Таиланд Ташқи ишлар вазири ўринбосари билан музокаралар тўғрисида
2020 йилнинг 14 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиков видеоконференцалоқа шаклида Таиланд Қироллиги Ташқи ишлар вазири ўринбосари Вижават Исарабакди билан музокаралар ўтказди.
Суҳбат чоғида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги Ўзбекистон-Таиланд муносабатларининг ҳозирги ҳолати ва устувор йўналиашлари муҳокама қилинди.
Томонларнинг турли даражалардаги сиёсий мулоқотни кенгайтиришга тайёрлиги билдирилди. Шу муносабат билан бўлажак қўшма тадбирларни, жумладан Ўзбекистон ва Таиланд ташқи сиёсат идоралари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раундини ўтказиш жадвали кўриб чиқилди.
Икки мамлакат учун ҳам савдо-иқтисодий ва инвестиция алоқаларини ривожлантиришнинг муҳим аҳамиятга эгалиги қайд этилди, ўзаро савдо ҳажмларини янада ошириш механизмлари муҳокама қилинди.
ТИВ раҳбарлари ўринбосарлари икки мамлакатнинг халқаро ташкилотлар ва тузилмалар доирасидаги муносабатларнинг ижобий динамикасини, халқаро кун тартибининг қатор масалалари бўйича мавқеларининг ўхшашлигини мамнуният билан қайд этдилар.

О переговорах с вице-министром иностранных дел Таиланда
14 июля 2020 года заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков в формате видеоконференцсвязи провел переговоры с вице-министром иностранных дел Королевства Таиланд Вижаватом Исарабакди.
В ходе беседы обсуждены состояние и приоритетные направления узбекско-тайских отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Стороны выразили готовность расширить политический диалог на различных уровнях. В этой связи рассмотрен график проведения предстоящих совместных мероприятий, в частности очередного раунда политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами Узбекистана и Таиланда.
Отмечено немаловажное значение развития торгово-экономических и инвестиционных связей для обеих сторон, обсуждены механизмы дальнейшего наращивания объёмов взаимной торговли.
Заместители глав МИД с удовлетворением отметили положительную динамику отношений двух стран в рамках международных организаций и структур, схожесть позиций по ряду вопросов международной повестки.