шу тилсиз ёв, кўзга кўринмас душманга қарши уруш ҳолатида турибди.
Урушга кирган ҳар қайси давлат, ҳар қайси халқ ўз юртини, ўз аҳолисини ҳимоя қилиш учун барча чораларни кўради. Энг аввало, хавф-хатарнинг йўлини беркитади, темир интизом ўрнатади.
Қатъий сафарбарлик шароитида яшаш ва ишлашга ўтади. Бугун биз ҳам айни шундай ҳолатдамиз.
Республика махсус комиссияси томонидан вазият мунтазам таҳлил қилиниб, инфекцияни жиловлаш юзасидан барча чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Бу касалликка қарши кураш учун бизда барча захира ва имкониятлар мавжуд.
Энг муҳими, фидойи ва жасур шифокорларимиз ўз бурчини садоқат ва матонат билан бажармоқда.
Такрор айтаман, биз энди пандемия шароитида яшашга, меҳнат қилишга ўрганишимиз шарт. Чунки ҳаёт давом этмоқда. Ҳаёт биздан ақл-идрок, сабр-тоқат, метин интизом билан ҳаракат қилишни талаб этмоқда.
Ўзимиз кўряпмиз, дунёда қайси давлатда тиббий маданият, тартиб-интизом кучли бўлса, ўша мамлакат пандемиядан энг кам талофат билан чиқмоқда.
Биз ҳам шу йўлдан боришимиз шарт. Албатта, ўтган 4 ой давомида одамларимиз кўп нарсага ўрганди. Бизда ҳам маълум бир тажриба пайдо бўлди.
Таҳлиллар коронавирус билан зарарланишнинг олдини олиш, касалликни эрта аниқлаш, симптомсиз ва енгил кечаётган беморлар билан олиб борилаётган даволаш ва назорат тадбирларини амалга оширишда янги стратегияларни қўллашни талаб қилмоқда.
Республика махсус комиссияси бу борада тезлик билан барча зарур чора-тадбирларни ишлаб чиқсин ва амалга оширсин.
Шу мақсадда, [Бош вазир ўринбосари Беҳзод] Мусаев, [Соғлиқни сақлаш вазири Алишер] Шодмонов бир кун муддатда амалдаги тест-таҳлил топшириш жараёнини қайта кўриб чиқиб, аҳоли учун қулай тизимни ишлаб чиқсин.
Яна бир муҳим масала – вилоят, шаҳар ва туманларда маҳаллий кенгашлар, жойлардаги ҳокимлик ва бошқарув идоралари ўз ҳудудидаги вазиятни чуқур таҳлил қилиб, Республика комиссияси билан келишилган ҳолда карантин қоидаларини қаерда зарур бўлса кучайтириши, қаерда зарур бўлса юмшатиши лозим.
Барча эҳтиёт чораларини кўрган ҳолда, имконият мавжуд бўлган ҳамма жойда ишлаб чиқариш корхоналарини ишга солишимиз, меҳнат унумдорлигини оширишимиз керак.
Масалан, қишлоқ жойларда аҳоли шаҳардагидек тиғиз эмас. Касаллик тарқамаган ҳудудларимиз ҳам кўп.
Бу ерларда ҳозирги пайтда ҳамма далада иш билан банд, одамларнинг қўли-қўлига тегмайди.
Бундай туманларда қишлоқ меҳнаткашларининг бемалол ишлаши, маҳсулотини харидорларга етказиб бериши учун барча шароитни яратишимиз керак. Чунки ёзнинг бир куни қишнинг ўн кунини боқади.
Ҳеч кимга сир эмас, бу йилдан бошлаб озиқ-овқат масаласи дунё миқёсида ҳал қилувчи ўринга чиқади.
Чунки коронавирусни енгиш ҳам, халқ фаровонлигини таъминлаш, жамиятда тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш ҳам аввало шунга боғлиқ.
Шунинг учун бизда доимо уч ойлик озиқ-овқат захираси шай туриши керак.
Фурсатдан фойдаланиб, бугун далаларда фидокорона меҳнат қилаётган миришкор фермер ва деҳқонларимизга, соҳибкор боғбонларимизга, барча юртдошларимизга чуқур миннатдорчилик билдириб, уларга куч-ғайрат, мўл ҳосил тилаймиз.
Шу билан бирга, вазиятдан келиб чиқиб, керак жойларда карантин талабларига тўла итоат этишимиз зарур.
Ҳаммамиз оиламиз, фарзандларимиз, муҳтарам нуронийларимизнинг соғлиги учун яна озгина чидашимиз, карантин қоидаларига қатъий амал қилишимиз шарт.
Озгина чидасак, бу кунлар ҳадемай ўтиб кетади.
“Сабр қилган муродга етар”, дейди халқимиз.
Ишончим комил, ҳар бир ишни етти марта ўйлаб, чидам ва матонат билан амалга ошириб келган эл-юртимиз бугунги синовлардан муносиб ўтиб, ўзининг эзгу мақсадларига албатта етади.

Shavkat Mirziyoyev: We have all reserves and capabilities to fight the coronavirus
President Shavkat Mirziyoyev again touched upon the epidemiological situation in the country at a videoconference held yesterday.
Speaking about ongoing efforts to contain the COVID-19 pandemic, the Head of the state noted:
– As is known, due to the growing number of coronavirus cases in Uzbekistan, we had to strengthen the quarantine conditions.
Because, to be honest, the whole world today is in a war against this invisible enemy.
Every state, every nation that engages in this struggle, takes all measures to protect its country and its population. First of all, a barrier is put to this threat, iron discipline established.
Life and work are put on high alert. We are in such a situation.
The Republican Special Commission regularly analyzes the situation and takes all measures to contain the infection.
We have all reserves and capabilities to fight this disease.
Most importantly, our dedicated and courageous medical professionals do their job with dedication and perseverance.
I repeat: we must learn to live and work in a pandemic. Because life goes on. It requires us to act intelligently, with patience and unbending discipline.
We ourselves see that with the least loss a pandemic leaves the country in which medical culture and discipline are strong.
We must also follow this path. Of course, our people have learned a lot over the past 4 months. We have developed a certain experience.
The analysis requires the use of new strategies for prevention of coronavirus infection, early detection of the disease and implementation of treatment and monitoring measures for patients who have an asymptomatic and mild form of the disease.
The Republican Special Commission should promptly develop and implement all necessary measures in this direction.
To this end, Deputy Prime Minister Behzod Musayev and Health Minister Alisher Shadmanov should review the current test analysis procedures and develop a system that is convenient for the population.
Another important issue is that local councils in regions, cities and districts, local authorities should carefully analyze the situation on the territory entrusted to them and in agreement with the Republican Commission, strengthen or soften quarantine rules.
Taking all precautions, we should launch production facilities and increase productivity as much as possible.
For example, in rural areas, the population is not as dense as in cities. There are areas where the disease has not spread.
In these places today, everyone is busy with field work, working tirelessly.
In such areas, we need to create all conditions so that rural workers could work freely and deliver their products to consumers. Because one day of summer feeds ten days of winter.
It is no secret that from this year, the world's food problem will become a crucial issue.
First of all, it depends on countering the coronavirus, ensuring people’s wellbeing, strengthening peace and stability in society.
This is why we always need to have a three-month supply of food.
Taking this opportunity, we express our deep gratitude to our hard-working farmers and dehkans, enterprising gardeners and all our compatriots who selflessly work in the fields today. We wish them strength and an abundant harvest.
At the same time, depending on the situation, we should fully comply with quarantine requirements, where necessary.
We must all be patient for the sake of health of our family, our children, elderly and strictly observe quarantine rules.
A little patience, and these days will soon pass.
As people say, patience is the key to achieving a goal.
I am sure that our people, who think carefully and take measures with patience and courage, will overcome the current challenges with dignity and achieve their noble goals.